Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
17/03/2011 първо гласуване
Законопроект за ратифициране на Меморандума за разбирателство между Министерството на регионалното развитие и туризма на Румъния в качеството му на Съвместен управляващ орган, Министерството на регионалното развитие и благоустройството на България в качеството му на Национален орган, Министерството на икономиката, конкурентоспособността и търговския флот на Гърция в качеството му на Национален орган и Одиторската служба към Сметната палата на Румъния в качеството и на Одитен орган по изпълнението на Съвместна оперативна програма "Черноморски басейн 2007-2013 г.", № 102-02-6, внесен от Министерския съвет на 02.03.2011 г.
На редовно заседание, проведено на 17 март 2011 година, Комисията по външна политика и отбрана разгледа внесения от Министерския съвет законопроект.
Общата цел на Съвместната оперативна програма (СОП) „Черноморски басейн“ е установяване на по-здрави регионални партньорски отношения и сътрудничество, с което да допринесе за постигането на по-широката ключова цел: „засилено устойчиво икономическо и социално развитие на регионите от Черноморския басейн“.
Съгласно представените от вносителя мотиви, програмата е започнала с участието на десет държави: три държави-членки на Европейския съюз: България, Гърция и Румъния, една държава – кандидат за членство – Турция и шест държави партньорки: Армения, Азербайджан, Грузия, Молдова, Русия и Украйна. От началото на 2010 г. Азербайджан и Русия прекратяват участието си поради неподписване на финансови споразумения с Европейската комисия. Общият бюджет на програмата за периода 2007-2013 г. е 18 863 479 евро.
Меморандумът за разбирателство по изпълнението на СОП „Черноморски басейн“ урежда отношенията между Румъния, България и Гърция относно процедурите на финансов контрол, финансовите отговорности, финансовите потоци и възстановяването на неправомерно изплатени средства, както и съдебното решаване на спорове. Поради клаузите за участие на държавата в съдебно уреждане на международни спорове и за поети финансови задължения за държавния бюджет, меморандумът подлежи на ратификация от Народното събрание със закон.
Ратифицирането ще гарантира пълноправното участие на България в СОП „Черноморски басейн“ като страна-членка на ЕС и ще осигури финансиране на проекти със средства по програмата и от държавния бюджет на български партньори от Североизточния и Югоизточния район.
Договорът влиза в сила на последната дата, на която бъдат изпълнени изискванията на националните законодателства за влизане в сила. Страните ще се уведомят взаимно, че съответните национални процедури са изпълнени.
След изслушването на мотивите към законопроекта се проведе обсъждане и гласуване, в резултат на което Комисията по външна политика и отбрана единодушно прие следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание, на основание чл. 85, ал. 1, т. 4 и 5 от Конституцията на Република България да ратифицира със закон Меморандума за разбирателство между Министерството на регионалното развитие и туризма на Румъния в качеството му на Съвместен управляващ орган, Министерството на регионалното развитие и благоустройството на България в качеството му на Национален орган, Министерството на икономиката, конкурентоспособността и търговския флот на Гърция в качеството му на Национален орган и Одиторската служба към Сметната палата на Румъния в качеството и на Одитен орган по изпълнението на Съвместна оперативна програма "Черноморски басейн 2007-2013 г.".