Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
06/04/2011 първо гласуване
Доклад от заседание на комисия
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх. №: 153-03-43/08.04.2011 г.
Относно: Законопроект за ратифициране на Факултативния протокол към Конвенцията на Организацията на обединените нации против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание от 18 декември 2002 г., № 102–02–7, внесен от Министерски съвет на 14.03.2011 г.
На свое заседание, проведено на 6 април 2011 г., Комисията по правни въпроси обсъди Законопроект за ратифициране на Факултативния протокол към Конвенцията на Организацията на обединените нации против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание от 18 декември 2002 г., № 102–02–7, внесен от Министерски съвет на 14.03.2011 г.
На заседанието присъстваха представители на министерство на правосъдието – г-жа Даниела Машева – заместник-министър, г-жа Елена Дойчева – началник отдел „Международно сътрудничество и правна помощ по граждански дела” и г-жа Христина Шикова – младши експерт в същият отдел и на министерство на външните работи – г-жа Генка Георгиева - началник отдел в дирекция "Права на човека" и г-жа Емануела Томова - дипломатически служител втора степен в същата дирекция.
Законопроектът беше представен от името на вносителя от г-жа Даниела Машева.
Основната цел на Протокола е създаването на система за провеждане на постоянни посещения в местата за задържане, целяща предотвратяване на жестоко, нечовешко и унизително отнасяне или наказание, а посещенията ще се осъществяват от независими международни органи – Подкомитета към Комитета на ООН против изтезанията и друго жестоко, нечовешко и унизително отнасяне или наказание (Подкомитета по превенцията) и национални органи (национални превантивни механизми).
Факултативният протокол към Конвенцията на Организацията на обединените нации против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание от 18 декември 2002 г. е подписан в Ню Йорк на 22 септември 2010 г., като задълженията на държавите, подписали и ратифицирали протокола са свързани с правото на подкомитета да провежда редовни посещения в страната и с изграждането на съответния превантивен механизъм. Всяка държава трябва да гарантира независимостта му, на неговия персонал, да осигури средства за функционирането му, да предостави правото редовно да инспектира отношението към лицата, лишени от свобода, в местата за задържане и др.
Част от задълженията, произтичащи от протокола за България се изпълняват по линия на аналогичен механизъм за мониторинг на Съвета на Европа, съгласно Конвенцията за предотвратяване на изтезанията и нечовешкото или унизително отнасяне или наказание, ратифицирана през 1994 г. от България. Институцията на омбудсмана на Република България отговаря на изискванията на протокола, за да бъде посочена като национален превантивен механизъм.
Необходимо условие за влизане в сила на Факултативния протокол е ратифицирането му със закон от Народното събрание на основание чл. 85, ал. 1, т. 7 и 8 от Конституцията на Република България.
В срок до една година след влизането в сила на протокола нашата страна трябва да изгради своя национален превантивен механизъм.
След проведената дискусия и обсъждане, единодушно с 18 гласа „за”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Факултативния протокол към Конвенцията на Организацията на обединените нации против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание от 18 декември 2002 г., № 102–02–7, внесен от Министерски съвет на 14.03.2011 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА