Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
06/10/2011 първо гласуване

    Законопроект за доброволните формирования за обществена безопасност, №154-01-100, внесен от Волен Сидеров
    Д О К Л А Д

    На редовно заседание, проведено на 6 октомври 2011 г., Комисията по регионална политика и местно самоуправление обсъди Законопроект за доброволните формирования за обществена безопасност, №154-01-100, внесен от Волен Сидеров на 27. 09. 2011 г.
    В заседанието на комисията взеха участие представители на Министерството на вътрешните работи: г-н Асен Игнатов – заместник-директор на Главна Дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението ” г-н Николай Григоров – началник отдел в Главна Дирекция „Охранителна полиция” и г-н Николай Нанков – началник сектор „Нормотворческа дейност” в Дирекция „Правно-нормативна дейност”.
    От името на вносителя законопроектът бе представен от народния представител Петър Хлебаров. Законопроектът уреждажда начинът за създаване на доброволните формирования, връзката им с органите на държавната власт, както и взаимоотношенията им с формированията на МВР, с които е предопределено да работят в тясна връзка. Според мотивите към законопроекта, предвид тежката криминогенна обстановка в страната се налага в борбата с престъпността за опазването на имота, собствеността и селскостопанското имущество на гражданите да се включи широката общественост. Предлаганият законопроект дава възможност на гражданите, които са най-засегнати от т.нар. битова престъпност, да участват в пресичането на тези явление.
    Представителите на Министерството на вътрешните работи изразиха отрицателно становище по законопроекта, като обърнаха внимание, че и в сега действащото законодателство – Закона за Министерството на вътрешните работи, Закона за защита при бедствия и други, се съдържат разпоредби, регламентиращи взаимодействието на органите на МВР с гражданите и неправителствения сектор и възможността за създаване на доброволни формирования за предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации и за отстраняване на последиците от тях. Регламентирана е и правната възможност за опазване на обществения ред, охраната на обекти, безопастността на движението и други дейности от страна на общините чрез изграждане на звена „Общинска полиция” извън определената обща численост на МВР.
    Предлаганият законопроект съдържа препратки към отменени нормативни актове и използва наименования на несъществуващи структури на МВР. Функциите, задачите, начинът на формиране на доброволните формирования са определени доста общо и неясно, което създава предпоставки за дублиране на функции със законово определените правомощия на съответните правоохранителни и правоприлагащи държавни органи.
    Министерството на правосъдието също изразява отрицателно становище по законопроекта, като обръща внимание, че част от разпоредбите не са съобразени с изискванията на Закона за нормативните актове. Липсва също така финансова обосновка за необходимите средства за осъществяване на дейностите, предвидени в законопроекта и източниците за тяхното финансиране.
    В хода на дискусията изказалите се народните представители изразиха съгласието си със становищата на Министерството на правосъдието и на Министерството на вътрешните работи.
    Обърнато бе внимание, че участието на гражданите в дейностите по опазване на обществения ред и противодействие на престъпността е възможност, която е възприета в част от страните – членки на Европейския съюз, но предлаганата в законопроекта регламентация на тази дейност е недостатъчна за да осигури законосъобразното й прилагане в практиката.
    Наред с изложеното членовете на комисията считат, че инициирането на промени в нормативната уредба или създаването на нова, насочена към разширяване на формите на сътрудничество и участие на гражданите в опазване на обществения ред и противодействие на престъпността, следва да се извършва на основата на широк обществен консенсус, постигнат в резултат на предварително обсъждане с ангажирането на всички отговорни институции и представители на гражданските организации.
    Въз основа на дискусията и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по регионална политика и местно самоуправление с 2 гласа - “за”, 4 гласа - “против” и 7 гласа – “въздържал се”, предлага на Народното събрание Законопроект за доброволните формирования за обществена безопасност, №154-01-100, внесен от Волен Сидеров, да не бъде приет на първо гласуване.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА ПО
    РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И
    МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ:
    инж. Любен Татарски
    Форма за търсене
    Ключова дума