Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
15/02/2012 първо гласуване

    проект на Закон за ратифициране на Договора за присъединяване на Република Хърватия към Европейския съюз, № 202-02-5, внесен от Министерския съвет на 10 февруари 2012 г.
    На заседанието, проведено на 15 февруари 2012 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове и Комисията по външна политика и отбрана разгледаха проект на Закон за ратифициране на Договора за присъединяване на Република Хърватия към Европейския съюз, внесен от Министерския съвет.

    В заседанието на двете комисии взе участие Константин Димитров – заместник-министър на външните работи.


    I. На основание чл. 85, ал. 1, т. 1 и 8 от Конституцията на Република България с настоящия законопроект се предлага на Народното събрание да ратифицира със закон Договора за присъединяване на Република Хърватия към Европейския съюз.

    II. Договорът между Кралство Белгия, Република България, Чешката република, Кралство Дания, Федерална република Германия, Република Естония, Ирландия, Република Гърция, Кралство Испания, Френската република, Италианската република, Република Кипър, Република Латвия, Република Литва, Великото херцогство Люксембург, Република Унгария, Република Малта, Кралство Нидерландия, Република Австрия, Република Полша, Португалската република, Румъния, Република Словения, Словашката република, Република Финландия, Кралство Швеция и Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия (държави-членки на Европейския съюз) и Република Хърватия за присъединяването на Република Хърватия към Европейския съюз е подписан на 9 декември 2011 г. в рамките на заседанието на Европейския съвет в Брюксел.
    С подписването на Договора за присъединяване Хърватия получава статут на наблюдател, като това позволява на нейните представители да се запознаят с методите на работа на институциите на ЕС, за да могат да участват пълноценно в процеса на вземане на решения след присъединяването. Ратифицирането му ще доведе до успешен напредък на процеса на разширяване към страните от ЮИЕ.
    В рамките на периода на ратифициране Европейската комисия ще наблюдава постигнатия напредък от Република Хърватия по отношение на изпълнението на Договора.
    В Договора за присъединяване е предвидено Хърватия да разполага със 7 гласа в Съвета от общо 352 гласа. За приемането на законодателни актове с квалифицирано мнозинство ще се изискват минимум 260 гласа. Хърватският език ще бъде признат за официален език на ЕС.
    Предвидено е Договорът за присъединяване да влезе в сила на 1 юли 2013 г., след като бъде ратифициран от Хърватия и от 27-те държави – членки на ЕС.
    III. Ратифицирането на Договора за присъединяване на Република Хърватия към ЕС в най-кратки срокове е в унисон със заявената готовност на Българския парламент да бъде сред първите, осъществили този акт. Позицията на Българското правителство също показва висока степен на подкрепа за предстоящото разширяване на ЕС, като отчита, че чрез присъединяването на Хърватия, се изпраща ясно послание към останалите страни от процеса на разширяване, което дава допълнителен стимул за осъществяване на реформи в отговор на поставените критерии и стандарти за присъединяване към ЕС. Присъединяването на Хърватия към „европейското семейство“ ще добави положителна стойност към политическото, икономическото и социо-културното развитие в региона и ще допринесе за укрепването на доверието в процеса на разширяване.

    КЕВКЕФ и КВПО поддържат становището, че задълбочаването на европейската интеграция върви ръка за ръка с разширяването. От тази гледна точка, българският парламент подкрепя динамиката в процеса на разширяване на Европейския и приветства предстоящото присъединяване на Република Хърватия.

    Разширяването е един от най-важните и ефективни инструменти на ЕС за реализиране на стратегическите му интереси и за оптимизиране стратегическите цели в редица важни сфери на своите политики – енергетика, транспорт, опазване на околната среда, ограничаване на климатичните промени, повишаване на сигурността. През тази призма присъединяването на Република Хърватия към ЕС може да се разглежда и като условие за потенциално развитие на модерна инфраструктура в региона, с оглед постигане на свързаност и кохезия за преодоляването на физическите бариери и респективно съществуващите стереотипи между страните от Югоизточна Европа.

    Не на последно място, успехът на разширяването зависи не само от самия факт на разширяването, а от положителното възприемане на интеграцията и последващото изпълнение на произтичащите от нея задължения. С цел по-успешната реализация на разширяването като процес, е необходима по-широка информираност на гражданите по темата.

    IV. Ратифицирането на Договора за присъединяване на Република Хърватия към ЕС е израз на последователната политика, която Република България провежда в подкрепа на процеса на разширяване в Югоизточна Европа и гарантиране на сигурността и стабилността в Региона. Европейското членство на Хърватия, ще даде нови възможности за развитие на страната, в контекста на доброто сътрудничество с държавите-членки от региона, споделящи общи ценности. КЕВКЕФ и КВПО изразяват увереност, че интеграцията на нови държави трябва да допринася не само за тяхното собствено стабилизиране, но и за наличието на „повече Европа“ в полза на гражданите им.

    С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага единодушно (с 12 гласа „за” ) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за ратифициране на Договора за присъединяване на Република Хърватия към Европейския съюз, № 202-02-5, внесен от Министерския съвет на 10 февруари 2012 г.


    С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по външна политика и отбрана предлага единодушно (с 21 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за ратифициране на Договора за присъединяване на Република Хърватия към Европейския съюз, № 202-02-5, внесен от Министерския съвет на 10 февруари 2012 г.
    Форма за търсене
    Ключова дума