Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
Среща на КВПО с министъра на външните работи на Косово.
28/06/2011
Министърът на външните работи на Косово, г-н Енвер Ходжай се срещна днес с членове на Комисията по външна политика и отбрана (КВПО). Срещата се проведе от 9:15 часа в зала „Изток” на Народното събрание. Българската страна бе представена от председателя на КВПО г-н Доброслав Димитров, заместник председателя на 41то Народно събрание г-н Георги Пирински и председателя на подкомисията за парламентарен контрол върху НРС, НСО и Служба „Военна информация” г-н Владимир Тошев.

В приветственото си слово г-н Димитров посочи, че на предшестваща среща на председателите на комисиите по външна политика на страните от региона, проведена в Косово, той е обърнал специално внимание на необходимостта от задълбочаване на интеграцията на страните от Западните Балкани в евроатлантическите структури. Г-н Димитров подчерта, че това е естественият път за разрешаване на трайните проблеми между различните етноси в региона.

В допълнение г-н Димитров наблегна на ключовата роля на развитието на регионалната инфраструктура не само за Балканските страни, но и в европейски план. Той посочи, че в този смисъл изграждането на пътища и други средства за връзка между хората от региона ще облагодетелства не само икономиките, но и ще способства за по-доброто разбирателство в културен, а от там и в политически аспект. България традиционно подържа конструктивна съседска политика допринасяйки за реализацията на тези цели.

На свой ред г-н Ходжай изказа удовлетворение от близките връзки между България и Косово, както и за българското съдействие в сферата на сигурността и административната реформа. Той посочи, че България е една от първите държави признали независимостта на Косово и страната е дала своят принос за приемането на Косово в ООН и Световната банка. Г-н Ходжай изрази надежди, че България ще подкрепи Косово в стремежа си да сключи спогодби с Европейската Банка за Възстановяване и Развитие, както и други международни институции и подчерта, че неговото правителство се придържа стриктно към плана „Ахтисаари”.

От своя страна г-н Пирински изрази съгласие за важността относно придържането на Прищина към международните спогодби за администрирането на Косово и се поинтересува от една страна за възможностите на представители на различни етнически и религиозни общности да посещават исторически паметници, и от друга за развитието на връзките със Сърбия в контекста на петия кръг на преговорите между двете страни.

В своят отговор г-н Ходжай подчерта, че по първия въпрос властите в Косово са постигнали голяма степен на децентрализация, което е предоставило възможност за обособяването на общини с преобладаваща администрация от сръбското и други малцинства. Също така, законодателството на Косово, както и планът „Ахтисаари”, предвиждат обособяването на защитни зони около религиозни храмове и други исторически паметници. Сръбската православна църква има голяма роля в региона.

Относно втория въпрос, на втори юли тази година са предвидени да се проведат нови разговори в рамките на петия кръг от преговорите между Белград и Прищина. От страна на ЕС г-н Роберт Купър е представил проектопрограма, съдържаща шест предложения, които се отнасят до движение на хора и стоки, възстановяване на кадастрални планове и пр. Г-н Ходжай подчерта, че Прищина има готовност да подпише така представените предложения и остава сръбската страна да изрази съгласието си също.