КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
14/06/2012 първо гласуване
Доклад на комисия
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх. № 253-03-66/25.06.2012 г.
ОТНОСНО: Законопроект за ратифициране на Споразумението за икономическо партньорство между държавите от КАРИФОРУМ, от една страна, и Европейската общност и нейните държави членки, от друга страна, № 202–02–19, внесен от Министерски съвет на 04.06.2012 г.
На свое заседание, проведено на 14 юни 2012 г., Комисията по правни въпроси обсъди Законопроект за ратифициране на Споразумението за икономическо партньорство между държавите от КАРИФОРУМ, от една страна, и Европейската общност и нейните държави членки, от друга страна, № 202–02–19, внесен от Министерски съвет на 04.06.2012 г.
На заседанието присъстваха представители на Министерство на икономиката, енергетиката и туризма – г-н Иво Маринов- зам.- министър и г-жа Дияна Найденова - Директор на Дирекция "Външноикономическа политика".
Законопроектът беше представен от името на вносителя от заместник-министър Иво Маринов.
На 15 октомври 2008 г. е подписано Споразумението за икономическо партньорство между държавите от КАРИФОРУМ, от една страна, и Европейската общност и нейните държави членки, от друга страна. Същото е част от процеса на договаряне, свързан с целите на Споразуменията за икономическо партньорство (СИП), определени в Споразумението от Котону, и преговорните насоки за Споразумението за икономическо партньорство с държавите от Африка, Карибския и Тихоокеанския басейн (АКТБ), приети от Съвета на 12 юни 2002 г.
През септември 2002 г. започнаха преговорите за сключване на СИП със страните от АКТБ и се водят с 6 региона.
Карибският регион включва 15 страни от КАРИФОРУМ, като извън обхвата на споразумението остана Куба, която е член на КАРИФОРУМ, но не участва в преговорите.
На 16 април 2004 г. започнаха Преговорите за споразумение с региона на Карибите. Третата фаза от преговорите приключи с парафирането на СИП с държавите от КАРИФОРУМ на 16 декември 2007 г.
Споразумението за икономическо партньорство с държавите от КАРИФОРУМ съдържа договорености относно: Търговското партньорство за устойчиво развитие; Търговски и свързаните с търговията въпроси ; Избягване и уреждане на спорове чрез консултации, медиация и процедури по уреждане на спорове; Общи изключения. То включва и институционални разпоредби, свързани с органите, натоварени с надзора и изпълнението на споразумението, правомощия, процедури за вземане на решения, координация, обмен на информация, клаузи за ревизия и др.
Страните по споразумението се ангажират да извършват постоянно наблюдение на действието му посредством процедури и институции с оглед ефективното прилагане и осъществяването на целите на споразумението.
Приложение I към споразумението включва списъци със стоки, за които Гвияна и Суринам прилагат износни мита. В Приложение II към споразумението посочени договорености относно митните сборове за продукти с произход от държавите от КАРИФОРУМ и съответно Приложение III - за продуктите с произход от Европейската общност. Приложение IV включва списък на задълженията, основно касаещи предоставянето на услуги, съответно договореностите, свързани с регламентирането на търговското присъствие, трансграничното предоставяне на услуги, движение на служители и стажанти, доставчици на услуги по договори и независими специалисти и др. Протокол I към споразумението съдържа разпоредбите относно определението на понятието „продукти с произход” и методите на административно сътрудничество.
Член 243, параграф 3 от споразумението предвижда временно прилагане на споразумението до влизането му в сила. Със свое Решение от 15 юли 2008 г. Съветът на Европейския съюз даде съгласие за подписване и временно прилагане на СИП между държавите от КАРИФОРУМ, от една страна, и Европейската общност и нейните държави членки, от друга страна. Споразумението се прилага временно считано от 29 декември 2008 г.
Държавите - членки на Европейския съюз, страни по споразумението следва да го ратифицират в съответствие с вътрешните си процедури. На 10 юли 2008 г. Споразумението за икономическо партньорство между държавите от КАРИФОРУМ, от една страна, и Европейската общност и нейните държави членки, от друга страна, бе одобрено от Министерския съвет. Република България като пълноправен член на Европейския съюз подписа споразумението при условието за последваща ратификация, отчитайки че приемането на споразумението е въпрос от смесена компетентност в рамките на Европейския съюз.
След проведената дискусия и обсъждане, единодушно с 18 гласа „за”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Споразумението за икономическо партньорство между държавите от КАРИФОРУМ, от една страна, и Европейската общност и нейните държави членки, от друга страна, № 202–02–19, внесен от Министерски съвет на 04.06.2012 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА