Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
07/10/2009
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за специалните разузнавателни средства, № 954-01-24, внесен от Павел Димитров и гр. нар. пр. на 29.09.2009 г.
Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред на свое заседание проведено на 7 октомври 2009 г., разгледа внесения законопроект за изменение и допълнение на Закона за специалните разузнавателни средства, № 954-01-24, внесен от Павел Димитров и гр. нар. пр. на 29.09.2009 г. На заседанието присъстваха от Министерството на вътрешните работи - Цветан Цветанов, министър; Веселин Вучков, заместник министър; Иван Шаренков, директор на дирекция “Международни проекти”, Кристина Лазарова, старши юрисконсулт в дирекция "Правно-нормативна дейност" и Стоян Тренин, директор на дирекция Правно-нормативна дейност", Държавна агенция "Национална сигурност".
Законопроектът бе представен от народния представител и съвносител Димитър Лазаров.
Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за специалните разузнавателни средства има за цел да приведе уредбата на използването и прилагането на специални разузнавателни средства в съответствие с действащите международни актове и практиката на Европейския съд по правата на човека.
С оглед постигането на тази цел законопроектът предвижда създаването на нова глава четвърта “б” - “Използване и прилагане на специалните разунавателни средства във връзка с международното сътрудничество по наказателноправни въпроси”.
Според разпоредбите й, освен в случаите, когато това се налага за предотвратяване и разкриване на тежки престъпления по реда на Наказателно-процесуалния кодекс, специални разузнавателни средства ще могат да се използват и когато това е предвидено в международен договор, влязъл в сила за Република България, включително и за предотвратяване и разследване на изрично посочените в договора престъпления. За постигането на целите по чл. 10в от закона - получаване или разкриване на информация за извършването на тежко умишлено престъпление и за организацията на престъпната дейност, се предвижда и чуждестранният служител под прикритие да има правомощията по чл. 10в.
Законопроектът подробно регламентира процедурата, по която ще се изпълнява постъпила молба за правна помощ от чужда държава с искане за продължаване на трансгранично наблюдение на територията на Република България от служители на молещата държава.
Законопроектът запълва съществуващата към момента празнота, която води до неефективното прилагане на нормата на чл. 476, ал. 6 от НПК, като с разпоредбите на чл. 34о се регламентира действието на компетентните органи при осъществяването на трансгранично наблюдение при спешни случаи. Изрично са закрепени и принципите, на които се основават действията на компетентните органи на чуждата държава и другите им задължения при прилагането на специални разузнавателни средства по реда на глава четвърта “б” – информиране и съдействие на българските компетентни органи. Сроковете за прилагането на специални разузнавателни средства, предвидени в НПК, се отнасят и за прилагането на средствата по реда на тази глава.
Законопроектът внася и изменения, по силата на които Народното събрание чрез комисия, определена с Правилника за организацията и дейността му, ще осъществява парламентарен контрол и наблюдение на процедурите по разрешаване, прилагане и използване на специални разузнавателни средства, съхраняването и унищожаването на получената чрез тях информация, както и за защита на правата и свободите на гражданите срещу незаконосъобразното използване на специални разузнавателни средства.
Предложената промяна е в съответствие с решение на Европейския съд по правата на човека от 28. 06. 2007 г. по дело на Асоциацията за европейска интеграция и права на човека и Екимджиев срещу България и отговаря на добрите европейски практики. В държавите членки на Европейския съюз въпросът за контрола върху използването и прилагането е разрешен различно. По подобен начин на предложението на вносителите за регламентиране на контрола върху специалните разузнавателни средства въпросът е уреден във ФРГ.
В резултат на проведените разисквания, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за специалните разузнавателни средства, № 954-01-24 на 29.09.2009 г
Становището на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред е прието с 13 гласа "за", 2 гласа "против" и без гласове "въздържал се".
Анастас Анастасов
Председател на Комисията по
вътрешна сигурност и обществен ред