Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
24/02/2011 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за културното наследство, № 102 – 01 – 13, внесен от Министерски съвет
Д О К Л А Д
На редовно заседание, проведено на 24 февруари 2011 г., Комисията по регионална политика и местно самоуправление обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за културното наследство, № 102 – 01 – 13, внесен от Министерски съвет на 15. 02. 2011 г.
В заседанието на комисията взеха участие представители на Министерството на културата и на Националното сдружение на общините в Република България.
От името на вносителите законопроектът бе представен от г-н Тодор Чобанов – заместник-министър на културата.
Предложените със законопроекта изменения и допълнения на Закона за културното наследство целят преодоляване на проблеми, възникнали при неговото прилагане, както и регламентиране на функциите по опазване на недвижимите културни ценности на министъра на културата и на Националния институт за недвижимо културно наследство.
Предвидени са изменения в разпоредбите, отнасящи се до приемането на плановете за опазване и управление. Прецизирани са законовите разпоредби, отнасящи се до подлежащите на съгласуване документации по отношение на недвижимите археологически културни ценности.
Със законопроекта се създава ред за предоставяне правото на управление на недвижими археологически културни ценности на общини. Предоставянето на правото на управление на общини върху недвижими археологически културни ценности ще създаде възможност за поемане на инициативи от страна на общините за кандидатстване за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по оперативни програми, участие в международни, регионални и двустранни фондове и програми или за осъществяване на други дейности, чрез които ще се популяризира културното наследство, като в същото време чрез осъществяването на тези дейности ще бъдат инвестирани средства в опазването на археологическото наследство.
Предлага се с решение на Министерския съвет да се извършва замяна на имоти със статут на недвижими културни ценности - „световно богатство” и „национално богатство”, декларирани или регистрирани по реда на този закон - собственост на физически или юридически лица, с имоти - частна държавна собственост, или с право на строеж върху имоти - частна държавна собственост.
По отношение на опазването на археологическото наследство предложените изменения и допълнения целят оптимизиране на процедурите във връзка с повишаване ефективността на археологическите проучвания и на дейностите, свързани с опазването на
археологическото културно наследство, като е предложено прецизиране и облекчаване на режима за издаване на разрешения за теренни обхождания и за теренните археологически проучвания.
С цел по-ефективна превенция на закононарушенията са предложени разпоредби, които регламентират принудителни административни мерки, нови състави на административни нарушения, а така също и изменения и допълнения в съществуващите административнонака¬зателни разпоредби.
В хода на дискусията народните представители се обединиха около необходимостта от приемане на предложените промени. Същевременно бяха направени редица бележки и предложения по отделни разпоредби, които следва да бъдат взети предвид при подготовката на законопроекта за второ гласуване. И представителите на НСОРБ и членовете на комисията възразиха срещу критериите и подхода за назначаване на директорите на общинските музеи.
Независимо, че в законопроекта е предвидено облекчаване на част от процедурите за съгласуване и одобряване на устройствени планове и проекти, в някои от случаите, свързани с предлаганите промени в част от разпоредбите на Закона за устройство на територията е въведена неоправдано усложнена процедура, което ще създаде затруднения на общините. Изхождайки от практическото неспазване на двумесечния срок за съгласуване и одобряване на проектите бе предложено да се възстанови отменения принцип на мълчаливото съгласие. Липсват достатъчно аргументи и за предложеното удължаване на срока за регистриране, съответно за отписване по реда на закона на заварените недвижими паметници на културата, което от своя страна създава редица затруднения в практиката.
Категорично бе възразено срещу предлагания с параграф 58 от законопроекта нов чл. 161а, като бяха изложени аргументи за противоречието му с разпоредбите на чл.162 от действащия закон и несъответствието му с конституционните принципи за защита на правото на собственост.
Категорично бе възразено и срещу предлаганите промени в Наказателния кодекс, като бе изразено становище, че е най-малкото неприемливо в такава специализирана материя да се правят промени с ПЗР на този закон, още повече, че в момента се обсъждат няколко законопроекта за промени в НК.
Въз основа на дискусията и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по регионална политика и местно самоуправление прие следното становище:
- с 9 гласа - “за”, 0 гласа - “против” и 7 гласа – “въздържал се”, предлага на Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за културното наследство, № 102 – 01 – 13, внесен от Министерски съвет, да бъде приет на първо гласуване.
ЗАМЕСТНИК - ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА ПО РЕГИОНАЛНА
ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ:
Александър Ненков