КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
15/03/2012
Становище на комисия
С Т А Н О В И Щ Е
Вх. №: 253-03-38/26.03.2012 г.
ОТНОСНО: Проект за решение за прекратяване договорите за отдаване под наем, концесия или аренда на държавни и общински естествени и изкуствени водоеми, № 254–02–24, внесен от н.пр.Волен Сидеров и група народни представители на 08.02.2012 г.
На свое заседание, проведено на 15 март 2012 г., Комисията по правни въпроси обсъди проект за решение за прекратяване договорите за отдаване под наем, концесия или аренда на държавни и общински естествени и изкуствени водоеми, № 254–02–24, внесен от н.пр.Волен Сидеров и група народни представители на 08.02.2012 г.
Проектът за решение беше представен от народния представител Павел Шопов.
Той подчерта, че проблема е много актуален и с оглед последната трагедия при село Бисер, а освен това през последните две десетилетия в страната са се случили и други тежки инциденти с водоеми държавни и общинска собственост, водещи до човешки жертви и големи по размер материални щети. Същите са отдадени за стопанисване на физически и юридически лица, които се интересуват единствено от финансовия резултат.
Заниженият контрол от страна на държавата и общините, бездействието на някои от ползвателите на водоемите по отношение на тяхната поддръжка ги прави потенциален източник на опасност за живеещото в близост население.
С проекта за решение се предлага всички сключени до момента договори за отдаване под наем, концесия или аренда на държавни и общински естествени и изкуствени водоизточници с физически и юридически лица да бъдат прекратени, като правоотношенията бъдат уредени съгласно нормите на българското законодателство.
В хода на дискусията членовете на Комисията по правни въпроси се обединиха около становището, че съществуващият проблем със състоянието на водоемите и съоръженията им, с промяната на предназначението им, но преследваната цел не може да бъде постигната с предложеното решение. Дори могат да възникнат допълнителни проблеми.
Необходимо е за всеки конкретен водоем да се знае кой е ползвателя, за да му се търси отговорност за непосредственото състояние на обекта, както и на неговият собственик.
След последната трагедия се оказа, че дори на някои водни обекти не може да се установи кой е собственика, за да може да се потърси отговорност.
Необходимо е правителството да направи пълен преглед на всички сключени договори за отдаване под наем, концесия или аренда с естествени и изкуствени водоизточници, да се установят собствениците и ползвателите им, състоянието на съоръженията на обектите и да се предприемат след това необходимите мерки, за да не се стига до трагедии.
Недопустимо е проект на решение да бъдат прекратени договорите за отдаване под наем, концесия или аренда на държавни и общински естествени и изкуствени водоеми.
Република България е правова държава, съгласно Конституцията. С нея е въведен принципа на разделение на властите и са посочени основните права и задължения на отделните държавни органи. Конституцията прогласява, че режимът на обектите на държавната и общинската собственост се определя със закон.
Държавата - чрез своите органи, и общините – чрез общинските съвети и кметовете, сключват съответните договори за предоставяне на държавна или общинска собственост съобразно условията и по реда, предвидени в съответното законодателство.
Договорът се сключва и прекратява при условията, предвидени в закон и е в сила, когато две волеизявления постигат съгласие за гражданскоправните последици. Той има за източник единствено волята на страните. След като има сключени договори за наем, концесия или аренда, това означава, че държавата или общината се е съгласила с условията по подписания договор, който е отговарял на законовите изисквания по време на подписването му.
Народното събрание е законодателен орган. Извън неговата компетентност е да се намесва пряко в управлението и стопанисването на държавното и общинско имущество, както и с решение, в договорните отношения между страните. То може да изменя и допълва законите, като чрез тях да променя условията и реда за сключване, изменение и прекратяване на съответните договори, посочени в законите.
При установяване на нарушения по изпълнението на отделни договори, на законови разпоредби при тяхното сключване или в процеса на изпълнението им, съответните държавни и общински органи са компетентни да предприемат действия за тяхното прекратяване по предвидения в законите и договорите ред, както и да потърсят съответната отговорност при неизпълнение на задълженията от неизправните наематели, арендатори или концесионери.
Приемането на предлагането решение ще доведе до нарушаване на конституционни и правни принципи.
След проведената дискусия и обсъждане, с 1 глас „за”, 1 глас „против” и 19 гласа „въздържал се”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да не приеме проекта за решение за прекратяване договорите за отдаване под наем, концесия или аренда на държавни и общински естествени и изкуствени водоеми, № 254–02–24, внесен от н.пр.Волен Сидеров и група народни представители на 08.02.2012 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА