Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
10/02/2011 първо гласуване

    Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за управление на етажната собственост - № 102 – 01 – 3, внесен от Министерски съвет и
    № 154 – 01 – 4, внесен от Николай Пехливанов.
    Д О К Л А Д

    ОТНОСНО: Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за управление на етажната собственост - № 102 – 01 – 3, внесен от Министерски съвет и № 154 – 01 – 4, внесен от Николай Пехливанов

    На редовно заседание, проведено на 10 февруари 2011 г., Комисията по регионална политика и местно самоуправление обсъди Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за управление на етажната собственост - № 102 – 01 – 3, внесен от Министерски съвет на 14. 01. 2011 г. и № 154 – 01 – 4, внесен от народния представител Николай Пехливанов на 25. 01. 2011 г.
    В заседанието на комисията взеха участие представители на Министерството на регионалното развитие и на Националното сдружение на общините в Република България.
    От името на вносителите проектът, внесен от Министерския съвет, бе представен от г-жа Екатерина Захариева – заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството.
    Предлаганите изменения и допълнения в проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за управление на етажната собственост имат за цел чрез прецизиране на отделни текстове на закона постигане на непротиворечивото му прилагане и опростяване на процедурите, предвидени в него.
    Предвижда се ползвателите в сграда в режим на етажна собственост с оглед учреденото им право на ползване да имат същите права, както и собствениците на самостоятелни обекти. Прецизират се текстовете относно съдържанието на книгата на собствениците. Опростяват се процедурите по свикване и провеждане на общото събрание. Прецизират се различните възможности за приемане на решения от общото събрание. Разширява се кръгът на лицата, които могат да бъдат избирани за членове на управителния и на контролния съвет или за управители и контрольори.
    С оглед стимулиране на инициативите за изпълнение на дейности по обновяване на сградите се допуска да могат да се създават и сдружения на собствениците, представляващи не по-малко от 67 на сто идеални части от общите части от етажната собственост. В този случай сдружението може да излъчи представител, който да участва в общото събрание на собствениците по правилата, установени в закона.
    Намалява се обемът на необходимата информация за сградата, която следва да се представи в общината/района. Прецизират се текстовете, отнасящи се до заплащане на разходите за управлението и поддържането на общите части на сградата/входа (консумативните разходи), като се предвижда ежемесечно да се събират суми, не по-малки от 1 на сто от минималната работна заплата за страната.
    В Преходните и заключителните разпоредби на Закона за собствеността се предлага отмяна на някои разпоредби с цел постигане на съответствие в двата нормативни акта. В Закона за местното самоуправление и местната администрация се предлага разпоредба, според която по решение на общинския съвет в общината да може да се създава общински фонд за обновяване на многофамилни жилищни сгради.



    Вторият законопроект бе представен от неговия вносител – народния представител Николай Пехливанов.
    Законопроектът е насочен към опростяване на процедурите по свикване на общото събрание на собствениците, както и на възможността управлението и поддържането на общите частни на сградите в режим на етажна собственост да се извършва не само от собствениците, а и от физически и юридически лица, които не са собственици.
    Предвидено е, че сдруженията на собствениците ще се ползват само и единствено за целите на закона. По този начин гражданите ще бъдат защитени от злоупотреби и изнудване от страна на монополните експлоатационни дружества и ще могат да се възползват от финансиране по оперативните програми за саниране и обновяване на многофамилни сгради.
    Друг основен момент в предложения законопроект е въвеждането на управители на етажната собственост, които изпълняват тази функция по занятие. Наличието на професионални управители – физически или юридически лица – ще повиши качеството на управление и поддържане на сградите като цяло.
    Законопроектът урежда и управлението и поддържането на общите части в жилищните комплекси от затворен тип, каквито са много от новостроящите сгради и се очаква проблемът да става все по-актуален.
    Предложената фигура на „временен управител” при въвеждане в експлоатация на новопостроените сгради цели да преодолее административния вакуум в управлението на сградите, който възниква от въвеждането в експлоатация до момента на избор на управител от общото събрания.
    В хода на дискусията членовете на комисията се обединиха около становището, че предложените и с двата законопроекта изменения и допълнения в ЗУЕС са целесъобразни и могат да бъдат подкрепени. Законопроектите не съдържат разпоредби, които взаимно да си противоречат или да се изключват. Напротив, в част от предложенията се срещат някои идентични или сходни по съдържание разпоредби, а в останалите им части двата законопроекта взаимно се допълват.
    И по двата законопроекта бяха направени редица бележки и предложения, насочени към прецизиране на отделни разпоредби, включително и такива от правно-технически или редакционен характер, по които вносителите изразиха готовност да бъдат отстранени при подготовката на законопроектите за второ гласуване.
    Въз основа на дискусията и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по регионална политика и местно самоуправление прие следното становище:
    - с 13 гласа - “за”, 0 гласа - “против” и 3 гласа – “въздържал се”, предлага на Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за управление на етажната собственост - № 102 – 01 – 3, внесен от Министерски съвет, да бъде приет на първо гласуване;
    - с 12 гласа - “за”, 0 гласа - “против” и 0 гласа – “въздържал се”, предлага на Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за управление на етажната собственост - № 154 – 01 – 4, внесен от народния представител Николай Пехливанов, да бъде приет на първо гласуване.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА ПО
    РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И
    МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ:
    инж.Любен Татарски
    Форма за търсене
    Ключова дума