Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
07/10/2009

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи, № 902-01-20, внесен от Министерски съвет на 23.09.2009 г.
    Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред на свое заседание проведено на 7 октомври 2009 г., разгледа внесения законопроект за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи, № 902-01-20, внесен от Министерски съвет на 23.09.2009 г.
    На заседанието присъстваха от Министерството на вътрешните работи - Цветан Цветанов, министър; Веселин Вучков, заместник министър; Иван Шаренков, директор на дирекция “Международни проекти”, Кристина Лазарова, старши юрисконсулт в дирекция "Правно-нормативна дейност" и Стоян Тренин, директор на дирекция "Правно-нормативна дейност", Държавна агенция "Национална сигурност".

    Законопроектът бе представен от министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов.
    Промените, които внася законопроектът, произтичат от Решението на Народното събрание то 28 юли 2009 г. за приемане структурата на Министерския съвет на Република България и от изискванията Рамково решение 2006/960/ПВР на Съвета от 18 декември 2006 г. за опростяване обмена на информация и сведения между правоприлагащите органи на държавите - членки на Европейския съюз, от една страна, а от друга – от необходимостта за организационно-структурни промени с оглед постигането на ясна диференциация на функциите, задачите и дейностите на Министерството на вътрешните работи. С оглед на това съдържанието на законопроекта включва промени в следните насоки:
    Структурните промени са свързани със закриването на Министерството на извънредните ситуации, поради което към Министерството на вътрешните работи се предлага да преминат функции по защита при бедствия, осигуряване достъп на гражданите до службите за спешно реагиране чрез Единен европейски номер 112. За изпълнение на тези функции се предвижда създаване на Главна дирекция “Гражданска защита” и дирекция “Национална система 112” в Министерството на вътрешните работи. В Преходните и заключителните разпоредби на ЗИДЗМВР се предвижда МВР да е правоприемник на пасивите, активите, правата и задълженията на Министерството на извънредните ситуации с цел процесуално правоприемство в пълен обем.
    Друг важен акцент е възстановяването и създаването на Главна дирекция “Борба с организираната престъпност". По този начин се цели постигане на ясно разграничение от останалите оперативно-издирвателни служби на МВР и по-ефикасно противодействие на организираните престъпни местни и транснационални структури, което е сред приоритетите на Република България като държава - членка на Европейския съюз.
    В контекста на организационно-структурните промени е и създаването на самостоятелни дирекции “Миграция“ и “Български документи за самоличност”, които досега бяха част от Главна дирекция "Охранителна полиция". Тези дирекции упражняват административен контрол върху българските граждани чрез системата на българските документи за самоличност и върху чужденците в Република България чрез регулиране на миграционните процеси и със структурирането им като самостоятелни звена ще се отговори на изискванията на Европейския съюз за разграничаване на специфичните им административни функции от функциите на останалите структурни в Главна дирекция "Охранителна полиция". За усвояването на средства на Европейския съюз по програми и проекти, свързани с дейността на МВР се създава самостоятелна дирекция “Международни проекти”, със статут на юридическо лице. Нейните функции като отговорен орган, част от изградената система за управление и контрол на средствата на Европейския съюз е да организира търгове, да контролира разходването на получените средства и да извършва мониторинг по всички дейности, свързани с усвояването на посочените средства.
    Друга част от предвидените в законопроекта промени е предложението за създаване на нов раздел в глава тринадесета от ЗМВР “Информационна дейност” с цел синхронизиране на действащото законодателство с изискванията на Рамково решение 2006/960/ПВР на Съвета за опростяване обмена на информация и сведения между правоприлагащите органи на държавите - членки на Европейския съюз. Целта е да се премахнат формалните пречки в отделните държави членки за осъществяване на бърз и качествен обмен на информация, свързана с предотвратяване, разкриване и разследване на престъпления. Предвижда се ред за осъществяване на обмен по отношение на целта на събирането на информация, посочват се основанията за отказ за предоставяне на такава, както и се задължават други органи и лица да предоставят исканата информация на МВР в съответните срокове. Обменът на информация ще се осъществява чрез съществуващите канали за международно сътрудничество и получената информация може да бъде използвана като доказателство в наказателното производство.
    С промените в Глава 20 се регламентира по подробно и се прецизира синдикалната дейност на служителите в МВР, чрез създаване на ефективно взаимодействие и разширяване на формите за социален диалог между ръководството на министерството и синдикалните организации на служители. Дава се право на синдикалните организации да участват в международни синдикални организации със сходни функции и характер, както и право на организиране на различни форми на протест без спиране изпълнението на служебната дейност.
    За опазване на обществения ред, охраната на обекти, безопасността на движението и осъществяване на контролната и административнонаказателната дейност на органите на местното самоуправление със законопроекта се създава правна възможност общините в Република България да изграждат звена „Общинска полиция”, като контролът и методическото ръководство върху дейността на звената „Общинска полиция” ще се осъществява от съответните областни дирекции и районни управления на МВР.
    С преходните и заключителните си разпоредби законопроектът внася необходимите промени и в други закони.
    В хода на дискусията взеха участие народните представители Ивелин Николов, Цветан Сичанов, Тодор Великов и Михаил Миков, които поставиха въпроси свързани с възможността за изграждане на звена "Общинска полиция", необходимия финансов ресурс за това, за възстановяването на Главна дирекция “Борба с организираната престъпност" и нейните правомощия, както и за необходимостта от изготвянето и приемането на Концепция за национална сигурност.
    В резултат на проведените разисквания, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи, № 902-01-20, внесен от Министерски съвет на 23.09.2009 г.
    Становището на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред е прието с 13 гласа "за", без гласове "против" и 3 гласа "въздържал се".

    Анастас Анастасов
    Председател на Комисията по
    вътрешна сигурност и обществен ред
    Форма за търсене
    Ключова дума