Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
23/06/2010

    Доклад от заседание на комисия
    Д О К Л А Д
    На комисията по правни въпроси
    Вх. №: 053-03-118/24.06.2010
    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на земеделските земи, № 002 – 01 – 28, внесен от Министерски съвет на 16.04.2010 г.

    На свои заседания, проведени на 13 и 20 май, и 17 юни 2010 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на земеделските земи, № 002 – 01 – 28, внесен от Министерски съвет на 16.04.2010 г.
    На заседанието присъстваха представители на Министерството на земеделието и храните, от Главна дирекция „Земеделие, гори и поземлени отношения”- Стоил Дудолов и Стойка Куртева, юрист.
    Законопроектът бе представен от името на вносителя от г-н Дудолов.
    Проектът основно засяга промяна на предназначението на земеделските земи за неземеделски нужди. Действащите законови разпоредби не отчитат в достатъчна степен повишеният интерес от страна на физическите и юридическите лица за промяна на предназначението на земеделските земи с цел застрояване, особено в някои райони на страната.
    Нуждата от повишаване на гаранциите в етапа на устройствено планиране за обосноваване на застрояването на земеделски земи с оглед на тяхното рационално опазване като национален ресурс.
    Основните положения в законопроекта са свързани с оптимизиране на изискванията и реда за провеждане на процедурите, включително завишаване на административно-наказателните санкции при нарушаването им.
    Предлага се в състава на Комисията за земеделските земи, която решава промяна на предназначението, да се включи и представител на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма предвид повишения брой искания, свързани с енергийни обекти от възобновяеми източници.
    Промяната на предназначението на земите от първа до четвърта категория на поливни земи, както и за целите на изграждането на енергийни обекти се поставя в компетентност на Комисията по земеделски земи предвид необходимостта от по-висока степен на защита и контрол.
    Въвежда се ограничение за изграждането или разширението на обекти за производство на електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници върху земеделски земи от първа до четвърта категории и поливни с цел повишаване на защитата на високо продуктивната земеделска земя.
    Процедурните промени предвиждат решенията да губят своето правно действие по силата на закона, когато в едногодишен срок от влизането в сила на решението за определяне на площадката или трасе за проектиране, която е първата фаза при процедурата, не бъде поискана промяна за предназначението.
    Като ефективна превантивна мярка за спазването на закона се увеличава размерът на глобите и имуществените санкции, предвидени в законопроекта.
    В дискусията взеха участие народните представители Искра Фидосова, Михаил Миков, Юлиана Колева, Митхат Метин, Веселин Методиев, Христо Бисеров.
    Поставиха се въпросите: Кой може да учреди право на строеж върху земеделска земя, след като тя е с непроменен статут ? Изобщо има ли такава правна възможност? Как става учредяването?
    Поставен бе и въпроса, защо са предвидени три различни режима за промяна на предназначението на земеделска земя, в зависимост от собствеността на земята:
    - За земеделската земя частна собственост е предвидено да се изисква предварително съгласие за учредяване право на строеж и след това се преминава към промяна на предназначението.
    - За общинската земеделска земя е предвидено промяната да се извърши само след придобиване право на собственост върху нея.
    - За държавната земеделска земя само след учредено право на строеж върху земеделска земя.
    Няма представени критерии за промяна на предназначението.
    Постави се и въпроса какво става с наложения мораториум, който има действие до 1 юли, тъй като с решение на Народното събрание се спира промяната на предназначението на земеделски земи, придобити чрез замяна от държавния поземлен фонд, находящи се в охранителните зони А и Б, съгласно Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, собственост на физически или на юридически лица с изключение на общините.
    Необходимо е да се конкретизира и разпишат подробно стъпките за „недовършените процедури”, за да няма спорове по отношение на прилагането на закона.
    Постави се и въпроса, че се предвиждат текстове за промяна на предназначението на земеделската земя само за изграждане на възобновяеми енергийни източници и ако след време се появи проблем със строежа на други обекти, отново ли ще се променя закона ?
    Г-н Петър Андонов изрази становището на КРИБ, като според тях, проектът за изменение и допълнение на Закона за опазване на земеделските земи е дискриминационен спрямо проекти за изграждане на енергийни мощности от възобновяеми енергийни източници, като единствено за този тип стопанска дейност се предвижда забрана за промяна на предназначението на земеделски земи от първа до четвърта категория и че противоречи на Директива 2009/28/ЕО на Европейския парламент и Съвета от 23 април 2009 г. за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници и за изменение и в последствие за отмяна на Директиви 2001/77/ЕО и 2003/30/ЕО и на Директива 2009/72/ЕО на Европейския парламент и Съвета от 13 юли 2009 г. относно общите правила за вътрешния пазар на електроенергия и за отмяна на Директива 2003/54/ЕО.
    В § 7 предложеното изключение от забраната за промяна предназначението на земеделски земи за територии, определени със специализирани карти към Националния план за развитие на енергия от възобновяеми енергийни източници, също не прави забраната обоснована.
    Г-жа Биляна Петрова от Асоциацията на производителите на екологична енергия, също изказа становището че не подкрепят законопроекта и се солидаризират с така изразената позиция от Андонов.
    Кенет Лефковиц от Американска търговска камара се изказа против предложените промени. Според него, критерият специализирани карти връща към планова икономика. Но все пак ако се приеме такъв подход, трябва да се знае, че се е провалил в Турция и в Германия.
    От страна на Министерството на земеделието и храните - г-жа Светлана Боянова - заместник-министър на земеделието и храните, отговори на поставените въпроси и предложи нови редакции на спорните параграфи, които ще се предложат между първо и второ четене на законопроекта.
    На въпроса има ли нарушение на Директива по отношение на Закона за опазване на земеделските земи, поставен от представители на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България и в своето становище те се обосновават, че има нарушение на две директиви - Директива 2009/28/ЕО и Директива 2009/72/ЕО, след направената справка от г-жа Атанаска Колева – старши експертен сътрудник в отдел „Европейско право” към Народното събрание, заяви, че тези директиви все още няма задължение да бъдат транспонирани. Дори да се налага сега да се транспонират, трябва да се предвидят преходни разпоредби, с които да се определи от кога влизат в сила.
    Г-жа Александрина Димитрова - представител на Министерството на икономиката,енергетиката и туризма обясни, че Националния план за енергията от възобновяеми източници би трябвало да бъде готов до края на месец юни т.г. и да бъде представен в Европейската комисия. По него в момента се работи и се очаква съдействие от всички заинтересовани ведомства, в т.ч. и от Министерството на земеделието и горите, които в процеса на разговорите по проекта на Закона за опазване земеделските земи са поели ангажимент по отношение на картите, които трябва да бъдат изготвени.
    Планът за възобновяемите енергийни източници предвижда определянето на количеството енергия, които ще бъдат необходими на страната до 2020 г. по видове енергия. Т.е. електрическа енергия, произведена от възобновяеми източници, топлинна енергия и енергия за охлаждане от този вид източници и енергията, която ще бъде потребявана от транспортния сектор от този вид източници.
    Отделно за производството на електроенергия е предвидено, както детайлизиране на информацията по отношение на вида на използваната енергия, така и количеството мощност и количеството произведена енергия и по този начин в действителност ще се изясни напълно положението по отношение на развитието на възобновяемите източници в страната.
    На заседанието, проведено на 17 юни 2010 г. се обсъдиха предварително раздадените текстове по спорните параграфи, в които са отразени бележките на членовете на Комисията по правни въпроси.
    Представителите на Министерство на земеделието и храните уточниха, че в изготвен ЗИД на Закона за горите са предвидени промени във връзка с взетото от Народното събрание решение за спиране на изключването при промяна на предназначението на гори и земи от горския фонд, придобити от физически и юридически лица, с изключение на общините, чрез замяна с гори и земи от горския фонд - частна държавна собственост.
    На 23 юни 2010 г., след проведеното обсъждане и гласуване с 10 гласа „за”, 4 глас „против” и 3 гласа „въздържал се”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на земеделските земи, № 002 – 01 – 28, внесен от Министерски съвет на 16.04.2010 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
    ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:

    ИСКРА ФИДОСОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума