Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
14/06/2012 първо гласуване

    Доклад на комисия
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване
    Вх. №: 253-03-67/25.06.2012 г.
    ОТНОСНО: Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за нотариусите и нотариалната дейност, № 202–01–13, внесен от Министерски съвет на 17.02.2012 г. и № 254-01-68, внесен от нар. Пр. Ивайло Тошев, Светослав Тончев, Красимир Ципов и Емил Радев на 12.06.2012 г.

    На свое заседание, проведено на 14 юни 2012 г., Комисията по правни въпроси разгледа Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за нотариусите и нотариалната дейност, № 202–01–13, внесен от Министерски съвет на 17.02.2012 г. и № 254-01-68, внесен от нар. Пр. Ивайло Тошев, Светослав Тончев, Красимир Ципов и Емил Радев на 12.06.2012 г.

    На заседанието присъстваха представители на Министерство на правосъдието – г-жа Деница Вълкова - зам.-министър, г-н Пламен Георгиев - зам.-министър, г-жа Елена Дойчева - държавен експерт и г-жа Александра Аврамова - старши експерт в дирекция "Международно правно сътрудничество и европейски въпроси", и г-н Димитър Танев – председател на Съвета на Нотариусите.
    Първият законопроект беше представен от името на вносителя от заместник - министър Денница Вълкова.
    Същият е изготвен в съответствие с последната практика на Съда на Европейския съюз, според която въвеждането на изискване за гражданство при осъществяване на нотариална дейност представлява нарушение на разпоредбата на чл. 49 от Договора за функционирането на Европейския съюз.
    Европейската комисия е предприела действия във връзка с констатирано неизпълнение на задължението на държавите членки за премахване на всички пречки пред правото на установяване по отношение на упражняването на професията „нотариус”, в резултат на което пред Съда на Европейския съюз са заведени дела срещу множество държави членки. С решенията си съда е постановил премахване на изискването за гражданство при осъществяване на нотариална дейност и те за задължителни за институциите на Европейския съюз и за всички държави членки от деня на тяхното обявяване – 24 май 2011 г.
    По отношение на Република България също е констатирано нарушение на чл. 49 и 51 от Договора за функционирането на Европейския съюз, като във връзка с това и на основание чл. 258 от същия е открита процедура по нарушение, която към настоящия момент се намира в досъдебна фаза.
    Със законопроекта се предотвратява навлизането на процедурата срещу Република България в съдебна фаза и заплащането на съдебни разноски по делото.
    В същото време се създава законова възможност граждани на държава - членка на Европейския съюз, на държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария да могат да бъдат допуснати до упражняване на професията „нотариус” в Република България. Действащият закон обаче поставя като условие за придобиване правоспособност на нотариус наличието на българско гражданство. Ето защо е необходимо да се приведе българският закон в съответствие с практиката на Съда на Европейския съюз, като са предложени промени в разпоредбите на Закона за нотариусите и нотариалната дейност - в чл. 8 и чл. 11, регламентиращи законовите изисквания за придобиване правоспособност на нотариус и реда за кандидатстване за участие в конкурс за нотариус.
    Вторият законопроект беше представен от един от вносителите – народният представител – Ивайло Тошев.
    Със законопроекта се цели усъвършенстване на правната уредба на нотариалното право, попълват се съществуващи празноти в Закона за нотариусите и нотариалната дейност и се дава нормативно разрешение на възникнали практически проблеми в правоприлагането.
    С § 1 от Законопроекта се урежда хипотезата, при която поради важни причини двама нотариуси желаят да заменят районите си на действие. При действащата уредба няма пречка такова преместване да бъде осъществено със заповед на Министъра на правосъдието. С цел попълване на съществуваща празнота в закона е необходимо да се предвиди изрично, че двамата нотариуси подават съвместно заявление до Министъра на правосъдието, както и че при преместването всеки от тях задължително трябва да приеме служебния архив на другия нотариус.
    Част от предлаганите изменения са свързани с дейността на Върховния орган на Нотариалната камара – Общото събрание. С оглед съществуващи практически трудности относно провеждането на редовното Общо събрание през последните няколко години се предлага датата на провеждане да бъде променена от последната събота и неделя на месец януари на последната събота и неделя на месец февруари. Предвижда се също така в Общото събрание един пълномощник да може да представлява само един член на Нотариалната камара, вместо досегашната възможност до трима други членове.
    На следващо място се предлага увеличаване на минималния и максималния размер на дисциплинарното наказание „глоба”, което в момента е от 100 до 1 000 лева. и не съответстват на допуснатите дисциплинарни нарушения, за които се налагат и не оказват никаква превантивна функция по отношение на извършването им, поради което се предвижда размерите да бъдат променени от 1000 до 5 000 лева.
    Г-н Димитър Танев подкрепи и двата законопроекта, като подчерта че са съгласувани с Нотариалната камара. Първият е резултат от практиката на Съда на Европейския съюз и привеждане разпоредбите на Закона за нотариусите и нотариалната дейност в съответствие с нея и създаване на законова възможност граждани на държава - членка на Европейския съюз, на държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария да могат да бъдат допуснати до упражняване на професията „нотариус” в Република България. Вторият законопроект е свързан с практиката на провеждане на Общо събрание на Нотариусите и замяната районите на действие на нотариуси поради важни причини, с което се дава възможност на гражданите в отделни населени места да се ползват от нотариални услуги. Подкрепи и направеното предложение за увеличаване на размера на дисциплинарното наказание „глоба”, т.к. не рядко се засягат имуществени интереси и Нотариалната Камара има интерес отговорността на нотариуса да се увеличи.
    В хода на дискусията бяха поставени въпроси относно броя на случаите, при които се иска промяна на района на действие на нотариус; кога е проведен последният конкурс за нотариуси и кога се предвижда следващ такъв. Има ли недоволство от гражданите, че броят на нотариусите е недостатъчен.
    Г-н Димитър Танев изтъкна че случаите на преместване на нотариус в друг район действие за последната година са три, които са взаимно свързани. Тази свързаност дава основание за облекчаване на процедурата за установяване на важни причини по смисъла на закона и уреждане на възможността за замяна. По този начин в малките градове се попълват незаети места за нотариуси. Посочи, че след последния конкурс проведен през 2008 г. проблемът с незаетите места за нотариуси е решен и има само единични оплаквания.
    Изказаха се становища в подкрепа на предложението за замяна на районите на действие на двама нотариуси по важни причини, като се посочи че това са редки и специфични случаи, като става въпрос за правоспособни нотариуси с доказана практика и общественият интерес не е накърнен. По този начин се попълва празнота в закона, без да се променя процедурата за преместване на нотариус в друг район на действие поради важни причини и се урежда въпроса със служебния архив на нотариуса.

    След проведената дискусия и обсъждане, с 16 гласа „за”, 0 гласа „против” и 1 глас „въздържал се”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за нотариусите и нотариалната дейност, № 202–01–13, внесен от Министерски съвет на 17.02.2012 г. и с 16 гласа „за”, 0 гласа „против” и 1 глас „въздържал се”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за нотариусите и нотариалната дейност, № 254-01-68, внесен от нар. Пр. Ивайло Тошев, Светослав Тончев, Красимир Ципов и Емил Радев на 12.06.2012 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:

    ИСКРА ФИДОСОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума