КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
02/02/2012 първо гласуване
Доклад на комисия
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх. № 253-03-15/07.02.2012 г.
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за търговския регистър, № 202-01-5, внесен от Министерски съвет на 30. 01. 2012 г.
На свое заседание, проведено на 02.02.2012 г. Комисията по правни въпроси обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за търговския регистър, № 202-01-5, внесен от Министерски съвет на 30. 01. 2012 г.
На заседанието присъства зам. министърът на правосъдието г-жа Деница Вълкова. Законопроектът беше представен от името на вносителя от г-жа Деница Вълкова.
От 1 януари 2012 г. влезе в сила разпоредбата на чл. 22, ал. 4 от Закона за търговския регистър (ЗТР), длъжностното лице по регистрацията дава указания на заявителя за отстраняване на нередовности, които са от техническо естество и са отстраними. Практическото приложение на посочената норма към 1 януари 2012 г. е невъзможно поради липса на изградена функционалност в информационната система на търговския регистър, поради което е предложено изменение на чл. 22, ал. 4 с §1, който се предвижда да влезе в сила от 1 юни 2012 г.
В ЗТР е налице празнота относно статуса на търговците, поискали пререгистрация, на които е отказана такава с влязъл в сила акт на Агенцията по вписванията. За тези търговци законодателят не предвижда последиците на § 5, ал. 1 и § 5, ал. 2, изречение първо от ПЗР на ЗТР (ДВ, бр. 34 от 2011 г.) – заличаване по силата на закона на едноличния търговец и клона на чуждестранния търговец, съответно прекратяване по силата на закона на дейността на търговското дружество или кооперация, когато не е поискана прерeгистрация. Същите правни последици се предвиждат и за търговци, които са поискали пререгистрация и им е отказана такава с влязъл сила акт, като по този начин се приравняват на търговците, които не са поискали пререгистрация.
Със законопроекта в §2 се предвижда възможност непререгистрираните търговски дружества и кооперации да подадат молба за обявяване в несъстоятелност. Във връзка с това е предвидена и служебна пререгистрация на търговците въз основа на акт на съда по несъстоятелността. По този начин се oтчита спецификата на производството по несъстоятелност и приоритетът пред производството по ликвидация, закрепени в ТЗ. Тази промяна е необходима поради това, че според чл. 626, ал. 1 от Търговския закон (ТЗ) длъжник, който стане неплатежоспособен или свръхзадължен, е задължен в 30-дневен срок да поиска откриване на производство по несъстоятелност. С оглед на забраната в § 5 ал. 2, изречение второ от ПЗР на ЗТР непререгистрираните търговски дружества и кооперации да предявяват искове считано от 1 януари 2012 г., те не могат да изпълнят задължението си по чл. 626 от ТЗ, неизпълнението на което е скрепено и с наказателна отговорност на лицата, представляващи търговеца.
С § 3 се въвежда и възможност за непререгистрираните търговски дружества и кооперации, чиято дейност е прекратена по силата на закона, да извършат пререгистрация с цел развитие на производството по ликвидация, което сега можеха да направят само трети заинтересовани лица, определени от закона. Със законопроекта се предвиждат и други промени от правен и технологичен характер, които е констатирала съдебната практика по прилагане на закона относно режима на прерeгистрация.
По законопроекта се проведе дискусия, в която взеха участие народните представители Емил Радев, Михаил Миков, Юлияна Колева и председателят на Комисията г-жа Искра Фидосова. В дискусията бяха обсъдени следните въпроси:
- Изрази се принципна подкрепа по законопроекта заради проблемите, които са възникнали в съдебната практика от краткото приложение на режима с прерeгистрацията, обсъдени на среща, организирана от ВСС с представители – магистрати от окръжните и апелативните съдилища;
- Наред с принципната подкрепа, единодушно бе изразена позиция от народните представители на Комисията по правни въпроси, с което се припомни становището на Комисията от обсъждането на същия законопроект преди година, че предвиденият режим на пререгистрация няма да работи. Припомни се, че обсъжданията в Комисията по правни въпроси с месеци на този законопроект се проведе в присъствието на представители на медиите с увереността на предишния екип на Министерството на правосъдието и лично на г-жа Николова като изпълнителен директор на Агенцията по вписванията, че предвиденият модел на пререгистрация е рамка, в която не бива да се внасят промени, защото е единен процес и ще работи. Припомни се, че именно поради тази причина народните представители са се въздържали да правят предложения.
- Не се възприеха като причина софтуерните проблеми за лошото управление на търговския регистър и се поставиха задочно/поради отсъствието й/ редица въпроси, свързани с тази проблематика на г-жа Николова като ръководител на Агенцията по вписванията;
- Като повод от обсъждането на законопроекта беше отправен и въпрос, който е поставен в рамките на парламентарния контрол - за невъзможността в търговския регистър да се направи вписване на европейско дружество;
- Единодушно Комисията не прие предвидената възможност в §2 в ново изречение на чл. 22, ал.5 - Длъжностното лице да постановява отказ, ако указанията не са изпълнени в срок три работни дни от даване на указанията. Беше припомнено, че това предложение отново ни връща в дискусията, водена в Комисията месеци наред и категоричното становище на народните представители и подкрепата на действащия чл. 22, ал. 4, че длъжностното лице постановява отказ, ако тези указания не са изпълнени до изтичането на срока по чл.19, ал. 2, а именно че има произнасяне до три работни дни от постъпването на заявлението, ако не е предвиден друг срок по закон. Народните представители не подкрепят възможността, предвидена в проекта, тъй като това би създало неоправдано и субективно удължаване във времето на произнасяне и вписване, което би създало проблеми в търговския оборот, който се ръководи от принципа за бързина и рационалност;
- В заключение, бяха обсъдени и въпроси от законодателната техника от гледна точка на прецизност на уредбата, които се поставят в ПЗР, но които по същество създават проблеми при тълкуването и остават впечатление за повторение на въпроси, които са уредени в действащия закон. В тази връзка Комисията по правни въпроси пое ангажимента, подкрепяйки по принцип законопроекта, въпросите от законодателната техника да намерят своето решение между първо и второ четене.
След проведената дискусия и обсъждане, с 14 гласа «за» и 6 гласа „въздържал се”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за търговския регистър, № 202-01-5, внесен от Министерски съвет на 30. 01. 2012 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА