Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
21/07/2011 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита при бедствия, № 102 – 01 – 48, внесен от Министерски съвет
Д О К Л А Д
На редовно заседание, проведено на 21 юли 2011 г., Комисията по регионална политика и местно самоуправление обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита при бедствия, № 102 – 01 – 48, внесен от Министерски съвет на 05. 07. 2011 г.
В заседанието на комисията взеха участие представители на Министерството на вътрешните работи и на Националното сдружение на общините в Република България.
От името на вносителите законопроектът бе представен от г-н Николай Нанков – началник отдел „Нормотворческа дейност” в Министерството на вътрешните работи.
Основната част от промените в закона са насочени към намаляването на риска от бедствия, ограничаването на възможността за нецелесъобразно разходване на средства, отпуснати за дейности по защитата при бедствия, повишаване укриваемостта на населението и оптимизиране провеждането на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи. Практиката по прилагането на действащия закон е довела до необходимостта от прецизиране на някои разпоредби за премахване на противоречия, попълване на празноти и отстраняване на неясноти, водещи до недостатъчно ефективни превантивна дейност и спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи, както и съобразяване с изискванията на европейски актове по управление на риска от бедствия.
Предложена е промяна на определението за бедствие с цел въвеждане на критерий, по който да се преценява, кое събитие е бедствие. Създават се необходимите на законово равнище правни основания за уреждане с подзаконови нормативни актове на реда за извършване на анализ и оценка на рисковете от бедствия, тяхното картографиране и установяване на критичните инфраструктури и обектите им и мерките за намаляване на уязвимостта им на природни и причинени от човека заплахи, както и реда за създаване и организиране на дейността на доброволните формирования и за реда и условията за провеждане на евакуация и разсредоточаване при бедствия.
Въвежда се категоризация на урбанизираните територии според броя на населението, застрашено при бедствия, дефинират се строежите или части от тях, които трябва да имат и друго предназначение като колективни средства за защита при бедствия. Детайлизира се уредбата на целеви средства за финансиране на превантивни дейности, включени в годишния план за изпълнение на Националната програма за защита при бедствия, които се отпускат от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет само като допълващо финансиране към одобрения бюджет на съответния компетентен орган.
В законопроекта са включени задълженията по Постановление № 18 на Министерския съвет от 2011 г., което въвежда изискванията на Директива 2008/114/ЕО на Съвета от 8 декември 2008 г. относно установяването и означаването на европейски критични инфраструктури и оценката на необходимостта от подобряване на тяхната защита, като е уредена контролната и административнонаказателната дейност по изпълнението на тези задължения. В съответствие с поетите от Република България ангажименти за изпълнение на Рамката за Действие Хиого (2005-2015) е създадено допълнително задължение за Министерски съвет да приеме стратегия за намаляване на риска от бедствия.
В становището, изразено от представителите на Националното сдружение на общините, с което принципно се подкрепят предлаганите изменения, са направени конкретни предложения за прецизиране на отделни разпоредби, които се подкрепят от вносителите и ще бъдат взети предвид при подготовката на законопроекта за второ гласуване.
Въз основа на дискусията и в резултат на проведеното гласуване, с 11 гласа - “за”, 0 гласа - “против” и 1 глас – “въздържал се”, Комисията по регионална политика и местно самоуправление предлага на Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита при бедствия, № 102 – 01 – 48, внесен от Министерски съвет, да бъде приет на първо гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА ПО
РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И
МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ:
инж.Любен Татарски