Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
04/07/2012
Законопроект за ратифициране на Решение на Европейския съвет от 25 март 2011 г. за изменение на член 136 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ЕС) по отношение на механизъм за стабилност за държавите членки, чиято парична единица е еврото, № 202-02-23, внесен от Министерски съвет на 15.06.2012 г.
На извънредно заседание, проведено на 4 юли 2012 година, съвместно с Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, Комисията по външна политика и отбрана разгледа внесения от Министерски съвет законопроект.
На 25 март 2011 г. Европейският съвет прие Решение за изменение на член 136 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) по отношение на механизъм за стабилност за държавите членки, чиято парична единица е еврото. Решението бе подкрепено от всички страни членки, включително и от Република България.
Решението на Европейския съвет предвижда изменение на член 136 от ДФЕС чрез добавяне на параграф, по силата на който държавите членки, чиято парична единица е еврото, могат да установят механизъм за стабилност, задействащ се ако е абсолютно необходимо да се гарантира стабилността на еврозоната като цяло, и в който се посочва, че предоставянето на необходимата финансова помощ в рамките на механизма ще бъде строго обвързано с условия.
Това решение не разширява областите на компетентност, предоставени на Съюза с договорите, а взема предвид член 48, параграф 6 от Договора за Европейския съюз (ДЕС), който дава възможност на Европейския съвет, като действа с единодушие след консултация с Европейския парламент, Комисията и, в определени случаи – с Европейската централна банка, да приеме решение за изменение на всички или част от разпоредбите на третата част от ДЕФС, отнасящи се до вътрешните политики и дейности на Съюза.
Договорът за създаването на Европейски механизъм за стабилност беше подписан от държавите – членки на еврозоната, първоначално на 11 юли 2011 г.
Република България не е страна по договора и няма ангажимент за неговата ратификация. За България, като държава членка с дерогация по смисъла на член 139, параграф 1 от ДФЕС относно приемането на еврото за парична единица, не произтичат финансови или други ангажименти от този договор. Същевременно, за да влезе в сила Решението на Европейския съвет от 25 март 2011 г. за изменение на член 136 от ДФЕС, е необходимо то да бъде одобрено от всички държави членки в съответствие с конституционните им изисквания, включително от държавите, които не са страни по Договора за създаването на Европейски механизъм за стабилност, в т.ч. и от Република България.
Решението за изменение на член 136 от ДФЕС е част от предприетите от Съюза мерки за справяне на кризата в еврозоната и изграждането на защитна финансова стена с цел спиране на разпространението на дълговата криза. От своя страна България подкрепя засилването на икономическото управление в еврозоната, насочено към справянето с дълговата криза и създаването на устойчиви решения за избягване на подобни бъдещи кризи. Като отчита високата степен на интеграция на европейските икономики и тяхната взаимосвързаност, страната ни приема стабилността на еврозоната като въпрос от първостепенно значение.
Ратифицирането от страна на Народното събрание на Решението на Европейския съвет от 25 март 2011 г. за изменение на член 136 от ДФЕС ще бъде израз на подкрепа за стратегията на Съюза за преодоляване на дълговата криза и постигане на стабилизация на еврозоната.
Законопроектът не влиза в противоречие с принципите на външната политика на Република България.
След изслушването на мотивите към законопроекта се проведе обсъждане и гласуване, в резултат на което Комисията по външна политика и отбрана с девет гласа „за”, един глас „против” и три гласа „въздържал се” прие следното
Становище:
Предлага на Народното събрание на основание чл. 85, ал. 3 от Конституцията на Република България да ратифицира със закон Решение на Европейския съвет от 25 март 2011 г. за изменение на член 136 от Договора за функционирането на Европейския съюз по отношение на механизъм за стабилност за държавите членки, чиято парична единица е еврото.