Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
02/09/2009

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските документи за самоличност, № 902-01-3, внесен от Министерски съвет на 21.08.2009 г.
    Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред на свое заседание проведено на 2 септември 2009 г., разгледа внесения законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските документи за самоличност, № 902-01-3, внесен от Министерски съвет на 21.08.2009 г.
    На заседанието присъстваха представители на Министерството на вътрешните работи - г-н Веселин Вучков, зам.-министър, г-жа Нина Чимова, главен юрисконсулт, дирекция "Правно-нормативна дейност" и г-жа Пламена Недялкова, главен юрисконсулт, дирекция "Български документи за самоличност.

    Законопроектът бе представен от г-н Веселин Вучков.
    Предложените промени целят синхронизиране на действащия закон с изискванията на Регламент № 2252/2004 на Съвета относно стандартите за отличителните знаци за сигурност и биометричните данни в паспортите и документите за пътуване, издавани от държавите членки и Регламент № 1030/2002 на Съвета относно единния формат на разрешенията за пребиваване на гражданите на трети страни се предвижда използване на нова технология за издаване на документи за самоличност. Утвърдените европейски стандарти и специфичните критерии за сигурност и надеждност на различните видове документи налага диференциран подход при регламентирането им, обединени от сега действащия Закон за българските документи за самоличност (ЗБДС), под общото наименование “български документи за самоличност”.
    Със законопроекта се цели да се уреди издаването на различните видове документи в един нормативен акт, тъй като до настоящия момент издаването е уредено в Закона за влизането, пребиваването и напускането на граждани на Европейския съюз и членовете на техните семейства и в Закона за чужденците в Република България.
    Законопроектът дава нова дефиниция на легалния термин "документ за самоличност". Предлага се нова систематика на видовете документи, които се разграничават на няколко групи според предназначението им: документи за самоличност - лична карта, паспорт, карта на бежанец, свидетелства за управление на моторни превозни средства и документи за пребиваване - разрешение за продължително или постоянно пребиваване в Република България на чужденец и удостоверение за пребиваване на граждани на ЕС. Във връзка с предлаганата систематика на групите документи се налага промяна в използваната в закона терминология, като в наименованието и в текстовете на закона използваното понятие “български документи за самоличност” се заменя с “български лични документи”.

    Въвеждането на новата технология по издаване на документи за самоличност, които съдържат електронен носител на информация, налага промени и по отношение на данните в заявленията за издаване на отделните видове документи.
    Друга основна група изменения е свързана с изискванията на Регламент № 1030/2002 на Съвета относно единния формат на разрешенията за пребиваване за гражданите на трети страни. С договора от Амстердам, се предоставя право на съвместна инициатива на държавите членки относно приемането на необходимите мерки за постигане на хармонизирана политика в областта на миграционните процеси. От важно значение е единния образец на документа за пребиваване да съдържа всички данни и да отговаря на високи технически стандарти. Образецът трябва да бъде пригоден за използване от всички държави членки и да съдържа хармонизирани, и разпознаваеми елементи за сигурност.
    Със законопроекта се предвиждат и изменения, свързани с актуализиране на принудителните административни мерки, които се налагат по ЗБДС. Премахват се ограниченията, които могат да бъдат налагани спрямо лицата, основани на техни предишни осъждания, извършване на нарушения на административните процедури или изцяло по икономически съображения.
    Предлагат се и промени, свързани с актуализиране на принудителните административни мерки, които се налагат по закона. Премахват се ограниченията, които могат да бъдат налагани спрямо лицата, основани на техни предишни осъждания, извършване на нарушения на административните процедури и други.
    Останалите изменения и допълнения са свързани с прецизиране на нормативната уредба по отношение на технологията по издаване на българските лични документи.

    В резултат на проведените разисквания и като приема за основателни мотивите на законопроекта, внесен от Министерския съвет, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за българските документи за самоличност, № 902-01-3, внесен на 21.08.2009 г

    Становището на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред е прието с единодушие.

    Анастас Анастасов
    Председател на Комисията по
    вътрешна сигурност и обществен ред
    Форма за търсене
    Ключова дума