Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
23/02/2012 първо гласуване

    Доклад на комисия
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване
    Вх. №: 253-03-25/02.03.2012 г.
    ОТНОСНО: Законопроект за ратифициране на Споразумението за установяване на функционален блок въздушно пространство DANUBE FAB между Република България и Румъния, подписано на 12 декември 2011 г. в Брюксел, № 202–02–6, внесен от Министерски съвет на 17.02.2012 г.

    На свое заседание, проведено на 23 февруари 2012 г., Комисията по правни въпроси разгледа Законопроект за ратифициране на Споразумението за установяване на функционален блок въздушно пространство DANUBE FAB между Република България и Румъния, подписано на 12 декември 2011 г. в Брюксел, № 202–02–6, внесен от Министерски съвет на 17.02.2012 г.

    На заседанието присъстваха г-н Ангел Рачев – заместник генерален директор на «Оперативна дейност» в държавно предприятие «Ръководство на въздушното движение» и г-н Георги Божинов – младши експерт в министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
    Законопроектът беше представен от името на вносителя от г-н Рачев.
    Споразумението за установяване на функционален блок въздушно пространство е подписано на 12 декември 2011 г. в Брюксел в рамките на Съвета на министрите по транспорт, телекоммуникации и енергетика на Европейския съюз.
    Задължението за страните членки да установят функционален блок от въздушно пространство произтича от чл. 9а на Регламент (ЕО) № 550/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 10 март 2004 година за осигуряването на аеронавигационно обслужване в единното европейско небе. Крайният срок за установяване на функционалните блокове от въздушно пространство е 4 декември 2012 г.
    Основната цел на подписаното между Република България и Румъния споразумение, е постигането на оптимално управление на въздушното движение и аеронавигационното обслужване в области, свързани с безопасността, опазването на околната среда, устойчивото развитие, капацитета и ефективността на разходите.
    Очертани са 12 области, в които страните поемат ангажимент за сътрудничество, като са разписани и конкретните мерки. Подробно са очертани правата и задълженията на три основни органа за управление на DANUBE FAB - Управителния съвет, Борда на Националните надзорни системи и Борда на доставчиците на аеронавигационно обслужване.
    Конкретизирани са и услугите, които ще се предоставят в рамките на функционален блок от въздушно пространство.
    В съответствие с правната рамка на Единното европейско небе за първи път се регламентира трансганичното предоставяне на аеронавигационно обслужване между двете държави и се разписва механизъм за създаване на трансгранични сектори от въздушно пространство в рамките на DANUBE FAB. Споразумението предвижда възможност за присъединяване на трети страни към функционален блок от въздушно пространство.
    Създаването на DANUBE FAB ще отбележи важен етап в развитието на общата транспортна политика на Европейския съюз и ще допринесе за развитието на отношенията между двете държави в областта на въздушния транспорт.

    След проведената дискусия и обсъждане, единодушно с 21 гласа „за”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Споразумението за установяване на функционален блок въздушно пространство DANUBE FAB между Република България и Румъния, подписано на 12 декември 2011 г. в Брюксел, № 202–02–6, внесен от Министерски съвет на 17.02.2012 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:

    ИСКРА ФИДОСОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума