КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
23/09/2010
Доклад от заседание на комисия
Д О К Л А Д
На Комисията по правни въпроси
Вх. №: 053-03-153/01.10.2010 г.
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните, № 002-01-81, внесен от Министерски съвет на 16.09.2010 г.
На свое заседание, проведено на 23 септември 2010 г., Комисията по правни въпроси обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните, № 002-01-81, внесен от Министерски съвет на 16.09.2010 г.
На заседанието присъстваха представители на МВР: Бойко Славчев – началник на политическия кабинет на министъра на вътрешните работи, Снежана Малеева – началник отдел в Дирекция „Европейски съюз и международно сътрудничество”, Камен Койчев – експерт в Дирекция „Човешки ресурси”, Николай Наков – началник сектор „Нормотворческа дейност” в Дирекция „Правно-нормативна дейност”, Кристина Лазарова – експерт в сектор „Нормотворческа дейност” в Дирекция „Правно-нормативна дейност”.
Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните бе представен от г-н Бойко Славчев. Той посочи, че предлаганите промени могат да се обединят в три групи: 1) изменения във връзка с присъединяването на България към Шенгенското пространство - с тях се уреждат въпросите, свързани с обмена на информация чрез Шенгенската информационна система (ШИС); 2) изменения, свързани с интегрирането на Главна дирекция „Пожарна безопасност и спасяване” и Главна дирекция „Гражданска защита” в нова Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”, което ще доведе до премахване на дублирането на функции, оптимизиране на работата им, а оттук и намаляване на разходите при извънредни ситуации както по отношение на ангажираната техника, така и по отношение на човешките ресурси; 3) изменения, целящи изграждането на съвременна криминална полиция с европейски профил – изразяват се в закриването на Главна дирекция „Досъдебно производство” и преминаването на нейните служители към Глава дирекция „Криминална полиция” и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност”. В Глава дирекция „Криминална полиция” се създават две звена – едното, включващо разследващите полицаи, а другото с методически функции по отношение на цялата наказателно-процесуална дейност по разследване.
По представения законопроект се проведе дискусия, в която взеха участие членове на комисията и представители на МВР. Народният представител Веселин Методиев обърна внимание на пар. 56, в който се дава възможност на Академията на МВР да обучава български и чуждестранни граждани за придобиване на степени на висшето образование. Така според него Академията става висше училище с ранг на университет, тъй като се премахва специалния й статут и се отваря нейния профил. Господин Николай Наков поясни, че Академията на МВР отдавна е с ранг на университет, а н.пр. Красимир Ципов допълни, че въпросът за лицата, които могат да се обучават в Академията и досега донякъде е бил уреден в нейния Правилник, но е по-добре това да се направи на законово ниво. Посочи още, че парламентарната група на политическа партия „ГЕРБ” ще подкрепи Законопроекта. Той е навременен, а промените, свързани с ШИС, дори са малко закъснели. Интегрирането на двете главни дирекции е необходимо, тъй като има нужда от прецизиране на техните функции. Другият важен момент в Законопроекта – преминаването на Главна дирекция „Досъдебно производство” към Главна дирекция „Криминална полиция” също трябва да бъде подкрепено, защото ще подобри работата на полицията по разследване на престъпления.
Госпожа Малеева обърна внимание, че до 5.11.2010 г. цялата нормативна база, уреждаща ШИС, трябва да влезе в сила, защото от тази дата България започва въвеждането на сигнали в системата.
Народният представител Димитър Лазаров постави въпроса дали чл. 69а, ал. 8 е съобразен с разпоредбите на НПК, тъй като урежда случай в който иззета вещ ще се ползва като доказателство в наказателното производство. В същото време редът за изземването й е различен от този, прилаган в наказателния процес и уреден в НПК. Госпожа К. Лазарова отговори, че противоречие няма, защото, ако у нас има образувано наказателно производство, ще се приложи НПК. До прилагането на чл. 69а, ал. 8 ще се стигне само ако не е образувано такова.
Народният представител Ивайло Тошев попита дали чл. 69а, ал. 8 предвижда служебно връщане на иззетата вещ от прокурора. Госпожа Малеева отговори, че това е така, но н.пр. Д. Лазаров възрази, че от текста на разпоредбата следва обратното. И двамата народни представите изразиха становище, че е по-добре вещта да се връща служебно. Д. Лазарова посочи, че следва да се прави разлика между връщане и освобождаване на вещта. Н. Наков поясни, че Законът за МВР ще даде само основните положения в нормативната уредба на ШИС, тъй като тя е огромна. Всички детайли ще бъдат уредени в подзаконови нормативни актове.
Народният представител. Анастас Анастасов попита дали след преминаването на разследващите полицаи от Главна дирекция „Досъдебно производство” към Главна дирекция „Криминална полиция” и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност” те ще придобият полицейски функции. Господин Б. Славчев отговори положително и поясни, че наред с това длъжността „разследващ полицай” ще бъде запазена. Господин Анастасов изрази становището, че при това положение остава неясно ще има ли и каква ще е разликата между разследващите и останалите полицаи.
След проведеното обсъждане и гласуване с 17 гласа „за”, 0 гласа „против” и 2 гласа „въздържал се” Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи № 002-01-81, внесен от Министерски съвет на 16.09.2010 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА