Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
24/10/2012 първо гласуване
Доклад на комисия
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх. № 253-03-124/30.10.2012 г.
ОТНОСНО: Законопроект за изменение на Закона за защита от дискриминация, № 254-01-100, внесен от нар. пр. Стоян Иванов и Кирил Гумнеров на 16.10.2012 г.
На свое заседание, проведено на 24 октомври 2012 г. Комисията по правни въпроси разгледа Законопроект за изменение на Закона за защита от дискриминация, № 254-01-100, внесен от нар. пр. Стоян Иванов и Кирил Гумнеров на 16.10.2012 г.
Законопроектът беше представен от вносителя – народният представител Стоян Иванов.
Предлага се отмяна на правомощията на Комисията за защита от дискриминация, като същата се закрива. Запазват се текстовете, гарантиращи равното третиране и защитата от дискриминация на гражданите в Република България.
В досегашната си дейност Комисията за защита от дискриминация многократно е доказвала ниската ефективност на действията си, в резултат на което 41-то Народно събрание три години подред отхвърля докладите за дейността й. Комисията неведнъж бе използвана за политическо преследване на опонентите на властта и поръчкови действия, пряко насочени срещу интересите на Република България и българските граждани. Странните тълкувания, препоръки и решения на КЗД не веднъж предизвикваха скандали в българското общество. Последният пример е Решението на КЗД и съпътстващите го доклади, в които се препоръчваше да се ограничи изучаването на български класици като Вазов и Ботев, националният герой Васил Левски да бъде изучаван в българските училища в контекста „смутител на реда в Османската империя“, а разказът „Майчина сълза“ на Ангел Каралийчев бе определен за дискриминационен спрямо хората с увреждания.
Пороците в дейността на КЗД не са породени само от нейния състав, а те са заложени в самите принципи на създаването й. Функциите й дублират функциите и задълженията на органите на независимата съдебна власт. Квотите за избор на нейните членове не гарантират в достатъчна степен безпристрастност и обективност в дейността на комисията.
В допълнение другият вносител – нар. пр. Кирил Гумнеров допълни, че комисията е загубила доверието на обществото и дейността й е използвана за изпълняване на политически поръчки.
В дискусията беше акцентирано, че Комисията за защита от дискриминация е създадена и действа като част от националния български механизъм за защита на правата на човека и основните свободи на гражданите в изпълнение на поети от Република България международни задължения, както универсални - на ниво Организацията на Обединените Нации и нейните специализирани учреждения, така и на регионални в рамките на Съвета на Европа и Европейския съюз.
Беше подчертано, че комисията е с нов състав и не трябва поради действията на предходни състави, същата да бъде закривана и голяма част от закона да бъде отменян. Нейните решения подлежат на съдебен контрол пред Върховният административен съд. Производствата за защита от дискриминация се разглеждат по реда на Административнопроцесуалния кодекс и с предложението за нейното закриване, тези производства ще трябва да се разглеждат от административните съдилища. Материята е много специфична и това ще доведе до разнопосочна и противоречива практика. Необходимо е да се променят съответните норми, за да не се допуска повече използването на дейността на комисията за политически цели, както и да се упражнява по-строг контрол по прилагането на закона.
След проведената дискусия и обсъждане, с 2 гласа „за”, 0 гласа „против” и 16 гласа „въздържал се”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение на Закона за защита от дискриминация, № 254-01-100, внесен от нар. пр. Стоян Иванов и Кирил Гумнеров на 16.10.2012 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА