Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
09/07/2010

    Законопроект за ратифициране на Споразумението за стабилизиране и асоцииране между Европейските общности и техните държави членки, от една страна, и Република Сърбия, от друга страна, № 002-02-23, внесен от Министерския съвет на 25.06.2010 г.
    На извънредно заседание, проведено на 9 юли 2010 година, Комисията по външна политика и отбрана разгледа внесения от Министерския съвет законопроект.

    Споразумението е резултат от силната ангажираност на Европейския съюз, включително България, със страните от Западните Балкани, посредством Процеса за стабилизация и асоцииране, който изигра решаваща роля за постигнатия през последните години напредък в тези страни. Основната стрaтегическа цел на влизането в сила на Споразуменията за стабилизация и асоцииране на страните от Западните Балкани, в т. ч. Република Сърбия, и на процеса на тяхното прилагане, е да бъде дадена възможност за успешното решаване на основните предизвикателства пред държавите от Западните Балкани днес. Като стъпка в изпълнението на тази цел, след решение на министрите на външните работи на страните-членки на ЕС – участници в Съвета „Външни работи” Споразумението за стабилизация и асоцииране на Република Сърбия е предоставено за ратификация на националните парламенти в ЕС. Съветът подчертава, че пълното сътрудничество на Сърбия с Международния наказателен трибунал за бивша Югославия остава главен елемент на настоящето Споразумение.

    Република България провежда последователна политика в подкрепа на европейската интеграция на Република Сърбия. Тази позиция е основана на разбирането, че присъединяването на демократична и реформирана Сърбия към ЕС е от интерес както за страната ни, така и за Съюза като цяло с оглед консолидирането на стабилността и развитието на целия регион на Западните Балкани. България подкрепя по-бързото влизане в сила на Споразумението за стабилизация и асоцииране на Република Сърбия в ЕС при пълно отчитане на принципа, съгласно който напредъкът в процеса на евроинтеграция следва да се осъществява въз основа на изпълнението на поставените условия и критерии, в т.ч. на специфични изисквания към отделни държави.

    Влизането в сила на Споразумението е важно за България, тъй като страните от Западните Балкани са традиционни наши търговски партньори и запазването и разширяването на достъпа до пазара на Сърбия е от особен интерес за българските производители.

    В двустранен план, ратифицирането на Споразумението от Народното събрание ще създаде благоприятни условия за засилване на взаимното доверие между България и Сърбия, за придаване по-голяма динамика на цялостния процес на развитие на българо-сръбските отношения, както и за постигане на напредък по всички въпроси от двустранен характер.

    След изслушването на мотивите към законопроекта се проведе обсъждане и гласуване, в резултат на което с десет гласа „за” и двама „въздържал се” Комисията по външна политика и отбрана единодушно прие следното

    СТАНОВИЩЕ:
    Предлага на Народното събрание, на основание чл. 85, ал. 1, т. 5, 7 и 8 от Конституцията на Република България да ратифицира със закон Споразумението за стабилизиране и асоцииране между Европейските общности и техните държави членки, от една страна, и Република Сърбия, от друга страна.
    Форма за търсене
    Ключова дума