Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
23/09/2010

    Доклад от заседание на комисия
    Д О К Л А Д
    На Комисията по правни въпроси
    Вх. №: 053-03-154/01.10.2010
    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията, № 054 – 01 – 71, внесен от Тунчер Мехмедов Кърджалиев и Четин Хюсеин Казак на 03.09.2010 г.


    На свое заседание, проведено на 23 септември 2010 г. Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията, № 054 – 01 – 71, внесен от Тунчер Мехмедов Кърджалиев и Четин Хюсеин Казак на 03.09.2010 г.
    Законопроектът беше представен от вносителя народния представител Четин Казак.
    С него се цели преодоляването на законова празнота в Закона за вероизповеданията и в Уставите на основните религиозни общности в Република България, която може да доведе в определени случаи до практическа невъзможност за функциониране на съответното вероизповедание. Практиката показва, че е възможно да възникнат обстоятелства, които да доведат до ситуация , в която не може свободно и безпрепятствено да се упражнява вероизповеданието.
    Негативното развитие на съдебната сага около мюсюлманското вероизповедание през последните 20 години, което води до смут, напрежение и несигурност при свободното вероизповедание.
    Този проблем може да възникне за всички вероизповедания в Република България, когато поради непредвидени в Закона и Уставите причини, върховният орган на вероизповеданието да не може да се свика, да приема и променя решения и Устава на вероизповеданието, както и да провежда избор на органи на управление.
    Предложената промяна цели превенция на риска от блокиране на дейността на всички вероизповедания при определени непредвидени обстоятелства и регламентиране на правна възможност при обстоятелства, водещи до невъзможност за прилагане разпоредбите на действащите Устави на съответните вероизповедания, по искане на повече от половината регистрирани в общините местни поделения на вероизповеданието да може да се свика върховният законодателен орган на религиозната общност.
    В постъпилото от дирекция „Вероизповедания” към Министерски съвет становище не се подкрепя законопроекта.
    В него е посочено, че държавата, чрез своите органи и институции не може да се намесва и да администрира вътрешноорганизационния живот на религиозните общности и институции. Това се постига от уставите и вътрешноорганизационните правила.
    Предлаганата промяна ще засегне всички регистрирани религиозни институции до момента, а законодателят е предвидил специален закон за тях – Закона за вероизповеданията. Тяхното институционално устройство не може да бъде унифицирано, защото то се корени в религиозната традиция, канони и догми.
    Предложението противоречи и на чл. 13 от Конституцията на Република България, според който „вероизповеданията са свободни и религиозните институции са отделени от държавата”.
    В становището си Министерство на правосъдието сочи, че законодателното предложение за свикване на върховния орган на религиозната общност от Софийски градски съд е в противоречие с принципа, провъзгласен в чл. 13, ал. 2 от Конституцията на Република България и с принципа за ненамеса на държавата във вътрешната организация на религиозните общности и религиозните институции, визиран в чл. 4, ал. 2 от Закона за вероизповеданията.
    Правните отношения между държавата и религиозната институция ограничават правомощията на съда само до регистрацията на религиозната институция, като основание за нейното възникване.
    По отношение на процедурата за свикване на върховния орган на религиозната общност следва да се приложи уставът на съответното вероизповедание.
    В дискусията взеха участие народните представители Анастас Атастасов, Искра Фидосова, Митхат Метин, Тодор Димитров и Павел Димитров.
    Изразиха се становища в подкрепа на постъпилите в Комисията по правни въпроси становища от дирекция „Вероизповедания” към Министерски съвет и Министерство на правосъдието, както и че при така действащото законодателство и приемането на предложения текст, то той би бил противоконституционен.
    Г-жа Фидосова заяви, че в мотивите към законопроекта вносителите изтъкват като основание за предложеното допълнение съществуващ пропуск в закона и действащите устави на регистрираните вероизповедания и реалната невъзможност за функционирането им, поради наличие на „форсмажорни причини”, при които не е възможно свикването на „върховния орган на съответната религиозна общност”. В текста на вносителите за ал. 6 са посочени „извънредни обстоятелства”. В общоприетия смисъл на понятието „форсмажорни обстоятелства” и „форсмажор” е обстоятелство /събитие/, изцяло зависещо и дължащо се на непредвидими или непрогнозируеми събития или фактори, независещи от волята или действията на едно или повече лица и в този смисъл, неподлежащи на предотвратяване, като природни бедствия, пожари, епидемии, стачки, военни действия и др. В случая липсва яснота относно това, кои са обстоятелствата, посочени в § 1 като „извънредни”. Необходимо е с отделен параграф в подразделението „Допълнителна разпоредба” да се въведе определение на „извънредни обстоятелства” по смисъла на Закона за вероизповеданията.
    Държавна намеса в делата на вероизповеданията е допустима само в изрично изброените хипотези на чл. 37, ал. 2 на Конституцията на Република България и чл. 7, ал.1, 2 и чл. 8 от Закона за вероизповеданията. Това са норми, които са възпроизведени от Европейската Конвенция за правата на човека и основните свободи. Извън тези хипотези, държавна намеса в делата на религиозните общности и недопустима и противоконституционна.

    След проведеното обсъждане и гласуване с 3 гласа „за”, гласа 3 „против” и 11 гласа „въздържал се”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията, № 054 – 01 – 71, внесен от Тунчер Мехмедов Кърджалиев и Четин Хюсеин Казак на 03.09.2010 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
    ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:

    ИСКРА ФИДОСОВА


    Форма за търсене
    Ключова дума