Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
14/04/2011 първо гласуване
Доклад от заседание на комисия
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх. №: 153-03-51/19.04.2011 г.
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, № 154–01–28, внесен от Лъчезар Тошев на 25.02.2011 г.
На свое заседание, проведено на 14 април 2011 г., Комисията по правни въпроси обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, № 154–01–28, внесен от Лъчезар Тошев на 25.02.2011 г.
В мотивите на вносителя е разписано, че в чл. 49 от Договора за Европейския съюз е разписана процедура за присъединяване на нови страни-членки. Независимо от това, договора за присъединяване между страната-кандидат за член на Европейския съюз и страните-членки подлежи и на ратификация от националните парламенти на страните-членки. Без ратификация на този договор от всички страни-членки той не може да влезе в сила.
Разпоредбата на чл.9, ал.4 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление предвижда възможност за произвеждане на национален референдум по въпроси, уредени в сключени от Република България международни договори преди тяхната ратификация.
С предложеният законопроект се въвежда задължително произвеждане на такъв референдум при сключване на споразумение между граничещите с Република България страни кандидатки за членство в Европейския съюз и страните-членки на Европейския съюз, като по този начин ще се постигне спокойствие в нашето общество, че то ще може да се произнесе пряко по членството на граничещите с Република България страни, кандидатстващи за членство в Европейския съюз, тогава когато настъпи момента за вземане на това решение.
Това предложение ще повлияе на действията на правителствата на тези страни спрямо българските общности в техните страни и по други въпроси важни за нашите добри взаимоотношения.
Наличието на задължителна процедура за произвеждане на национален референдум по този въпрос, би редуцирало значително евентуален външен политически натиск върху българските власти за приемане на едно или друго решение за членството на граничеща с Република България страна.
В постъпилото становище от министерство на външните работи се акцентира, че основната причина, поради която не се подкрепя законопроекта, е че се акцентира не върху актът на ратифициране на договора за присъединяване на съседна държава към Европейския съюз, а върху дългия процес на присъединяване, описан в чл. 49 от Договора за Европейския съюз.
Процесът на присъединяване е дълъг и преди да се стигне до ратификация, България ще поставя изисквания и ще дава оценки, за това което кандидатстващата държава прави. Целта е разширяване на Европейския съюз с държави, които напълно отговарят на буквата, идеята и духа на Договора за Европейския съюз. Ето защо предложението за задължителен референдум се противопоставя на целия процес на присъединяване.
В дискусията взеха участие народните представители Искра Фидосова и Екатерина Михайлова.
Госпожа Фидосова постави въпроса, че по отношение на идеята за референдум преди ратификацията за присъединяване - до момента не е провеждан референдум в никоя страна членка на Европейския съюз, относно присъединяването на трети държави към съюза. Актът на ратификацията на договори за присъединяване е извършвана от националните парламенти. Освен това, във всички досегашни случаи предмет на допитване до народа е било членството на собствената държава в Европейската общност или в Европейския съюз.
Госпожа Михайлова заяви подкрепата си към законопроекта, тъй като има трайна и последователна позиция, предвид присъединяването на Турция към Европейския съюз, но и към предвидено в законопроекта задължително произвеждане на референдум, относно граничещите с Република България страни, кандидати за членство в Европейския съюз. Като е удачно Република България да изрази своята позиция за присъединяването към Европейския съюз на граничещите с нея страни.
След проведената дискусия и обсъждане, с 4 гласа „за”, 0 гласа „против” и 14 гласа „въздържал се”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, № 154–01–28, внесен от Лъчезар Тошев на 25.02.2011 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА