КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
25/08/2009
Д О К Л А Д
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пътищата, № 954-01-3, внесен от Любен Татарски, Александър Ненков, Иван Вълков и Искра Фидосова
На свое извънредно заседание, проведено на 25 август 2009 г., Комисията по регионална политика и местно самоуправление обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пътищата, № 954-01-3, внесен от народните представители Любен Татарски, Александър Ненков, Иван Вълков и Искра Фидосова.
В заседанието на комисията взеха участие г-жа Екатерина Захариева – заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството, г-н Ивайло Московски – заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, г-н Димитър Иванов – изпълнителен директор на Национална агенция „Пътна инфраструктура”, г-жа Красимира Стоянова – директор на дирекция „Правна” в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, г-жа Зара Добрева – директор на дирекция „Правна” в Министерството на регионалното развитие и благоустройството и г-н Пламен Конов – съветник на министъра на регионалното развитие и благоустройството.
От името на вносителите законопроектът бе представен от г-н Любен Татарски и от г-жа Искра Фидосова.
Основната цел на предлаганите изменения и допълнения в Закона за пътищата е да се създадат необходимите предпоставки за подобряване управлението на дейността в сектор „Пътища”, като управлението и изпълнението на големите инфраструктурни проекти в областта на пътната инфраструктура се приведе в съответствие с действащите европейски практики.
Законопроектът предвижда да се концентрира управлението на пътната инфраструктура към един орган с ясно определени отговорности – министъра на регионалното развитие и благоустройството. Дефинирани са по-ясно функциите на министъра на регионалното развитие и благоустройството и на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията, като същевременно се запазват компетентностите на двамата министри по провеждането на политиката в областта на пътищата, както и по отношение изпълнението на оперативните програми „Транспорт” и „Регионална политика”.
Предвидени са разпоредби, регламентиращи контролните правомощия на министъра на регионалното развитие и благоустройството по отношение дейността на агенцията, основно върху разходването на бюджетни средства – утвърждаване бюджета; приемане отчета за изпълнение на бюджета; осъществяване контрол върху изпълнението му; приемане годишния отчет за дейността на агенцията; осъществяване и на други контролни функции в рамките на предоставените му от нормативната уредба правомощия.
Променя се начинът на управление на агенцията – отпада двустепенната система за управление (надзорен съвет и изпълнителен директор и двама заместници) и се въвежда едностепенен, колегиален орган за управление – управителен съвет, ръководен от председател. Целта на предлаганото изменение е да се опрости управленската структура, която да е адекватна на институционалната подчиненост на агенцията, да се заложи на експертността при формирането на органите на управление, да се подобри ефективността на управлението и да се постигне пълна прозрачност при осъществяване на предвидените компетентности, както и премахване на предпоставките за „размиване” на отговорност.
Законопроектът предвижда преструктуриране на Централната лаборатория по пътища и мостове в Централен институт на пътните технологии, национални и европейски норми и стандарти, който да следи за качеството на материалите, за спазването на всички стандарти и качеството на изпълнението.
Народните представители, взели участие в дискусията, изразиха подкрепата си за законопроекта. С предложените промени се създават условия за подобряване прозрачността на системата за управление, за постигане на по-ефективна експертна администрация и за ускоряване на цялостния процес по управлението на инфраструктурните проекти. Същевременно част от участниците в дискусията поставиха и някои въпроси, свързани със статута и квалификацията на членовете на управителния съвет на агенцията и с уточняване компетенциите на министъра на регионалното развитие и благоустройството и на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Бяха направени и предложения за прецизиране на отделни разпоредби, които ще бъдат взети предвид и ще бъдат обсъдени в комисията при подготовката на законопроекта за второ гласуване.
Представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията подкрепиха направените предложения за изменение и допълнение на закона и дадоха разяснения по въпросите, поставени от отделни народни представители.
Въз основа на дискусията и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по регионална политика и местно самоуправление единодушно - със 16 гласа - “за”, 0 гласа - “против” и 0 гласа – “въздържал се”, предлага на Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пътищата, №954-01-3, внесен от Любен Татарски, Александър Ненков, Иван Вълков и Искра Фидосова, да бъде приет на първо гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА ПО
РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И
МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ:
Любен Татарски