Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
10/06/2010

    Доклад от заседание на комисия
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване
    На Комисията по правни въпроси
    Вх. №: 053-03-120/24.06.2010

    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта, № 054- 01- 49, внесен от н. п. Иво Тенев Димов и гр. н. пр. на 26 май 2010 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 10 юни 2010 г., Комисията по правни въпроси обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта, № 054- 01- 49, внесен от н.п. Иво Тенев Димов и група народни представители на 26 май 2010 г.
    На заседанието присъстваха г-н Лазар Каменов – заместник–министър на физическото възпитание и спорта и г-жа Надежда Желева - юрист в Министерството на физическото възпитание и спорта.
    От името на вносителите законопроектът бе представен от народния представител г-н Иво Димов. Преди да представи законопроекта г-н Димов уточни, че в началото на 2010 год. с група народни представители е внесъл подобен законопроект, който е разглеждан в комисията., но с цел отстраняване на получените забележки и съобразяване с направените препоръки по време на обсъждането, е оттеглен. Направените бележки и препоръки са взети предвид и са отразени в сега разглеждания законопроект, като са уточнени и спорните моменти със съответните компетентни органи. Г-н Димов посочи, че със законопроекта се предлага допълнение на нормативната уредба, регулираща обществените отношения, свързани с развитието на физическото възпитание и спорта в Република България. Съгласно чл.4, ал.13 от Закона за физическото възпитание и спорта държавата насърчава развитието на физическото възпитание и спорта, като създава условия за развитие на публично-частното партньорство. С предлагания законопроект се създава правна възможност за реализиране на публично-частното партньорство с цел развитие и усъвършенствуване на спортната инфраструктура. В заключение той подчерта, че предлаганите промени в закона не са свързани и не предвиждат имотите, които са държавна и общинска публична собственост да се превърнат в обект на стопанска дейност и източник на доходи. Промените имат за главна цел да се включи и публичната собственост в развитието на спортната инфраструктура, което да допринесе за повишаване на спортната култура и до постигане на високи спортни постижения.
    Заместник- министър Лазар Каменов изрази подкрепата на Министерството на физическото възпитание и спорта за законопроекта и предлаганата в него форма на публично-частно партньорство. Той посочи, че спортната федерация е най-стабилната структура между спортните организации, тъй като подлежи на лицензионен режим и съответния контрол.
    Народният представител г-н Любен Корнезов посочи, че това е закон в полза на спорта и постави въпроса относно възможността на спортните федерации да използват предоставеното им право на строеж, предвид недобрата им финансова осигуреност и минимални източници на доходи.
    Народният представител г-жа Екатерина Михайлова изрази становище, че не подкрепя законопроекта, тъй като с него се предлага да се учредява право на строеж върху публична държавна собственост и не е добра практика с Преходните разпоредби на Закона за развитието на физическото възпитание и спорта да се изменят основни положения в Закона за държавната собственост. В заключение г-жа Михайлова предложи тези промени да се разглеждат при обсъждането на Закона за изменение и допълнение на Закона за държавната собственост, който предстои да бъде внесен в Народното събрание от Министерския съвет. Народният представител г-н Четин Казак постави въпроса колко федерации могат да си позволят да използват предоставяното им право на строеж и съответно да осигурят изцяло собствено финансиране. Той посочи, че концесията, като другата форма за реализиране на публично-частното партньорство би била по-удачна, тъй като се заплащат концесионни такси на държавата.
    Във връзка с прилагане на разпоредбата на § 1, чл.50 г, ал. 2, т. 3 относно осигуреността със собствено финансиране народния представител г-н Янаки Стоилов, постави въпроса защо едно търговско дружество ще предоставя финансови средства на спортна федерация, освен ако не разчита на възвращаемост на вложените средства в спортния обект.
    Народният представител г-н Светослав Тончев запита вносителите относно наличието на гаранции, че в изгражданите спортни обекти ще се развива спортна, а не стопанска дейност.
    Народният представител г-н Емил Радев посочи, че се подготвя Закон за публично-частното партньорство и в него могат да бъдат уредени разглежданите въпроси.
    От името на вносителите на поставените въпроси отговори народния представител г-н Ивайло Тошев, който посочи, че със законопроекта се създава правна възможност върху недвижими имоти - публична или частна държавна или общинска собственост да може да бъде учредявано безвъзмездно право на строеж за строителство на спортни обекти и/или съоръжения от спортни федерации при три изрично определени условия - федерациите да са лицензирани по реда на Закона за физическото възпитание и спорта, да са осъществявали дейност като лицензирани федерации за срок не по-малък от 4 години и при осигурено изцяло собствено финансиране, както и финансово обезпечена инвестиционна програма за изграждането на спортния обекти и/или съоръжения и поддържането им за периода, за който се учредява правото на строеж. С разпоредбата на чл. 50 г., ал. 6 спортната федерация, в чиято полза е учредено ограниченото вещно право, се задължава да построи и въведе в експлоатация спортния обект в срок не по-дълъг от 5 години. Предвижда се правото на строеж да се учредява от областния управител, въз основа на решение на Министерския съвет, при спазване на съответните нормативни изисквания. По отношение на разпоредбата на чл.50г, ал.8, той уточни, че посочените в нея условия задължително се включват в договора за учредяване на право на строеж, а нарушаването им е основание за неговото прекратяване съгласно чл.50г, ал.8. Той посочи също така, че с разглеждания законопроект се предлага още една форма за реализиране на публично-частното партньорство по смисъла на § 1, т. 29 от Закона за физическото възпитание и спорта, наред с негова друга форма, каквато е концесията. В заключение, г-н Ивайло Тошев от името на вносителите изрази готовност за приемане на бележки и предложения с цел прецизиране на текстовете, които могат да бъдат внесени като предложения между първо и второ гласуване на законопроекта.
    Въз основа на проведеното обсъждане и гласуване при следните резултати „За” – 10, „Против”- 5, „Въздържал се”- 4, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта, № 054- 01- 49, внесен от н.п. Иво Тенев Димов и гр. н. пр. на 26 май 2010 г.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:


    ИСКРА ФИДОСОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума