Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
10/06/2010

    Доклад от заседание на комисия
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване
    На Комисията по правни въпроси
    Вх. № 053-03-115/18.06.2010 г.
    Относно: законопроект за изменение и допълнение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол, № 054 – 01 – 51, внесен от Делян Добрев и група народни представители на 3 юни 2010 г.

    На свое заседание, проведено на 10 юни 2010 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол, № 054 – 01 – 51, внесен от Делян Добрев и група народни представители на 3 юни 2010 г.
    На заседанието присъства г-н Лъчезар Борисов – началник отдел в дирекция „Индустриални отношения и управление на държавното участие” в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
    Законопроектът беше представен от г-жа Искра Фидосова. Тя посочи, че с преобразуването на Агенцията за приватизация и Агенцията за следприватизационен контрол в Агенция за приватизация и следприватизационен контрол, в сила от 5 март 2010 г., на новата агенция са делегирани правомощия по продажбата на имоти - частна държавна собственост. Тя заяви, че на практика се е оказало нееднозначно тълкуването на някои от разпоредбите в Закона за приватизация и следприватизационен контрол (ЗПСК) и в Закона за държавната собственост (ЗДС), което е довело до блокиране на продажбите на имоти - частна държавна собственост. Със законопроекта се цели да се внесе яснота между нормите на ЗПСК и ЗДС, като се предвижда продажбата на имотите – частна държавна собственост с данъчна оценка под 500 хил. лв. да се извършва от областните управители. Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол ще извършва продажбата само на по-големи значителни и стратегически имоти с данъчна оценка над 500 хил. лв. Предлага се решението за приватизация на имот-частна държавна собственост с данъчна оценка над 500 хил. лв. да се приема от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол след предложение на ръководителя на ведомството, което управлява имота или от областния управител в случаите на чл. 18, ал. 1 от Закона за държавната собственост, а процедурата за приватизация да се извършва от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол след решение на Министерския съвет.
    Законопроектът детайлизира и процедурите за продажбата на имотите - частна държавна собственост, които са предоставени за управление или придобити от държавни предприятия по чл. 62, ал. 3 от Търговския закон. Продажбата на такива имоти ще се осъществява по досегашния ред на ЗДС.
    С оглед точното прилагане на разпоредбата на § 24 от Закона за изменение и допълнение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол (ДВ, бр. 18 от 2010 г.) в законопроекта се определя и кога продажбата се смята за започната, а именно, когато е прието решение на управителния орган на държавното предприятие по чл. 62, ал. 3 от Търговския закон, издадена е заповед на областния управител за откриване на тръжна процедура или е прието решение на Министерския съвет.
    В заключителните разпоредби се предвижда и промяна в ЗДС с цел привеждането му в съответствие с предложените изменения и допълнения.
    От името на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма г-н Лъчезар Борисов подкрепи законопроекта, като подчерта, че с него ще се премахнат двусмислията в текстовете на ЗПСК и ЗДС, като ясно ще се определят органите, които ще извършват продажбата на имоти – частна държавна собственост и ще се разрешат проблеми, свързани с разпореждането на имоти – частна държавна собственост, предоставени на държавни предприятия по чл. 62, ал. 3 от Търговския закон.
    В дискусията участие взеха народните представители Любен Корнезов, Четин Казак, Искра Фидосова, Янаки Стоилов и Екатерина Михайлова.
    Г-н Четин Казак постави въпроса за процедурата при продажба на имот - частна държавна собственост, предоставен на държавно предпрятие по чл. 62, ал. 3 от Търговския закон.
    Г-н Янаки Стоилов обърна внимание да се прецизират текстовете, с оглед недопускане на възможността за злоупотреби с разпоредбата на чл. 43, ал. 4 от ЗДС, като посочи, че в едно търговско предприятие има множество обекти, включително и обособени, които са на стойност под 500 хил. лв. и ще мога да бъдат продадени поотделно, като по този начин умишлено може да се раздели собствеността на едно предприятие на части и всяка една от тях да бъде до 500 хил. лв.
    Г-жа Искра Фидосова разясни, че когато данъчната оценка на имота е над 500 хил. лв. разпореждането с имота – частна държавна собственост, предоставен на държавно предприятие по чл. 62, ал. 3 от Търговския закон ще се извърши от министъра, който упражнява правата на държавата в предприятието след решение на Министерския съвет (чл. 43, ал. 4, изречение второ от ЗДС). По отношение на имотите – частна държавна собственост с данъчна оценка под 500 хил. лв. ще се прилага досегашния режим, като държавните предприятия ще могат да се разпореждат с придобитите и предоставените им имоти, с разрешение на министъра, упражняващ правата на собственост на държавата. Тя допълни, че с внесения законопроект тези имоти са изрично изключени от приложното поле на ЗПСК (чл. 1, ал. 4, т. 3, буква «е» от ЗПСК). Обърнато беше внимание и на разпоредбата на чл. 44 от ЗДС, като се изтъкна, че с допълненията в ал. 1 и 2 е направено ясно отграничение между имотите - частна държавна собственост за продажбата, на които ще се прилага ЗПСК от тези имоти, за които ще се прилага ЗДС. Така например продажбата на имоти – частна държавна собственост с данъчна оценка над 500 хил. лв. ще се извършва от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол, а с данъчна оценка под 500 хил. лв. от областния управител по местонахождението на имота при условията и по реда на ЗДС и правилника за неговото прилагане.
    Г-жа Екатерина Михайлова постави принципния въпрос относно внасянето на изменения и допълнения със заключителни разпоредби в други закони. Тя посочи, че в Народното събрание се разглеждат няколко законопроекта, свързани с промени в ЗДС.
    Във връзка с поставения въпрос г-жа Искра Фидосова заяви, че принципно подрепя такова становище, но в конкретния случай се касае за взаимосвързани разпоредби, които следва да се приемат и влязат в сила по едно и също време.

    След проведеното обсъждане и гласуване с 10 гласа «за», 1 глас «против» и 4 гласа «въздържал се», Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол, № 054 – 01 – 51, внесен от Делян Добрев и група народни представители на 3 юни 2010 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
    ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
    ИСКРА ФИДОСОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума