Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
19/08/2009
Законопроект за ратифициране на Протокола, изменящ Приложението по сигурността към Споразумението между страните по Северноатлантическия договор за сътрудничество в областта на атомната информация, № 902-02-1, внесен от Министерски съвет на 21.07.2009 г.
На редовно заседание, проведено на 19 август 2009 година, Комисията по външна политика и отбрана разгледа внесения от Министерския съвет законопроект.
Споразумението между страните по Северноатлантическия договор за сътрудничество в областта на атомната информация е едно от действащите многостранни споразумения и протоколи, сключени между държавите-страни по Северноатлантическия договор, към които новоприетите членове на Алианса следва да е присъединят в съответствие с поетите от тях ангажименти в рамките на разговорите за присъединяване към НАТО. Съгласно разпоредбите на споразумението страните се задължават да защитават атомна информация, която произхожда от правителството на Съединените американски щати (САЩ) или друга държава-член на Алианса, предоставена на Организацията и на нейните членове за целите на колективната отбрана и да спазват минимални стандарти за сигурност на атомната информация , описани в приложението за сигурност към споразумението.
Правителството на САЩ предоставя атомна информация, която е класифицирана по своя характер, за разработка на планове за отбрана; обучение на личния състав за използване на атомни оръжия и за защита от такива оръжия, както и за други приложения на атомната енергия; оценка на възможностите на потенциалните неприятели за употреба на атомни оръжия и други приложения на атомната енергия и разработка на преносни системи, съвместими с пренасяните от тях атомни оръжия.
Република България се е присъединила към Споразумението заедно с двете му приложения и същото е ратифицирано със закон, приет от 40-ото Народно събрание на 7 декември 2005 г.
С настоящия протокол се изменя първото изречение на раздел Х, Проверки на сигурността, точка А от Приложението за сигурност към Споразумението между Страните по Северноатлантическия договор за сътрудничество в областта на атомната информация, като се посочва, че комплексните проверки на сигурността във всички военни и цивилни структури на НАТО и държавите членки, получили атомна информация по споразумението, ще се провеждат редовно, в период, който се определя от Северноатлантическия съвет по препоръка на Комитета по сигурността на НАТО. В сега действащия текст от протокола се посочва, че проверките ще се провеждат редовно, но най-малко веднъж на всеки 12 месеца. С изменението се дава възможност този срок да бъде съкратен или удължен.
Протоколът ще влезе в сила при получаване от правителството на САЩ на нотификации от всички страни по споразумението за това, че приемат и ще спазват условията на протокола.
С оглед на изложените от вносителя мотиви, след провеждането на обсъждане и гласуване, Комисията по външна политика и отбрана прие следното
СТАНОВИЩЕ:
Приема за основателни мотивите на правителството и предлага на Народното събрание, на основание чл. 85, ал. 1, т. 1 и 2 от Конституцията на Република България да ратифицира със закон Протокола, изменящ Приложението по сигурността към Споразумението между страните по Северноатлантическия договор за сътрудничество в областта на атомната информация.
Становището е прието на 19 август 2009 г. с единодушие.