Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
04/12/2009
Законопроект за ратифициране на Протокола за Регистрите за изпускане и пренос на замърсители към Конвенцията за достъпа до информация, участието на обществеността в процеса на вземането на решения и достъпа до правосъдие по въпроси на околната среда, № 902-02-15 внесен от Министерския съвет на 27.11.2009 г.
На извънредно заседание, проведено на 4 декември 2009 година, Комисията по външна политика и отбрана разгледа внесения от Министерския съвет законопроект.
Протоколът е първият международен правен инструмент, който въвежда изискването за създаване на комплексни регистри за изпускането и преноса на замърсители под формата на обществено достъпна електронна база данни и установява правила за неговото функциониране на международно ниво. Очаква се той да допринесе за повишаване на корпоративната отговорност, предотвратяване и намаляване на замърсяването на околната среда, както и за популяризирането на устойчивото развитие.
Изискванията на протокола съответстват на Регламент (ЕО) № 166/2006 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Европейски регистър за изпускането и преноса на замърсители, който е въведен в националното ни законодателство чрез глава втора на Закона за опазване на околната среда. Чрез ратификацията и прилагането на разпоредбите на протокола ще се гарантира изпълнението на изискванията Закона за опазване на околната среда за осигуряване на информация за изпускането и преноса на замърсители.
След изслушването на мотивите към законопроекта се проведе обсъждане и гласуване, в резултат на което Комисията по външна политика и отбрана прие следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание, на основание чл. 85, ал. 3 от Конституцията на Република България да ратифицира със закон Протокола за Регистрите за изпускане и пренос на замърсители към Конвенцията за достъпа до информация, участието на обществеността в процеса на вземането на решения и достъпа до правосъдие по въпроси на околната среда.
Становището е прието на 4 декември 2009 г. с единодушие.