Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
17/03/2011 първо гласуване

    Стратегия за приватизация на „Вазовски машиностроителни заводи” ЕАД - Сопот, № 102-03-4, внесена от Министерския съвет на 07.02.2011 г.
    На редовно заседание, проведено на 17 март 2011 година, Комисията по външна политика и отбрана разгледа внесения от Министерския съвет документ.

    “Вазовски машиностроителни заводи” ЕАД – Сопот (“ВМЗ” ЕАД), е търговско дружество, като едноличен собственик на всички акции от капитала му е българската държава, чиито права се упражняват от министъра на икономиката, енергетиката и туризма. “ВМЗ” ЕАД е едно от най-големите дружества от военнопромишления комплекс в Република България. То произвежда отбранителна и гражданска продукция. Дейността на дружеството е производство на отбранителни и граждански продукти. То проектира, произвежда и поддържа големи артилерийски и реактивни боеприпаси и неуправляеми ракетни системи, взриватели, обработващо и нестандартно оборудване, инструментална екипировка, абразивни и диамантени инструменти, нестандартни машини. Дружеството успешно осъществява утилизация на боеприпаси. “ВМЗ” ЕАД притежава лицензи и патенти, покриващи диапазон от оръжия, боеприпаси и неуправляеми ракети, използвани от страни - членки на НАТО, и от други държави.

    Съгласно представените от вносителя мотиви, приватизацията се налага от редица причини, сред които:

    1. Необходимост от ускоряване на процесите на коопериране и установяване на дългосрочно сътрудничество и интеграция с партньори от евроатлантическата общност.

    2. Покриване на изискванията за участие във формиращия се единен европейски пазар на отбранителни продукти/отбранително оборудване.

    Сред основните цели, които следва да бъдат постигнати с приватизацията, са:

    1. Запазване и разширяване предмета на дейност на дружеството по отношение на продукцията с отбранително предназначение, както и на гражданската продукция;

    2. Осигуряване на гаранции за по-нататъшното развитие на дружеството в конкурентна среда, запазване и утвърждаване на позициите му на пазара на отбранителна и гражданска продукция.

    В рамките на провелата се дискусия, народният представител Георги Пирински се обяви против настоящето разглеждане на стратегията. Предложено беше дискусията да се отложи и проведе с участието на министъра на икономиката, енергетиката и туризма и на министъра на отбраната. Сред изложените аргументи беше подчертана неадекватността на предлаганата рамка за раздържавяване. Приватизацията на такова голямо предприятие от българската военна промишленост следва да бъде съобразена с приложението на Стратегията за национална сигурност, в частност предстоящия процес на превъоръжаване на Българската армия. Предложението и аргументацията на господин Пирински бяха подкрепени от господин Атанас Мерджанов

    В отговор заместник-министъра на отбраната Валентин Радев посочи примери с частни предприятия от военната промишленост в добро финансово състояние. Изразено беше опасение от загубата на ВМЗ, ако не се предприемат адекватни мерки за предотвратяване на кризисното състояние на дружеството.

    Народният представител Емил Караниколов заяви че приватизацията на ВМЗ е закъснява, сравнявайки предприятието с „Арсенал“ АД. Изказаха се забележки от социален характер към проекта за стратегия. Господин

    Владимир Тошев се присъедини към горните изводи, като подчерта че след време дружеството може напълно да загуби стойността си. Господин Тошев отбеляза, че предмет на обсъждането в Комисията по външна политика и отбрана са не икономическите и социалните условия на приватизацията, а отражението ѝ върху националната сигурност.

    Господин Неджми Али обяви подкрепа за приватизацията, но проведена в контекста на Стратегията за национална сигурност. Посочено беше, че задълженията, предвидени за купувача, касаят националната сигурност, например изпълнението на държавния военновременен план.
    Народният представител Спас Панчев, подкрепяйки приватизацията, се обяви за редица изисквания в договора към инвеститора, които да гарантират работните места, изпълнението на договорените инвестиции и запазването на предмета на дейност на дружеството.

    В заключение, господин Доброслав Димитров изтъкна, че е важно при приватизацията да бъдат постигнати гаранции за запазването на националния интерес. Този интерес включва и запазване работоспособността на предприятието. Господин Димитров се обяви за провеждането на дискусия относно държавната политика по отношение предприятията от българската отбранителна промишленост. Комисията беше призована да подкрепи предложенията на народните представители Емануела Спасова и Делян Добрев, подкрепени от Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм и от Комисията по труда и социалната политика.

    След приключването на обсъждането се проведе гласуване, в резултат на което, с осем гласа „за” и три гласа „против”, Комисията по външна политика и отбрана прие следното

    СТАНОВИЩЕ

    Предлага на Народното събрание, на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 3, ал. 9 от Закона за приватизация и следприватизационен контрол да приеме внесената от Министерския съвет Стратегия за приватизация на „Вазовски машиностроителни заводи” ЕАД – Сопот със следните изменения и допълнения в Раздел VI „Процедура по продажба“, II. „Провеждане на публично оповестен конкурс на един етап“, буква „Б“:

    1. В т. 4.2. да се допълни текста с второ изречение: „Предлаганата средносписъчна численост на работниците и служителите да не е по-малка от числеността към датата на обявяване на конкурса.“

    2. Точка 6.1 да придобие следната редакция: „Задължение за погасяване на всички публични задължения на дружеството и просрочените задължения към работниците и служителите на дружеството в определения към датата на подписване на приватизационния договор размер – условие за прехвърляне на акциите, предмет на приватизационната продажба.“

    3. В т. 6.10 да се допълни текста с второ изречение: „Намаление на тази численост в тригодишния период е възможно да се осъществява само по повод на пенсиониране и естествено текучество.“

    4. В т. 6.11 да се допълни текста с второ изречение: „Запазването на разходите за труд за всяка от трите години да не включва разходи за финансиране на програми за доброволно напускане.“

    5. Да се създаде нова т. 6.12.: „Задължение за спазване на Колективния трудов договор в дружеството.“
    Форма за търсене
    Ключова дума