Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
25/11/2010

    Доклад от заседание на комисия
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване
    Вх. №: 053-03-190/29.11.2010 г.
    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за общинската собственост, № 054-01-90, внесен от Любен Татарски на 12.11.2010 г.
    На свое заседание, проведено на 25 ноември 2010 г. Комисията по правни въпроси обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за общинската собственост, № 054-01-90, внесен от Любен Татарски на 12.11.2010 г.
    Законопроектът беше представен от вносителя – народния представител – Любен Татарски.
    Този законопроект е следствие от приетия Закон за държавна собственост, което наложи транспонирането на част от текстовете в Закона за общинската собственост.
    Предлага се общините преди приемането на бюджета да изготвят и общинските съвети да приемат годишна програма за управление и разпореждане с имотите, в която програмата задължително да залегнат и „обектите за изграждането на които е необходимо отчуждаването на частни имоти” и освен това, „обектите от първостепенно значение”.
    В § 2 предложенията за изменение са свързани с промяната на срока за отдаване под наем от 5 на 10 години, както е и в Закона за държавната собственост, като се даваме възможност отдаването под наем да се извършва без търг или конкурс, когато това е определено със закон или се отнася „за здравни и образователни и социални дейности”.
    Предложените промени в законопроекта са свързани с принудителното отчуждаване на имоти – частна собственост, за общински нужди и са аналогични на направените промени в Закона за държавната собственост, относно отчуждаването на имоти за държавни нужди, като се предвижда че отчуждаването принудително за задоволяване на общински нужди може да се извършва и при наличие на одобрен подробен устройствен план, а не на влязъл в сила такъв по аналогия със Закона за държавната собственост.
    Въвежда се възможността за имотно обезщетяване при отчуждаване на имоти, което досега не съществуваше по същата аналогия и ред, както е в Закона за държавната собственост, а в също така се въвежда и дефиниция за „равностоен имот”.
    Друга промяна, кореспондираща със Закона за държавната собственост това са сроковете, в които ако не бъде извършено мероприятието, собственикът на имота може да поиска отмяна на заповедта за отчуждаване и възстановяване на полученото обезщетение.
    Предвидена е възможност при изграждането на обекти – публична общинска собственост от първостепенно значение, общината да може да влезе във владение на имоти или на части от тях, представляващи незастроени земеделски земи или гори и земи от горския фонд и да започне строителството преди влизане в сила на заповедта за отчуждаване при условие, че е издадено разрешение за строеж на обекта и определеното в заповедта за отчуждаване обезщетение е преведено по сметка на правоимащите.
    При отчуждаване на незастроени поземлени имоти извън урбанизираните територии, които са земеделски земи или гори и земи от горския фонд в землище, в което има равностойни свободни общински имоти от същия вид за обезщетяване на всички собственици, чиито имоти са засегнати от плана, се предвижда обезщетяването да може да се извърши със земеделски земи от общинския поземлен фонд, съответно – с гори или със земи от общинския горския фонд, еднакви по произход и функции с отчуждавания имот, след решение на общинския съвет по предложение на кмета на общината.
    В случаите, когато общините получават собственост имоти по силата на закон, а не покупко-продажба или замяна, се предлага процедурата да започне с актуване на имотите от общините, вписването им в Агенция по вписванията и вменяване на задължение на областния управител в 7-дневен срок да ги отпише от актовите книги като държавна собственост .
    Предлагат се промени в Закона за енергетиката и в Закона за електронните съобщения, свързани с отпадане на задължението за предоставяне на безвъзмездни права върху публична общинска собственост на операторите на тези услуги, което е предизвикано от редица злоупотреби на такива предприятия, които не заплащаха нищо за използването на имотие, не ги възстановяват, а също и без необходимото съгласие от общинския съвет. Това създава една неравнопоставеност спрямо другите субекти и спрямо другите видове собственост.
    В постъпилите становища от министерство на регионалното развитие и благоустройството и от министерство на земеделието и храните се подкрепя предложения законопроект.
    В дискусията взеха участие народните представители Веселин Методиев, Любен Корнезов, Екатерина Михайлова и Юлиана Колева.
    Постави се въпроса, дали с предложените промени в Закона за енергетиката и в Закона за електронните съобщения, свързани с конкретни случаи не се ли отварят прецеденти. Тези промени са над частния общински интерес, засягат националния интерес.
    Подкрепи се идеята, с която да се дава по-голяма маневреност на общината - увеличаване на срока за отдаване под наем на имоти, публична общинска собственост, което съответства и на измененията в Закона за държавната собственост, а също и по – голяма сигурност на вложените инвестиции.
    Изказаха се становища, че върху имоти - публична общинска собственост не могат да се учредяват ограничени вещни права, принципно те са извън гражданския оборот и не могат да бъдат обект на управление и разпореждане и се предложи да се трансформира по съответния ред публичната собственост в частна и след това да се извършват сделки.
    Акцентира се върху § 2, относно чл. 14, ал. 7, като в сегашната редакция на ал. 7, се говори за свободни имоти или части от тях публична общинска собственост в досегашната редакция, които не подлежат на концесиониране и е дадена възможност на общинските съвети да преценят и да предоставят под наем за срок до 5 години. В новия текст на ал. 7 отпада условието, че тези имоти не подлежат на концесиониране, като се предложи вносителя да преосмисли предложението си в тази част.
    Останалите предлагани промени, свързани с принудителното отчуждаване на имоти – частна собственост, за общински нужди, които са аналогични с направените промени в Закона за държавната собственост бяха подкрепени.
    След проведената дискусия с 13 гласа „за”, 1 глас „против” и 4 гласа "въздържал се” Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за общинската собственост, № 054-01-90, внесен от Любен Татарски на 12.11.2010 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
    ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:

    ИСКРА ФИДОСОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума