Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
23/02/2012 първо гласуване

    Законопроект за ратифициране на Споразумението за установяване на функционален блок въздушно пространство DANUBE FAB между Република България и Румъния подписано на 12 декември 2011 г. в Брюксел, № 202-02-6, внесен от Министерския съвет на 17.02.2012 г.
    На редовно заседание, проведено на 23 февруари 2012 година, Комисията по външна политика и отбрана разгледа внесения от Министерския съвет законопроект.

    Задължението за страните членки да установят общ функционален блок от въздушно пространство (ФБВП) произтича от член 9а на регламент (ЕО) № 550/2004 на Европейския парламент и на Съвета за предоставяне на аеронавигационно обслужване в Единното европейско небе (ЕЕН).
    Съгласно цитирания регламент крайният срок за установяване на функционалните блокове от въздушно пространство е 4 декември 2012 г.

    Функционалните блокове имат за цел да постигнат изисквания капацитет и ефективност на мрежата за управление на въздушното движение в рамките на ЕЕН, като се поддържа високо ниво на безопасност на полетите, допринася се за общата разходна ефективност на системата на въздушния транспорт и се намалява негативният ефект върху околната среда.

    За постигането на предвидените цели споразумението очертава 12 области, в които страните поемат ангажимент да си сътрудничат трайно, като разписва конкретните мерки на високо ниво на сътрудничество във всяка от областите. Дванадесетте области са, както следва: безопасност; въздушно пространство; хармонизиране на правила и процедури за управление на въздушното движение (УВД) и предоставяне на аеронавигационно обслужване (АНО); предоставяне на АНО; таксуване на АНО; надзор на УВД/АНО; ефективност; търсене и спасяване; разследване на инциденти и произшествия; консултации с Доставчиците на аеронавигационно обслужване (ДАНО) и с всички ангажирани страни; гражданско-военно сътрудничество; осигуряване на непрекъснатост на УВД и АНО в аварийни ситуации.

    Споразумението подробно очертава и разписва правата и задълженията на три основни органа за управление на DANUBE FAB – Управителния съвет, Борда на Националните надзорни органи (ННО) и Борда на ДАНО.

    Споразумението осигурява предоставянето на следните аеронавигационни услуги в рамките на DANUBE FAB: обслужване на въздушното движение; комуникационно, навигационно и обзорно обслужване; аеронавигационно метеорологично обслужване.

    Съгласно чл. 40 от споразумението то влиза в сила в деня на получаване чрез дипломатическа нота на последното писмено уведомление, с което се протвърждава, че страните са изпълнили всички съответни вътрешни процедури, необходими за неговото влизане. С ратификацията и обнародването на споразумението ще бъдат изпълнени посочените в член 40 от споразумението вътрешни процедури за влизането му в сила.

    След изслушването на мотивите към законопроекта се проведе обсъждане и гласуване, в резултат на което Комисията по външна политика и отбрана с единодушие прие следното

    СТАНОВИЩЕ:

    Предлага на Народното събрание, на основание чл. 85, ал. 1, т. 1 и 5 от Конституцията на Република България, да ратифицира със закон Споразумението за установяване на функционален блок въздушно пространство DANUBE FAB между Република България и Румъния подписано на 12 декември 2011 г. в Брюксел.
    Форма за търсене
    Ключова дума