Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
25/11/2010

    Доклад от заседание на комисия
    Д О К Л А Д
    Вх. №: 053-03-187/26.11.2010 г.
    Относно: Законопроект за допълнение на Търговския закон,
    № 002 -01- 104, внесен от Министерския съвет на 22.11.2010 г.

    На свое заседание, проведено на 25 ноември 2010 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за допълнение на Търговския закон, № 002-01-104, внесен от Министерския съвет на 22.11.2010 г.

    На заседанието присъства от Министерство на правосъдието г-жа Росица Дичева – държавен експерт, която накратко представи мотивите на законопроекта от името на вносителя.
    В предметния обхват на законопроекта е вторичното право на ЕС относно изисквания при различните форми на преобразуване – сливания в неговите разновидности и разделянията в различните му проявни форми и по–конкретно предвиждането на мерки, които да намалят административните тежести във връзка с предоставянето на информация и изискванията за предоставяне на доклади и някои документи при сливанията и разделянията. С проекта се допълват норми в глава XVI „Преобразуване на търговски дружества” като са въведени норми на Директива 2009/109/ЕО от 16 септември, с която се изменят директиви 77/91/ЕИО, 78/855/ЕИО и 82/891/ЕИО и 2005/56/ ЕО.
    Предвижда се създаването на ал. 4 в чл. 262и от Търговския закон, по смисъла на която, ако всички съдружници или акционери в преобразуващите се и в приемащите дружества са изразили писмено съгласие, няма да се съставя писмен доклад за преобразуването. Предвижда се материалите - договорът или планът за преобразуване, докладът на управителния орган, на проверителя и др., да могат да бъдат предоставяни и по електронен път, по начин, който позволява на съдружниците или акционерите да ги изтеглят и отпечатат.
    С допълнението в чл. 263к, ал. 2 се създава възможност за всеки кредитор на участващото в преобразуването дружество, в случай че искането му за изпълнение или обезпечение на вземането не бъде удовлетворено, да има право освен на предпочтително удовлетворение от правата, принадлежали на неговия длъжник, както е в действащия текст, така и да поиска от съда да допусне надлежно обезпечение на вземането му чрез запор или възбрана по реда за обезпечаване на искове.
    С допълнението на чл. 263т се предвижда, ако при вливане приемащото дружество (дори и еднолично) притежава повече от 90 на сто от дяловете или акциите с право на глас от капитала на преобразуващото се дружество, няма да се налага вземане на решение за вливането от общото събрание на приемащото дружество, ако в определения срок акционери, притежаващи поне 5 на сто от капитала, не поискат провеждане на събранието. Няма да е необходимо вземане на решение за преобразуването от общото събрание на преобразуващото се дружество.
    По законопроекта се проведе кратка дискусия, в която взеха участие народните представители Емил Радев и Любен Корнезов по повод §3 относно възможността от страна на кредитор, ако искането му не бъде удовлетворено, да иска от съда надлежно обезпечаване на вземането чрез запора или възбрана по реда на обезпечаване на искове. Въпросите, които поставя предложеният текст са относно срока и реда за обезпечаване – дали това е по реда на обезпечаване на бъдещ иск по ГПК и какви ще бъдат сроковете, като се има предвид, че има процесуален ред по ГПК и как той се съотнася при тази специална хипотеза.


    След проведеното обсъждане и гласуване единодушно с 18 гласа „за”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за допълнение на Търговския закон, № 002-01-104, внесен от Министерския съвет на 22.11. 2010 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
    ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:

    ИСКРА ФИДОСОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума