Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
19/08/2009

    Законопроект за ратифициране на Временното споразумението за икономическо партньорство между Европейската общност и нейните държави членки, от една страна, и страната по споразумението Централна Африка, от друга страна, № 902-02-5, внесен от Министерски съвет на 21 юни 2009 г.
    На редовно заседание, проведено на 19 август 2009 година, Комисията по външна политика и отбрана разгледа внесения от Министерския съвет законопроект.

    Временното споразумение за икономическо партньорство между Европейската общност и нейните държави членки, от една страна, и страната по споразумението Централна Африка е част от процеса на договаряне, свързан с целите на Споразумението за икономическо партньорство (СИП), определени в Споразумението от Котону и преговорните насоки на СИП с държавите от АКТБ (Африка, Карибския и Тихоокеанския басейн), приети от Съвета на ЕС на 12 юни 2002 г.

    Парафирането на споразумението осигури достъп на камерунския износ на европейските пазари след изтичането на търговската част на Споразумението от Котону и премахва риска от срив в търговията след 1 януари 2008г. Временното споразумение с Камерун установява първоначалната рамка на СИП, като включва реални и подлежащи на изпълнение ангажименти и преговорна част, включването на допълнителни елементи с цел достигане на цялостно СИП, съответстващо на Споразумението от Котону.
    Общите цели на Временното споразумение с Камерун са следните:
    1. да допринесе за намаляването и последващо премахване на бедността посредством установяване на партньорство, съобразно с целта за устойчиво развитие, Целите на хилядолетието и със Споразумението от Котону:
    2. да създаде благоприятни условия за по-конкурентноспособна и с по-голямо отраслово многообразие регионална икономика в Централна Африка;
    3. да насърчи регионалната интеграция, икономическото сътрудничество и доброто управление в региона на Централна Африка;
    4. да насърчи постепенната интеграция на Камерун в световната икономика в съответствие с взетите от нея политически решения и приоритетите й за развитие;
    5. да подобри капацитета на Камерун в областта на търговската политика и свързаните с нея търговски въпроси;
    6. да насърчи развитието на частния сектор и повишаването на заетостта;
    7. да укрепи съществуващите връзки между страните въз основа на солидарността и взаимния интерес;
    8. да създаде и приложи ефикасна, предвидима и прозрачна регионална нормативна рамка за търговия и инвестициите в региона на Централна Африка.

    Приемането на споразумението е въпрос на смесена компетентност в рамките на ЕС. Държавите-членки на ЕС, също са страни по споразумението и следва да го ратифицират в съответствие с вътрешните си процедури. Проектът на временно споразумение с Камерун е одобрен от Министерския съвет на 27 ноември 2008 г. Българската страна като пълноправен член на ЕС е подписала Временното споразумение при условие за последваща ратификация.

    С оглед на изложените от вносителя мотиви, след провеждането на обсъждане и гласуване, Комисията по външна политика и отбрана прие следното

    СТАНОВИЩЕ:

    Приема за основателни мотивите на правителството и предлага на Народното събрание, на основание чл. 85, ал.1, т. 5, и 8 от Конституцията на Република България, да ратифицира със закон Временното споразумение за икономическо партньорство между Европейската общност и нейните държави членки, от една страна, и страната по споразумението Централна Африка, от друга страна.

    Становището е прието на 19 август 2009 г. с единодушие.
    Форма за търсене
    Ключова дума