КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
03/02/2010
Законопроект за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, № 002-01-11, внесен от Министерския съвет на 19.01.2010 г.
На редовно заседание, проведено на 3 февруари 2010 година, Комисията по външна политика и отбрана разгледа внесения от Министерския съвет законопроект.
Със законопроекта се въвежда изцяло нова нормативна уредба на дейностите, свързани с оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия. Цели се систематизиране и детайлизиране на законовата уредба на дейностите, извършвани с оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия, премахвайки досегашната нормативна уредба, която е разпокъсана в редица нормативни актове.
Някои от основните промени, залегнали в законопроекта са следните:
Очертан е кръгът от субекти, които могат да извършват дейности по реда на закона: български граждани, физически лица и юридически лица по смисъла на Търговския закон, юридически лица с нестопанска цел, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел или създадени със закон или с акт на Министерския съвет, физически лица, граждани на други страни членки, чужденци и юридически лица, установени на територията на Европейския съюз.
Предвижда се производство на оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия да се извършва само след получено разрешение от компетентен орган на Министерството на вътрешните работи. Заложени са изисквания, на които трябва да отговарят обектите за производство, лицата, които произвеждат, дейностите, които могат да извършват в рамките на разрешението за производство. Разрешението за производство следва да се издава след становище на междуведомствена комисия с представители на всички държавни органи, които имат компетентност по контрол на спазване на отделните изисквания за извършване на производство – Министерството на вътрешните работи, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, Министерството на отбраната, Министерството на околната среда и водите, Държавна агенция “Национална сигурност” и Главната инспекция по труда. За производителите се въвежда задължението да нанасят на взривните вещества за граждански цели уникална идентификация и “СЕ” маркировка, на пиротехническите изделия – “СЕ” маркировка, на огнестрелните оръжия и боеприпаси – уникална маркировка.
Относно условията и реда за придобиване, съхранение, носене и употреба на оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия законопроектът предвижда за всички изделия, с изключение на неогнестрелното оръжие и боеприпаси за него, да се издава разрешение.
Законопроектът въвежда условия и ред за транспортиране на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях и пиротехнически изделия както на територията на страната, така и от и до територията на други страни членки.
Детайлно са разписани условията и редът за извършване на внос, износ и транзитен превоз на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях и пиротехнически изделия, като уредбата е синхронизирана с реда, предвиден в Закона за експортния контрол на оръжия и изделия и технологии с двойна употреба.
Подробно са описани и процедурите, изискванията и условията за извършване на ремонтни дейности на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях, за бракуване и унищожаване на взривни вещества, оръжия, боеприпаси и пиротехнически изделия, както и за утилизация на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях.
Проектът на Закон за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия има за цел пълна, детайлна и изцяло нова и съвременна нормативна уредба на обществените отношения, свързани с дейности с оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия, област, която е от изключително значение за защитата на националната сигурност и опазването на обществения ред, живота, здравето и имуществото на гражданите.
В началото на провелата се дискусия, господин Димо Гяуров запозна Комисията с резултатите от проведено неформално обсъждане с участие на заинтересовани браншови организации и народни представители. По време на срещата са изразени възражения предимно по повод предложението всички налични въздушни и газови оръжия в страната да преминат през регистрация, в рамките на 1 година. Свои резерви имат също упражняващите спортна стрелба, както и търговците на оръжия.
Господин Четин Казак, отчитайки необходимостта от приемане на законопроекта, изрази опасения че съществуващият прекалено либерален режим за предоставяне на огнестрелни оръжия предстои да бъде заменен с крайно рестриктивен. Не бива да се създава излишна бюрократичност, както и усилен контрол, които да затруднят традиционни обществени отношения, които досега не са създавали проблеми.
Господин Спас Панчев изрази мнението си, че за производителите, за търговците, за потребителите на боеприпаси, оръжия, взривни вещества, това е навременно внесен закон, който в по-голямата си част отговаря на потребностите на заинтересуваните групи. Господин Панчев посочи някои от проблемните области на законопроекта – свързани с приложението на взривни вещества в строителни дейности, с употребата на боеприпаси за спортни цели, с оръжейните колекции.
В своето изказване, господин Емил Караниколов се присъедини към мненията относно необходимостта от законопроекта и изрази намерение да бъдат предложени промени по отношение регламентирането на регистрационния режим.
Господин Венцислав Лаков от името на парламентарната група на партия Атака заяви подкрепа за първото гласуване на законопроекта. Бяха посочени някои проблеми, които следва да бъдат предмет на предложения за второто гласуване. Такива са някои елементи от регистрационния режим за пневматични и газови оръжия, снарядяването в домашни условия на патрони за ловна и спортна употреба, издаването на разрешения за притежание на лично оръжие и др.
В изказването на господин Димитър Лазаров, наред с подкрепата по принцип за законопроекта, се съдържаха редица бележки по отношение изискванията на уведомителния или регистрационен режим за определени категории оръжия. Подобно становище изрази и господин Неджми Али, който постави акцент върху регламентирането на ловното въоръжение.
След приключването на обсъждането се проведе гласуване, в резултат на което, с девет гласа „за” и четири „против”, Комисията по външна политика и отбрана прие следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия.