Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
07/04/2011 първо гласуване

    Доклад от заседание на комисия
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване
    Вх. №: 153-03-44/12.04.2011 г.
    Относно: Законопроект за военната полиция, № 102–01–19, внесен от Министерски съвет на 18.03.2011 г.


    На свое заседание, проведено на 7 април 2011 г., Комисията по правни въпроси обсъди Законопроект за военната полиция, № 102–01–19, внесен от Министерски съвет на 18.03.2011 г.
    На заседанието присъстваха представители на министерство на отбраната – г-н Аню Ангелов – министър на отбраната, полк. Данчо Дяков – директор служба „Военна полиция” и г-н Атанас Панайотов – директор на дирекция „Правно-нормативна дейност” в служба „Военна полиция”.
    Законопроектът беше представен от името на вносителя от министър Ангелов.
    Приетата Бяла книга за отбраната и въоръжените сили на Република България с Решение на Народното събрание от 28 октомври 2010 г. е план за развитието на въоръжените сили, предвиждащ разработването на Закон за военната полиция. Неговата цел е законово регламентиране на функциите и правомощията на военната полиция и осъществяване на по-тясно взаимодействие с националната полиция.
    Съгласно законопроекта военната полиция е част от въоръжените сили на Република България, специализирана за опазване на реда и сигурността в Министерството на отбраната, в структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и в Българската армия. Военната полиция е организирана в служба „Военна полиция” към министъра на отбраната и военнополицейските формирования в Българската армия.
    Предлаганият Закон за военната полиция ще направи прозрачни за обществото разпоредбите, свързани с дейността и правомощията на военната полиция, които касаят не само военнослужещи, а са насочени към цялостно обезпечаване на реда и сигурността на Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. Приемането на Закон за военната полиция ще позволи разпоредбите му да станат достояние на обществото, което ще осигури съответната публичност и съответно допълнително ще гарантира възможностите на гражданите за защита от евентуална незаконосъобразна намеса в личната им неприкосновеност.
    Основните моменти в проекта на Закон за военната полиция са:
    - регламентиране правомощията на военната полиция, свързани с опазването на реда и сигурността на Министерството на обраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия;
    - създаване на военнополицейски формирования към Българската армия;
    - създаване на необходимите условия за взаимодействие на военната полиция с държавните органи и организации, служби за сигурност и служби за обществен ред.
    Приемането на Закона за военната полиция ще доведе до: подобряване ефективността на военната полиция; намаляване степента на риска за реда и сигурността във въоръжените сили; повишаване приноса на военната полиция в общата система за противодействие на престъпността и поддържане на реда и сигурността в страната; подобряване на координацията и взаимодействието с другите служби за сигурност и обществен ред.
    Приемането на самостоятелен Закон за военната полиция е подход, познат в редица страни - членки на НАТО и на Европейския съюз. Опитът на тези държави дава основания да се очаква, че приемането на Закона за военната полиция ще има положително отражение върху подготовката и участието на български контингенти в мисии и операции на НАТО и Европейския съюз извън границите на страната.
    Увеличаване обема на законовата регламентация на военната полиция и регламентирането в закон на новите положения в правната й уредба не може и не е целесъобразно да се извърши в действащия Закон за отбраната и въоръжените сили на Република България, поради което се налага приемането на Закон за военната полиция.
    В дискусията взеха участие народните представители Любен Корнезов и Анастас Анастасов.
    В хода на дискусията се поставиха въпроси относно възможността за задържане на лица, на военнослужещи на чужда държава, намиращи се на територията на Република България и на военнослужещи във военни контингенти и мисии от служба „Военна полиция”, както и за задържането им за повече от 24 часа.
    От вносителите беше дадено подробно разяснение във връзка с предвидените правомощия на органите на служба „Военна полиция”, които са изцяло съобразени с Конституцията на Р България и българското
    Законодателството.
    След проведената дискусия и обсъждане, единодушно със 17 гласа „за”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за военната полиция, № 102–01–19, внесен от Министерски съвет на 18.03.2011 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
    ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:

    ИСКРА ФИДОСОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума