Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
10/06/2010

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2010 г., № 002 – 01 – 51, внесен от Министерски съвет



    Д О К Л А Д
    На свое редовно заседание, проведено на 10 юни 2010 г., Комисията по регионална политика и местно самоуправление обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2010 г., № 002 – 01 – 51, внесен от Министерски съвет.
    В заседанието взеха участие представители на Министерството на финансите и на Националното сдружение на общините в Република България.
    От името на вносителите законопроектът бе представен от г-н Цветан Петров от дирекция „Финанси на общините” в Министерството на финансите.
    С проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2010 г. се предлага ограничаване на нелихвените разходи и трансфери/субсидии по републиканския бюджет за 2010 г. Предвидено е ограничаване с до 20 на сто на нелихвените разходи на държавни органи, министерства и ведомства за 2010 г. и ограничаване на разходите и трансфери/субсидии от централния бюджет за 2010 г. С това принципно се изпълнява една от одобрените от Националния съвет за тристранно сътрудничество мерки, като правителството предлага разходите за 2010 г. да се съкратят по-категорично. Като част от тази мярка се предвижда и намаляване размера на бюджетните взаимоотношения с общините (с изключение на разходите за функциите образование, социално подпомагане и грижи, отбрана и сигурност и одобрените средства за екологични обекти) с 15 на сто на годишна база. Това е израз на усилията за оптимизиране и реформиране на бюджетните структури, което да осигури значително спестяване на публични средства. Общият ефект от ограничаването на нелихвените разходи и трансфери/субсидии по републиканския бюджет възлиза на около 0,9 млрд. лв.
    Предвиденото ограничаване на нелихвените разходи по бюджетите на държавните органи, министерствата и ведомствата не се основава на пропорционален принцип с еднакъв процент за всички бюджетни разпоредители. Подходът при изготвяне на разчетите за предложеното ограничаване на разходите е диференциран и отчита необходимостта от обезпечаване на специфичните законово регламентирани дейности и отговорности на отделните министерства и ведомства.
    Освен това се предвижда към резерва за структурни реформи да се включи резерв за допълнителни фискални мерки, за да може да се посрещне сериозният натиск върху разходите за разплащане на задължения от предходни години и други приоритетни разходи. Прогнозираното влошаване на баланса по републиканския бюджет основно поради очертаващото се неизпълнение на приходите, нетния ефект от ограничаването на разходите и допълнителния ресурс в резерва за неотложни и непредвидени разходи, както и прогнозираното влошаване на баланса по бюджетите на общините, НЗОК и Националния фонд спрямо заложеното в разчетите към ЗДБРБ за 2010 г. налагат коригиране на фискалната цел за годината. При променената фискална рамка с разчетите по проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2010 г. се прогнозира дефицит на касова основа по консолидираната фискална програма в размер 4,8% от прогнозния БВП, което се формира от дефицит в размер 3,9% от прогнозния БВП по националния бюджет и дефицит в размер 0,9% от прогнозния БВП по европейските средства.
    Представителите на Националното сдружение на общините изразиха притеснението си от предвиденото намаляване на субсидиите за общините с еднакъв процент по отношение на всички общини. При този подход една значителна част от общините, в чиито бюджети относителния дял на размера на субсидията спрямо собствените приходи е значително по-голям, ще изпитат сериозни затруднения при осъществяване на своята дейност.
    В хода на дискусията народните представители споделиха притесненията на общините и изразиха становище, че между двете гласувания на законопроекта следва да се потърсят допълнителни механизми за корекции, като се отчетат специфичните особености при формиране на бюджетите на отделните общини.
    Въз основа на проведената дискусия и в резултат на гласуването, Комисията по регионална политика и местно самоуправление, с 10 гласа - “за”, 6 гласа - “против” и 0 гласа – “въздържал се”, предлага на Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2010 г., № 002 – 01 – 51, внесен от Министерски съвет, да бъде приет на първо гласуване.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА ПО
    РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И
    МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ:
    инж. Любен Татарски

    Форма за търсене
    Ключова дума