Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
15/12/2011 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, № 154-01-108, внесен от Валентин Николов и група народни представители
Д О К Л А Д
На редовно заседание, проведено на 15 декември 2011 г., Комисията по регионална политика и местно самоуправление обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, № 154-01-108, внесен от Валентин Николов и група народни представители.
В заседанието на комисията взеха участие г-н Делян Добрев – заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма, г-н Николай Налбантов – д-р на дирекция „Енергийна ефективност и опазване на околната среда” и г-жа Светлана Маринова – н-к на отдел в Дирекция „Правна” на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, г-жа Милка Гечева – н-к на Дирекцията за национален строителен контрол и представители на Българската ветроенергийна асоциация.
От името на вносителите законопроектът бе представен от народния представител Валентин Николов.
Законопроектът предвижда промени относно реда и сроковете за присъединяване на обекти за производство на енергия от възобновяеми източници към електропреносната и електроразпределителната мрежа, за които има склячени предварителни договори. Промените се налагат поради факта, че има значителен брой сключени договори и е невъзможно присъединяването на обектите в предвидените срокове.
С промените в закона се предлага цената по договорите за изкупуване на енергията от възобновяеми източници да е действащата към датата на въвеждане на обекта в екслоатация, а не както до сега – към датата на съставяне на констативен акт за завършване изграждането на обекта. Промените се налагат поради факта, че в практиката са констатирани злоупотреби при подписването на констативния акт по чл. 176, ал. 1 от Закона за устройство на територията.
В тази връзка с параграф 4 и 5 се предлага уредба на заварените от закона случаи – извън случаите на поетапно въвеждане в експлоатация, останалите да останат по досегашния ред - тоест, цената да е действащата към датата на съставяне на констативния акт по чл. 176, ал. 1 от ЗУТ, но само ако след проверка на тези актове от страна на РДНСК по реда на параграф 5 от законопроекта се установи, че същите отговарят на изискванията на закона. В случаи на констатирани нарушения, ще се прилага цената, действаща към датата на въвеждане на обекта в експлоатация.
Представителите на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и на Дирекцията за национален строителен контрол също подкрепиха законопроекта, като направиха и конкретни предложения за прецизиране на някои от предложените разпоредби.
Целесъобразно е при изпращането на конста тивните актове по параграф 4 за проверка от страна на РДНСК същите да бъдат придружени с искане за въвеждане на обекта в експлоатация. Необходимо е също така да се прецени доколко е целесъобразно да се правят промени в параграф 7 от преходните и заключителни разпоредби на действащия закон, тъй като с тях са уредени заварените от него случаи към влизането му в сила и са изиграли своята роля, а заварените случаи към момента на влизане в сила на това изменение и допълнение на закона се уреждат с пар. 4, 5 и 6 от преходните и заключителни разпоредби на предложения законопроект.
В параграф 5, ал. 4 от законопроекта следва да се прецизира кой параграф 6 се има предвид – от предложения законопроект, или параграф 6 от преходните и заключителни разпоредби на действащия закон – така както е посочено в параграф 4, ал. 1 от законопроекта.
Представителите на Българската ветроенергийна асоциация също изразиха подкрепата си за законопроекта, като обърнаха внимание, че наред с предложените промени е целесъобразно да се обсъдят и налагащи се промени в други закони, които са свързани с предложените в законопроекта.
В хода на дискусията народните представители се обединиха около необходимостта от приемане на предложените промени и подкрепиха законопроекта.
Въз основа на дискусията и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по регионална политика и местно самоуправление с 15 гласа - “за”, 0 гласа - “против” и 1 глас – “въздържал се”, предлага на Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, № 154-01-108, внесен от Валентин Николов и група народни представители, да бъде приет на първо гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА ПО
РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И
МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ:
инж. Любен Татарски