КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
26/05/2011 първо гласуване
Доклад от заседание на комисия
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх. №: 153-03-66/27.05.2011 г.
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест, № 102–01–30, внесен от Министерски съвет на 18.05.2011 г.
На свое заседание, проведено на 26 май 2011 г., Комисията по правни въпроси обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест, № 102–01–30, внесен от Министерски съвет на 18.05.2011 г.
На заседанието присъстваха представители на министерство на правосъдието – г-жа Даниела Машева – заместник-министър и г-жа Елена Вичева – младши експерт в дирекция „Международно правно сътрудничество и европейски въпроси”.
Законопроектът беше представен от името на вносителя от – г-жа Даниела Машева.
С него се цели хармонизиране на българското законодателство с изискванията на чл. 2 от Рамково решение 2009/299/ПВР на Съвета от 26 февруари 2009 г. за изменение на рамкови решения 2002/584/ПВР, 2005/214/ПВР, 2006/783/ПВР, 2008/909/ПВР и 2008/947/ПВР, насърчава се прилагането на принципа за взаимно признаване на решения, постановени в отсъствието на заинтересованото лице по време на съдебния процес, като държавите членки следва да въведат рамковото решение преди 28 март 2011 г.
Предлага се въвеждането на задочното производство като факултативно основание за отказ да се изпълни Европейска заповед за арест, издадена за изпълнение на наказание лишаване от свобода или на мярка, изискваща задържане. Предвиждат се изключения, при които въпреки проведеното задочно производство издадената Европейска заповед за арест следва да бъде изпълнена от компетентните органи на изпълняващата държава.
Създават се и редица задължения за компетентните органи на издаващата държава: предоставяне на копие от съдебното решение по искане на лицето преди неговото предаване в случаите, когато то не е било официално уведомено за наказателното производство и не му е било връчено съдебното решение; задължение за съдебен контрол върху мерките за неотклонение и задължение за ново разглеждане на делото незабавно след предаването на лицето.
Предвижда се възможност окръжният съд да откаже изпълнение на Европейска заповед за арест, издадена за изпълнение на наказание лишаване от свобода или на мярка, изискваща задържане, постановени при съдебен процес, на който лицето не се е явило лично, както и редица изключения от общото правило, при които Европейската заповед за арест следва да бъде изпълнена.
Със законопроекта се предлага създаването на чл. 40а, с който се регламентира правото на лицето да иска и да получи копие от задочната присъда в случаите по чл. 40, ал. 2, т. 4, преди да бъде предадено в издаващата държава.
Създава задължение на съда да упражнява контрол върху задържането на лицето до приключването на производството, като се посочва изрично задължението на съда да стартира производството по обжалването или новото разглеждане на делото непосредствено след предаването на лицето.
Предвиждат се изменения и допълнения във формуляра за Европейската заповед за арест, който е включен като приложение към Рамковото решение относно Европейската заповед за арест и процедурите за предаване между държавите членки, отразяващи съответните изменения в самия акт.
В законопроектът са предвидени разпоредби, уреждащи служебното издаване на документи за самоличност на екстрадируеми лица по искане на Върховната касационна прокуратура. Те са свързани с констатирани от Министерството на вътрешните работи проблеми относно издаването на документи за самоличност на лица, за които има влязло в сила решение за предаване. Целта е уеднаквяване на практиката при фактическото предаване и приемане на екстрадирани лица, което е в съответствие и с бланкетната норма на чл. 1, ал. 4 от Закона за българските лични документи, съгласно която издаването на български лични документи може да се извършва и по служебен път в случаите, определени със закон.
С приемането на законопроекта Република България ще отговори на произтичащите от членството й в Европейския съюз ангажименти, за въвеждане на член на чл. 2 от Рамково решение 2009/299/ПВР.
След проведената дискусия и обсъждане, единодушно с 18 гласа „за”, без „против” и „въздържал се”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест, № 102–01–30, внесен от Министерски съвет на 18.05.2011 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА