КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
05/07/2012
Доклад на комисия
Д О К Л А Д
Вх. № 253-03-102/27.09.2012 г.
ОТНОСНО: Обсъждане на годишен доклад за дейността на подкомисията към Комисията по правни въпроси, която осъществява предвидения в чл. 34б от Закона за специалните разузнавателни средства и чл. 261б от Закона за електронните съобщения парламентарен контрол и наблюдение, за периода 20 април 2011 г. - 20 април 2012 г., № КП – 253 – 35 – 1 от 27 юни 2012 г.
На свое заседание, проведено на 5 юли 2011 г., Комисията по правни въпроси разгледа и обсъди годишен доклад за дейността на постоянната подкомисия към Комисията по правни въпроси, която осъществява предвидения в чл. 34б от Закона за специалните разузнавателни средства (ЗСРС) и чл. 261б от Закона за електронните съобщения (ЗЕС) парламентарен контрол и наблюдение, за периода 20 април 2011 г. - 20 април 2012 г., № КП – 253 – 35 – 1 от 27 юни 2012 г.
На заседанието присъстваха г-н Веселин Вучков – заместник – министър на вътрешните работи, г-н Валери Първанов – заместник-главен прокурор, г-н Николай Георгиев – прокурор от ВКП, завеждащ отдел «Информация, анализ и методическо ръководство».
Докладът беше представен от председателя на подкомисията – г-н Михаил Миков. Докладът обхваща периода от 20 април 2011 г. до 20 април 2012 г. В рамките на този период подкомисията е провела 14 заседания, на които са били изслушани 18 лица, представители на ДАНС, МВР, Софийски градски съд (СГС), прокуратурата, представители на кабелни оператори и др. Подкомисията своевременно е разглеждала всички постъпили жалби и сигнали и е приемала решения за извършване на проверки във връзка с тях. Приела е становище във връзка с предложението на СГС за въвеждането на нови практики при прилагането на Закона за специалните разузнавателни средства (ЗСРС).
В изпълнение на решения на подкомисията през отчетния период са били извършени проверки по ЗСРС в 7 областни центрове (Благоевград, Кюстендил, Перник, Враца, Видин, Монтана и София), които са обхванали окръжните съдилища, прокуратурите, областните дирекции на МВР, както и териториалните структури на ГД „БОП”, ДАНС и районните управления на полицията. При тези проверки са констатирани различни практики по места по прилагането на ЗСРС и ЗЕС, както и пропуски и слабости, свързани основно с бланкетно мотивиране на исканията за използване на специални разузнавателни средства (СРС) и непосочване на правното основание, на което се правят. Констатиран е малкият процент откази от страна на съдилищата по искания за разрешения за използване на СРС – 0,85%, както и тенденция за нарастване на използването на СРС и за прилагането на т.н. „АКАУНТ” при липса на негова пълна правна уредба на законово ниво. Грубо нарушение на разпоредбите на ЗСРС е било констатирано в Окръжна прокуратура – Благоевград, изразяващо се в преснимане и копиране на веществени доказателствени средства в нарушение на закона. Проверките установили и случаи на неспазване на сроковете на разпоредено унищожаване на данни, събрани чрез СРС.
В изпълнение на решения на подкомисията през отчетния период са били извършени проверки по ЗЕС в 18 областни центрове, от които 15 планови и 3 тематични (Военна полиция, СДВР и структурите, прилагащи СРС в Пазарджик). Проверките на регистрите, исканията и разпорежданията по ЗЕС са обхванали районните съдилища, районните прокуратури, областните дирекции на МВР и районните управления на полицията. Констатирано е воденето на съответните регистри от съдилищата и липсата на специални регистри по чл. 250б, ал. 3 ЗЕС в прокуратурата, областните дирекции на МВР и районните управления на полицията. Отбелязано е обаче, че в края на 2011 г. е започнало експериментално изграждане на електронни регистри в няколко областни дирекции на МВР, както и това че органите на досъдебното производство нямат нормативно задължение да водят посочения в чл. 250б, ал. 3 ЗЕС специален регистър. Констатирана е тенденция за увеличаване на дела на исканията за предоставяне на данни по реда на НПК (80% от общия брой). В останалите случаи исканията са правени за т.нар. „оперативни цели”, без да има образувано досъдебно производство. Компетентни да направят искането в последния случай са широк кръг органи, посочени в чл. 250б, ал. 1 ЗЕС. При проверките подкомисията е установила ограничен брой случаи, при които искането е било направено от некомпетентен орган (главен полицай), но е било уважено от съда. Установени са и случаи на произнасяне на съда при нарушаване на правилата на родовата подсъдност.
Докладът съдържа следните обобщени данни за 2011 г. за разрешаването и прилагането на СРС и за разрешаването и осъществяването на достъп до данните по чл. 250а, ал. 1 ЗЕС:
- брой лица, спрямо които са прилагани СРС – 7881;
- брой искания за прилагане на СРС – 13846;
- брой разрешения за прилагане на СРС – 13624;
- брой откази за прилагане на СРС – 116;
- брой изготвени ВДС – 3557;
- брой ВДС, използвани в съдебно производство – 747;
- брой искания по чл. 18 ЗСРС – 114;
- брой разрешения по чл. 18 ЗСРС – 67;
- брой искания по чл. 12 ЗСРС – 4481 лица;
- рой разрешения по чл. 12 ЗСРС – 4043;
- брой искания и разрешения от друг съдебен район – 118.
- брой разрешения за достъп до данни по ЗЕС по реда на НПК – 58702;
- общ брой разрешения за достъп до данни по чл. 250б, ал. 1 ЗЕС – 15350;
- брой откази за достъп до данни – 639.
Данните свидетелстват за спад с 44% на исканията на прокуратурата за прилагане на СРС и спад с 19% на исканията на ДАНС в сравнение с 2010 г. Увеличение с 26% спрямо 2010 г. има при на исканията от органите на МВР. През 2011 г. СРС са били приложени спрямо 7881 български граждани, което е с 30% повече спрямо 2010 г. Подслушването като способ е било прилагано 20% повече в сравнение с предходната година. Намалял е процентът на изготвените ВДС спрямо броя на контролираните лица – от 62% през 2010 г. на 45% през 2011 г. Променен е балансът между хартиените носители на информация и електронния (оптичен диск) и „акаунт” в полза на последните.
Във връзка с международното сътрудничество в доклада е посочено, че подкомисията е участвала в Седмата конференция на парламентарните комисии за контрол на разузнавателните служби и службите за сигурност в държавите-членки на ЕС, проведена през октомври 2011 г. в Берлин, Германия и е взела решение за присъединяване към електронната мрежа (ENNIR) за обмен на информация от взаимен интерес между съответните парламентарни комисии на държавите-членки.
В доклада подкомисията формулира следните изводи: СРС не се използват като изключителен способ, а компетените органи не използват достатъчно добре и в пълна степен останалите способи на доказване; твърде широк е кръгът на органите, които могат да искат използване на СРС и достъп до трафични данни; продължава използването на т. нар. „акаунт” при неясна и недостатъчна правна уредба, което създава сериозни предпоставки за нарушаване правата и свободите на гражданите; липсва достатъчно ефективен контрол от страна на съдебната власт; разнородна е практиката по водене на регистрите предвидени в ЗЕС, което затруднява контролната и аналитична дейност на подкомисията.
Въз основа на съдържащите се в доклада данни и техния анализ подкомисията е направила следните препоръки:
1. Промяна в разрешителния режим, като се предвиди отелен (нов) ред за използване на СРС в случаите на национална сигурност;
2. Въвеждане на мотивиран съдебен акт при произнасяне по искане за използване на СРС;
3. Усъвършенстване на реда по съхранението и предоставянето на информация от СРС, в посока ограничаване броя на лицата, имащи достъп до такава информация и задължително отразяване на материален носител на получилите достъп до тази информация;
4. Унифициране на регистрите и документите;
5. Подробно законодателно регламентиране на използването на т. нар. „АКАУНТ” и електронни носители;
6. Необходимо е стесняване на кръга на органи и лица, които имат право да бъдат заявители;
7. Искането за достъп, подадено от разследващ орган, следва да бъде одобрено от съответния наблюдаващ прокурор.
В проведената дискусия участие взеха следните народни представители: Юлиана Колева, Христо Бисеров, Веселин Методиев, Янаки Стоилов, Димитър Лазаров, Явор Нотев, както и заместник-главният прокурор В. Първанов и заместник-министърът на вътрешните работи В. Вучков. Обсъдени бяха конкретни примери на порочни практики по прилагането на ЗСРС, както и засекретяването на делата, по които има използвани СРС, и изключването на принципа на публичност в съдебните производства по тях. Народните представители, както и представителите на прокуратурата и МВР се обединиха около становището, че това засекретяване е неправилно и проблемът може да бъде решен чрез законодателна промяна или методически указания на Държавната комисия по сигурността на информацията. Създаването на подкомисията се отчете като сполучливо решение, тъй като тя събира и предоставя нужната информация за провеждане на задълбочен дебат по темата и достигане до обоснова изводи. В същото време бе посочена необходимостта от допълнителни законодателни промени в областта с оглед ограничаване използването на СРС и преодоляване на всякакви възможности и съмнения за злоупотреби.
Въз основа на дискусията и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по правни въпроси – единодушно с 21 гласа „за”, без „против” и „въздържали се”, приема за сведение и годишния доклад за дейността на Постоянно действащата подкомисия към Комисията по правни въпроси, която осъществява предвидения в чл. 34б от Закона за специалните разузнавателни средства и чл. 261б от Закона за електронните съобщения, парламентарен контрол и наблюдение, за периода 20 април 2011 г. – 20 април 2012 г., № КП – 253 – 35 – 1 от 27 юни 2012 г., както и съдържащите се в него препоръки, и предлага на Народното събрание проект на решение за приемането му.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Проект !
РЕШЕНИЕ
за приемане на годишен доклад за дейността на Постоянно действащата подкомисия към Комисията по правни въпроси, която осъществява предвидения в чл. 34б от Закона за специалните разузнавателни средства и чл. 261б от Закона за електронните съобщения, парламентарен контрол и наблюдение, за периода 20 април 2011 г. – 20 април 2012 г.
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 24а, ал. 4 и 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
РЕШИ:
Приема за сведение годишния доклад за дейността на Постоянно действащата подкомисия към Комисията по правни въпроси, която осъществява предвидения в чл. 34б от Закона за специалните разузнавателни средства и чл. 261б от Закона за електронните съобщения, парламентарен контрол и наблюдение, за периода 20 април 2011 г. – 20 април 2012 г.
Решението е прието от 41-ото Народно събрание на …… 2012 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.
Председател на Народното събрание:
Цецка Цачева