Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
08/06/2011 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пътищата, № 102 – 01 – 32, внесен от Министерски съвет
Д О К Л А Д
На редовно заседание, проведено на 8 юни 2011 г., Комисията по регионална политика и местно самоуправление обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пътищата, № 102 – 01 – 32, внесен от Министерски съвет на 27. 05. 2011 г.
В заседанието на комисията участие взе г-н Росен Плевнелиев - министър на регионалното развитие и благоустройството, който представи законопроекта от името на вносителите.
Основната цел на законопроекта е насочена към ускоряване процеса на изграждане на значими за обществото обекти и своевременно усвояване на средствата от фондовете на Европейския съюз.
Законопроектът предвижда създаване на държавно предприятие с цел ускоряване реализацията на стратегически инфраструктурни проекти, което от своя страна ще доведе и до ефективно и ефикасно усвояване на безвъзмездните финансови помощи от Кохезионния фонд и Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз, предназначени за финансиране чрез Оперативна програма „Транспорт” на пътни проекти от трансевропейските транспортни мрежи, преминаващи през Република България, и на приоритетни пътни проекти с национално значение.
Национална компания „Стратегически инфраструктурни проекти” ще бъде със статут на държавно предприятие по чл. 62, ал. 3 от Търговския закон. Предмет на дейност на компанията е проектиране, изграждане, поддържане и ремонт на автомагистралите „Струма”, „Хемус” и „Черно море”. В предмета на дейност на предприятието са включени всички дейности, необходими за реализиране на проектите, и управлението след изграждане и въвеждане в експлоатация на автомагистралите.
Запазването на Агенция „Пътна инфраструктура” като единствен бенефициент на Оперативна програма „Транспорт” по приоритетна ос „Развитие на пътната инфраструктура по трансевропейските и основните национални транспортни оси” с оглед на многообразните й функции и изпълнението на множество проекти, финансирани чрез Оперативна програма „Регионално развитие”, и на проекти по „Транзитни пътища IV” „Транзитни пътища V” и „Рехабилитация на пътната инфраструктура” създава риск да не се подготвят и изпълнят приоритетни проекти от приложения индикативен списък на Оперативна програма „Транспорт”.
Промените се налагат и във връзка с препоръката на Европейската комисия за повишаване на административния капацитет, ускоряване подготовката на проекти, разработване на нови модели за управление на проекти и заздравяване на сътрудничеството с JASPERS. Със създаването на държавното предприятие ще могат да се предприемат действия с цел то да стане бенефициент по Оперативна програма „Транспорт”. Създаването на държавното предприятие представлява и пилотен проект за ефективна и ефикасна подготовка за изпълнение на пътни проекти през новия програмен период 2014-2020 г., финансирани от Оперативна програма „Транспорт” и Оперативна програма „Регионално развитие”.
С оглед възможността за осъществяване на пряк и ефективен контрол върху дейността на предприятието и на агенцията, министърът на регионалното развитие и благоустройството ще утвърждава програмите на агенцията и на предприятието за управление на пътищата и развитие на пътната инфраструктура в съответствие с приетата от Министерския съвет стратегия за развитие на пътната инфраструктура и годишните планове на агенцията и на предприятието за изпълнение на програмите им.
В хода на дискусията народните представители подкрепиха необходимостта от предприемане на допълните мерки за ускоряване на процесите за проектирането и изграждането на важни за страната обекти в областта на пътната инфраструктура и ефективното усвояване на средствата от оперативните програми. Поставиха се въпроси относно структурата и щата на предприятието, необходимите средства за финансиране на дейността му и възможностите му да усвоява средства като бенефициент по Оперативна програма „Транспорт”, на които бе даден изчерпателен отговор от министъра на регионалното развитие и благоустройството.
Въз основа на дискусията и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по регионална политика и местно самоуправление с 10 гласа - “за”, 0 гласа - “против” и 4 гласа – “въздържал се”, предлага на Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пътищата, № 102 – 01 – 32, внесен от Министерски съвет, да бъде приет на първо гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА ПО
РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И
МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ:
инж.Любен Татарски