Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
22/04/2010

    ОТНОСНО: Годишен доклад на омбудсмана на Република България за 2009 г., № 039 – 00 – 38, внесен от омбудсмана на Република България






    На свое редовно заседание, проведено на 22 април 2010 г. съвместно с Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите и Комисията по културата, гражданското общество и медиите, Комисията по регионална политика и местно самоуправление обсъди Годишния доклад на омбудсмана на Република България за 2009 г. - „Правото на достоен живот, кризата в икономиката и дългът на държавността”, внесен в Народното събрание на 29. 03. 2010 г. на основание чл. 22 от Закона за омбудсмана.
    Докладът бе представен от омбудсмана на Република България г-н Гиньо Ганев.
    В доклада е обърнато специално внимание на работата на омбудсмана през 2009 г. с органите на местното самоуправление и местните администрации и на проблемите, които срещат гражданите, обърнали се към омбудсмана с оплаквания от местните органи на властта. Разгледани са някои тревожни практики на общинско ниво, свързани с предоставяните от общните социални услуги; незачитане на свободатата на религиите и свободата на изразяване от някои общински органи; нарушаване на правозащитните стандарти при принудително извеждане на роми от техните единствени жилища и други.
    Омбудсманът на Република България изтъква, че в условията на криза, държавата и общините неизбежно се изправят пред обективната необходимост да ограничават драстично бюджетните разходи, да правят съкращения в бюджетната сфера, да преформулират политики и управленски мерки. Според омбудсмана подобни трудни управленски решения не трябва да се преценяват единствено от гледище на фискалната целесъобразност, а да се търси и намира справедливия баланс между обективно необходимите бюджетни ограничения и правата на гражданите. Към ограничаване на социалните услуги за уязвимите групи или пък на други сфери, които най-пряко засягат правата на гражданите или правата на детето, трябва да се пристъпва само в най-краен случай и то при условие, че са изчерпани всички други възможности за съкращаване на бюджетните разходи.
    Специално място в доклада е отделено и на системата за мониторинг на доброто управление в местната власт, която омбудсманът е създал като средство за граждански контрол върху местните администрации. На тази основа за първи път през 2009 г. е измерен ”Национален индекс на доброто управление в местната власт”. Неговата стойност е 48,77 пункта (по скала от 1 до 100), което според омбудсмана показва сравнително ниски резултати от прилагането на принципите на добро управление в местната власт.
    Годишният доклад е придружен и от подробни статистически данни. През 2009 г. до омбудсмана са подадени 2686 оплаквания, които са с 12% повече в сравнение с 2008 г. От 2005 г. до 31.12.2009 г. до омбудсмана са отправени общо 11 453 жалби и сигнали.
    Оплакванията от гражданите най-често са свързани с предоставянето на обществените услуги, социалните дейности и проблемите на собствеността. По 94 % от постъпилите през 2009 г. жалби, проверката на омбудсмана е приключила, а по останалите 6 %, които са случаи с по-висока обществена и правна сложност, омбудсманът продължава своята работа.
    В хода на дискусията изказалите се народни представители оцениха положително ролята на омбудсмана за разрешаване на проблемите на гражданите във взаимоотношенията им с органите на местната власт и местната администрацията, както и констатациите и препоръките за подобряване на тяхната дейност. Членовете на комисията считат, че по-активното участие на омбудсмана и представители на неговата администрация в дискусиите по отделни законопроекти, както и с предложения за промени в законодателството, произтичащи от констатираните проблеми в практиката, ще допринесат не само за подобряване на взаимодействието между институциите, но ще бъдат полезни и за усъвършенстване на нормативната уредба, насочена към гарантиране на правата на гражданите.
    Въз основа на дискусията и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по регионална политика и местно самоуправление единодушно - с 13 гласа ”за”, без ”против” и ”въздържали се”, предлага на Народното събрание да приеме за сведение Доклада на омбудсмана на Република България за 2009 г., като вземе акт от констатациите, оценките и препоръките, посочени в него.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА ПО
    РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И
    МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ:
    инж. Любен Татарски
    Форма за търсене
    Ключова дума