Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
24/06/2010

    Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за опазване на земеделските земи:
    - № 054 – 01 – 8, внесен от Михаил Михайлов и група народни представители и
    - № 002 – 01 – 28, внесен от Министерски съвет


    Д О К Л А Д



    На свое редовно заседание, проведено на 13 май 2010г., Комисията по регионална политика и местно самоуправление обсъди Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за опазване на земеделските земи - № 054 – 01 – 8, внесен от Михаил Михайлов и група народни представители и № 002 – 01 – 28, внесен от Министерски съвет.
    В заседанието на комисията взеха участие представители на Министерството на земеделието и храните.
    Целта на промените предложени със законопроекта, внесен от Михаил Михайлов и група народни представители, е да се забрани промяната на предназначението на земеделски земи, придобити чрез замяна със земи от държавния поземлен фонд до 1.01.2010г., както и да се забрани извършването на разпоредителни сделки с тези земи за срок от 24 месеца след публикуването от Министерството на земеделието и храните на списък на тези имоти.
    В хода на обсъжданията народните представители подкрепиха по принцип необходимостта от налагане на съответни ограничения в закона за промяна на предназначението, но изразиха становище, че така предложените ограничения са неприемливи.
    Според предложената редакция, забраните няма да се отнасят за сделките, които са сключени при абсолютно либералния режим, съществуващ преди въвеждането на ограниченията в чл.24г от ЗСПЗЗ. Обърнато бе внимание, че разпоредбата на чл.24г е създадена с измененията и допълненията в ЗСПЗЗ през 2007 г. и с нея са наложени ограничения за извършване на замени, каквито преди това не са съществували. С последващите изменения на същата разпоредба, са наложени още по-големи ограничения, като допустимите замени са сведени до три възможни хипотези. Освен това, част от народните представители считат за неоснователно забраната да се отнася само за сделките, сключени до 01.01.2010 г., при условие, че замени след тази дата могат да се извършват при същите условия, тъй като промени в тази част на закона вносителите не предлагат.
    Неприемливо е и предложението тези земи да не могат да бъдат застроявани по реда на чл. 4 ал.2 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, тъй като по смисъла на тази разпоредба върху земеделските земи се разрешава строителство на сгради и съоръжения, свързани с ползуването им, при условия и по ред, установени със Закона за устройство на територията. Съгласно чл.12, ал.3 от ЗУТ без промяна на предназначението в земеделските земи се допуска застрояване на обекти, чиито функции са съвместими с предназначението на имотите, при спазване на действащата нормативна уредба и въз основа на подробен устройствен план или виза за проектиране, издадена от главния архитект на общината.
    Предлаганата забрана за извършване на разпоредителни сделки във всички случаи на замяна по чл.24г от ЗСПЗЗ също е неприемлива. Сегашните разпоредби на ЗСПЗЗ съдържат забрана само по отношение на замените, които са извършени с оглед допустимото уедряване на имотите в хипотезата на чл.24г, ал.2, т.3 – в този смисъл са разпоредбите на чл.24г, ал. 10, съгласно които уедрените земеделски земи, придобити чрез замяна със земеделски земи от държавния поземлен фонд или от общинския поземлен фонд, не могат да се раздробяват чрез разпоредителни сделки за срок 10 години от извършването на замяната, а съгласно чл.37д, ал.2 лицата не могат да се разпореждат с придобитите по този ред земеделски земи за срок 10 години.
    Не се споделя и предложението ограниченията по законопроекта да се отнасят и за общините.

    Законопроектът, внесен от Министерския съвет е насочен към усъвършенстване на правната рамка за регулиране на очерталите се във връзка с интензивната инвестиционна дейност през последното десетилетие тенденции, свързани с промяната на предназначението на земеделските земи. Целта е в съответствие с философията на закона да се постигне по-добър баланс при опазването на земите за земеделско ползване и нуждите на инвестиционния растеж. Предложенията са свързани с оптимизиране на изискванията и реда за провеждане на процедурите, включително завишаване на административно-наказателните санкции при нарушаването им.
    В хода на дискусията народните представители се обединиха около становището, че предложените изменения и допълнения са целесъобразни и следва да бъдат подкрепени. Наред с това участвалите в дискусията обърнаха внимание, че някои от предложените разпоредби се нуждаят от прецизиране.
    Предвидената в законопроекта възможност промяната на предназначението да се извършва освен по инициатива на собственика, така и по инициатива на лицата, които имат право да строят в чужд имот е целесъобразна, но следва да се има предвид, че сред тях попадат и лицата, на които е учредено право на строеж. В тази част проекта се нуждае от прецизиране, тъй като съгласно чл. 180 от ЗУТ правото на строеж в поземлен имот се учредява в съответствие с влязъл в сила подробен устройствен план. А в процедурата за промяна на предназначението по ЗОЗЗ планът се утвърждава и влиза в сила след утвърждаването на площадка или трасе. Следователно, за да могат лица, които не са собственици да стартират процедурата за промяна на предназначението, е необходимо да получат предварително съгласие от собствениците, а на следващия етап, т. е. след утвърждаване на площадка или трасе, на тези лица да се учредява правото на строеж. Това е особено актуално и необходимо по отношение на земите от ДПФ и от ОПФ, като в тези случаи се предвиди съгласието да се дава от министъра на земеделието и храните, съответно от общинския съвет.
    В законопроекта се предлага удължаване на срока за извършване на отчуждаването, както и за започване изграждането на обекта за държавни и общински нужди от една на три години, което е целесъобразно. Същевременно обаче три годишния срок, в който трябва да започне изграждането на обекта, трябва да тече от отчуждаването, а не от влизането в сила на решението за промяна на предназначението, като по този начин ще се осигури синхрон с разпоредбите на ЗДС и на ЗОС, съгласно които, ако в три годишен срок от отчуждаването не е започнало строителството, собственикът има право да иска отмяна на отчуждаването.


    Според част от народните представители законопроекта не регламентира случаите, в които е допустима или се ограничава промяната на предназначението на земеделските земи. Така по същество законът не съдържа ограничения. Единствените ограничения, предложени в законопроекта, са по отношение изграждането на възобновяеми енергийни източници, но тези разпоредби също се нуждаят от прецизиране.
    Целесъобразно е също така да се обсъди въпроса дали във всички случаи на изграждане на подземни мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура е необходима промяна на предназначението - например при прокарване на кабели, тръбопроводи и други, не създаващи пречки земята да продължи да се използва като земеделска, при съобразяване с наложените ограничения от сервитутите за допустимите дейности, които могат да се осъществяват на повърхността на терена. Това би облекчило процеса на изграждане на подобни съоръжения.
    Направени бяха и предложения в закона да се предвидят промени, възстановяващи негови предишни разразпоредби, съгласно които таксите за промяна на предназначението на земи от общинския поземлен фонд, както и санкциите при нарушения на закона, наложени от кметовете, да постъпват в общинския бюджет. Целесъобразно е също така общините да бъдат освободени от заплащане на държавни такси при промяна на предназначението на земи от ДПФ и от ОПФ за изграждане на обекти за общински нужди. В този смисъл са и предложенията, направени в комисията от НСОРБ с аргумента, че по този начин ще се подпомогнат финансово общините при реализацията на важни за тях проекти, особено в областта на социалната и техническа инфраструктура.

    Въз основа на дискусията и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по регионална политика и местно самоуправление:
    - с 2 гласа - “за”, 6 гласа - “против” и 1 глас – “въздържал се”, предлага на Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на земеделските земи, № 054 – 01 – 8, внесен от Михаил Михайлов и група народни представители да не бъде приет на първо гласуване.
    - с 9 гласа - “за”, 0 гласа - “против” и 0 гласа – “въздържал се”, предлага на Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на земеделските земи, № 002 – 01 – 28, внесен от Министерски съвет, да бъде приет на първо гласуване.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА ПО
    РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И
    МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ:
    Любен Татарски
    Форма за търсене
    Ключова дума