КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
13/12/2012 първо гласуване
Доклад на комисия
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх. № 253-03-145/18.12.2012 г.
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 254–01–101, внесен от нар. пр. Ваньо Шарков и група народни представители на 18.10.2012 г.
На свое заседание, проведено на 13 декември 2012 г., Комисията по правни въпроси обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 254–01–101, внесен от нар. пр. Ваньо Шарков и група народни представители на 18.10.2012 г.
В мотивите на законопроекта е посочено, зачестяват сигналите за недобросъвестни практики, а нерядко и за злоупотреби, от страна на доставчици на телекомуникационни услуги, свързани с предлагане и дистанционно сключване на договори с крайни потребители. В много случаи потребителят дори не разбира, че е дал съгласие за сключване на договор за една или друга услуга и осъзнава това чак с получаване на първата сметка по него, когато вече така сключеният договор не може да бъде прекратен при условията на чл. 228, ал.3 без да са дължими неустойки към доставчика на услугата.
Ето защо се предлагат промени, с които да се ограничат подобни нетърговски и недобросъвестни практики и да се защитят в пълна степен интересите на потребителите.
Предвижданият по-строг контрол при сключването на договори от разстояние ще се прилага само за крайните потребители и няма да затрудни обичайните търговските взаимоотношения между самите предприятия и техните доставчици.
Въвежда се и административна отговорност, както за самото предприятие, предоставящо електронни съобщителни услуги, така и за допусналото нарушението длъжностно лице.
Г-жа Искра Фидосова подчерта, че в момента се обсъждат в комисии два законопроекта, променящи Закона за защита на потребителите, които са сходни с предлаганите промени в Закона за електронните съобщения. Според нея този законопроект трябва да бъде оттеглен и ако се прецени, че е необходима промяна и в този закон, то с преходни и заключителни разпоредби на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита на потребителите да бъде направена.
Г-н Емил Радев акцентира, че трябва да се определи целта на промяната – дали тя да е само за мобилните оператори или да се въведат общи правила за сключване на договори за продажба от разстояние, което води до промяна на общия закон – Закона за защита на потребителите.
Посочи, че в разглеждания законопроект е предвиден срок за подтвърждаване на сключения договор, което води до правна сигурност на гражданския оборот.
Г-н Иван Вълков заяви, че становищата на министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и на Комисията за регулиране на съобщенията са отрицателни. В тях се посочва, че подкрепят мотивите на законопроекта за създаване на правна сигурност при възникване на договорните отношения между предприятието и крайния потребител, като се препятства възможността за злоупотреби и недобросъвестни търговски практики от страна на доставчиците та електронни съобщителни услуги, но считат че систематичното място на предлаганата промяна е в Закона за защита на потребителите. В него се съдържа регламентацията на обществените отношения, касаещи договорите за продажба от разстояние. Посочено е, че предлаганата промяна противоречи на Директива 97/7/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 20 май 1997 г. относно защитата на потребителя по отношение на договорите от разстояние, която е транспонирана в националното ни законодателство. В чл. 3 от директивата са изброени изключенията, по отношение на които не се прилага. В тях попадат и договорите, сключени с оператори от далекосъобщенията чрез използването на обществените телефонни апарати.
След проведената дискусия и обсъждане, с 5 гласа „за”, 0 гласа „против” и 16 гласа „въздържал се”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 254–01–101, внесен от нар. пр. Ваньо Шарков и група народни представители на 18.10.2012 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА