Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
13/09/2012 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на животните, № 254-01-75, внесен от Александър Ненков и група народни представители
    Д О К Л А Д


    На свое редовно заседание, проведено на 13 септември 2012 г., Комисията по регионална политика и местно самоуправление обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на животните, № 254-01-75, внесен от Александър Ненков и група народни представители.
    В заседанието на комисията взеха участие представители на Министерството на земеделието и храните, на Националното сдружение на общините в Република България и на граждански организации за защита на животните.
    От името на вносителите законопроектът бе представен от народния представител г-н Александър Ненков.
    Една от основните цели на внесения законопроект е поетапното освобождаване на улиците на населените места от бездомни кучета, за да се гарантира сигурността, здравето и живота на гражданите.
    Различните темпове на работа за освобождаване на улиците от бездомните кучета в отделните общини, пречат да се постигне цялостен положителен резултат. Практиката показва, че решаването на проблема не се постига чрез изолирани действия на отделни общини. Затова е необходим работещ национален регистър както за кучетата, отглеждани като домашни /дворни, пазачи и др./, така и за безстопанствените. Единен национален регистър ще осигури висока отчетност при работата на общините и ще засили чувствително възможностите за контрол.
    Със законопроекта се предлага разработването в тримесечен срок на Национална програма за овладяване на популацията на безстопанствените кучета на територията на страната и на работеща Национална информационна база данни /регистър/ на домашните и безстопанствените кучета, предлагат се мерки за по-строг контрол върху изоставянето и завишаване на санкциите.
    Предлага се отпадане на инструмента „надзор” като форма на грижа за бездомните животни. Практиката на общините показва, че „надзора” се ползва за извеждане от приютите на улицата на десетки животни, поверени на един надзорник. Надзорниците не могат да изпълняват задълженията, които имат по чл. 50, т. 2 на закона – „ да вземат мерки за предотвратяване на агресивно поведение на кучетата към хора и животни”.
    В законопроекта е заложено създаването от Българската агенция по безопасност на храните на единна методика за оценка на агресивно поведение на кучетата. Практиката показва, че единна методика е необходима, за да може да се гарантира изпълнението на Закона за ветеринарномедицинската дейност, в частта му за прилагане на евтаназия на животни, чието агресивно поведение представлява опасност за живота и здравето на хората или животните. В законопроекта се залага изискване всички членове на комисията, която подписва протокола за оценка за агресивността, да притежават нужната професионална компетентност. Така се гарантира максимална достоверност на преценката, лишена от лични пристрастия и емоции в една или друга посока. Целта на тези промени е да се избегне създалото се обществено противопоставяне между мерките, гарантиращи сигурността и здравето на хората и тези, осигуряващи хуманно и отговорно отношение към животните.
    Законопроектът залага конкретни срокове за представяне на ежегодните отчети на общините по изпълнение на общинските програми за безстопанствените кучета – 31 март, и за внасяне на отчета по предлаганата Национална програма за овладяване на популацията на безстопанствени кучета – 31 май.
    Спокойствието, здравето, сигурността и защитата на живота на гражданите от прояви на агресивно поведение на безстопанствени кучета не могат да бъдат ефективно и отговорно гарантирани, докато не се постигне крайната цел - освобождаване на улиците на населените места от безстопанствени кучета.
    Предлаганите изменения и допълнения в Закона за защита на животните създават нужната законова подкрепа за ускоряване на процеса на овладяване на популацията на безстопанствените кучета и защита на здравето и живота на гражданите.
    Представителите на Националното сдружение на общините подкрепиха необходимостта от промени в закона, като обърнаха внимание на финансовите затруднения, които изпитват общините и предложиха да бъдат прецизирани критериите и изискванията, на които трябва да отговарят приютите за настаняване на бездомни кучета. От сдружението предлагат да се създаде законова възможност за обединяване на усилията на отделните общини чрез изграждане на приюти на регионален принцип. В представеното становище са направени и конкретни предложения за промени в отделните разпоредби на законопроекта.
    Представителите на Министерството на земеделието и храните подкрепиха по принцип законопроекта, като обърнаха внимание, че някои от предложените текстове се нуждаят от прецизиране, като ще направят конкретни предложения до водещата комисия между двете гласувания на законопроекта.
    По законопроекта бе представено и становище от представители на гражданските организации за защита на животните, в което се изразява принципната подкрепа за законопроекта.
    В хода на дискусията народните представители се обединиха около необходимостта от намиране на адекватни мерки за разрешаване на съществуващите социални проблеми, които да доведат до защита на живота и здравето на хората и същевременно да гарантират хуманно отношение към животните.
    Въз основа на дискусията и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по регионална политика и местно самоуправление с 13 гласа - “за”, 0 глас - “против” и 1 глас – “въздържал се”, предлага на Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на животните, № 254-01-75, внесен от Александър Ненков и група народни представители, да бъде приет на първо гласуване.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА ПО
    РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И
    МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ:
    инж. Любен Татарски
    Форма за търсене
    Ключова дума