Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
19/05/2011 първо гласуване
Законопроект за ратифициране на Хартата на Международния енергиен форум, № 102-02-11, внесен от Министерски съвет на 13.05.2011 г.
Международният енергиен форум е световна енергийна организация, създадена след войната в Персийския залив 1990-91 г. когато геополитическото и икономическото значение на петрола и природния газ излиза на преден план и се утвърждава необходимостта от сътрудничество на политическо ниво. Инициативата за създаването му е на тогавашния президент на Франция Митеран и на венецуелския му колега Перес. През 2000 г. диалогът между производители и потребители приема името Международен енергиен форум, а в края на 2003 г. се сформира и Секретариат на организацията.
Дейността на форума е насочена към намаляване изменчивостта и несигурността на енергийните пазари, преодоляване на енергийната бедност, ограничаване на колебанията в цените на енергийните ресурси и създаване на благоприятна и максимално предвидима бизнес среда, база за вземане на инвестиционни решения в национален и глобален план. Една от особено полезните дейности на форума е Съвместната инициатива за петролни данни /JODI/ с участие на повече от 90 страни, сред които и България.
Хартата на Международния енергиен форум е подписана на 22 февруари 2011 г. в Риад. Тя предвижда форумът да се превърне в международна организация в системата на ООН.
Участието на България ще съдейства за утвърждаване на активната роля на страната ни в междудържавния енергиен диалог. Стратегическото географско положение и участието на България в значими енергийни проекти изискват повишена информираност, изявен международен профил и активно включване във външната енергийна политика на Европейския съюз. Присъединяването ни към форума ще гарантира възможността България да защитава своите национални интереси в диалога със страните производителки, потребителки и транзитни страни.
Законопроектът не влиза в противоречие с принципите на външната политика на Република България.
След изслушването на мотивите към законопроекта се проведе обсъждане и гласуване, в резултат на което Комисията по външна политика и отбрана единодушно прие следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание, на основание чл. 85, ал. 1, т.4 от Конституцията на Република България да ратифицира със закон Хартата на Международния енергиен форум.