Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
20/10/2010

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 002-01-65, внесен от Министерски съвет на 14.07.2010 г.
    Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред на свое заседание проведено на 20 октомври 2010 г., обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 002-01-65, внесен от Министерски съвет на 14.07.2010 г.
    На заседанието присъстваха от Министерство на вътрешните работи – заместник-министър Веселин Вучков; Нина Чимова, главен юрисконсулт, Дирекция „Правно нормативна дейност”; Росица Грудева – главен юрисконсулт, Дирекция „Миграция”; Галя Лишкова – експерт, Дирекция „Български документи за самоличност”; от Министерство на външните работи – заместник-министър Милен Люцканов и Елена Бобева - държавен експерт, Дирекция "Консулски отношения" и от Министерство на труда и социалната политика - заместник-министър Красимир Попов и Христо Симеонов – държавен експерт. В качеството си на представител на 17 неправителствени организации, изготвили становище по законопроекта, присъства Валерия Илариева – координатор на Правна клиника за бежанци и имигранти към СУ „Св. Климент Охридски”.
    От името на вносителите в частта, касаеща Министерството на вътрешните работи законопроектът бе представен от Нина Чимова, а в материята, касаеща Министерството на външните работи и Министерство то на труда и социалната политика - от заместник-министър Милен Люцканов и заместник-министър Красимир Попов.
    Законопроектът има за цел хармонизиране на националното законодателство по отношение издаването на разрешения за пребиваване на някои категории граждани на трети страни с изискванията на Регламент (ЕО) № 810/2009 година на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г., за създаване на Визов кодекс на общността, приложими за Република България. Цели се правилното транспониране на Директива 2003/109/ЕО на Съвета от 25 ноември 2003 г., относно статута на дългосрочно пребиваващи граждани от трети страни, тъй като съгласно изискванията на директивата, в законопроекта са предвидени разпоредби, свързани с предоставянето на статут за дългосрочно пребиваващ, който статут до момента неправилно е отъждествяван със статута за постоянно пребиваване, регламентиран в Закона за чужденците в Република България. В тази връзка, в § 16 от предложения законопроект е предвидено изменение на чл. 23 от ЗЧРБ, с което се регламентира, признаването на статут на дългосрочно пребиваване на чужденците в Република България и неговото открояване от постоянното пребиваване, съгласно сега действащия закон.
    В унисон с изискванията на Директива 2003/109/ЕО, се предлагат и създаването на нови членове 24в - 24ж, определящи условията за получаване на статут на дългосрочно пребиваващ. Предвидено е основният критерий за получаване на статут на дългосрочно пребиваващ, да е продължителността на пребиваване на територията на държавата членка, като пребиваването следва да е било легално и непрекъснато в рамките на 5 години.
    Предвидено е периодите на отсъствие от територията на държавата членка да не се отчитат при изчисляването му, когато са под 6 последователни месеца и не надхвърлят общо 10 месеца за посочения 5 годишен период. Освен това се предоставя възможност гражданинът на трета страна страна да докаже, че разполага с достатъчно средства и здравна застраховка, за да се предотврати оставането му в тежест в държавата членка, както и че не е заплаха за обществения ред и националната сигурност. В законопроекта се урежда придобиването на статут на дългосрочно пребиваване да се удостоверява с разрешение за пребиваване на дългосрочно пребиваващ в Европейския съюз със срок на валидност пет години, като при изтичането му се подновява автоматично след представяне на заявление. Разрешението е на основание изискванията на Регламент (ЕО) № 1030/2002 на Съвета от 13 юни 2002 г. относно единния формат на разрешенията за пребиваване за гражданите на трети страни.
    В съответствие с Директива 2003/109/ЕО и Директива 2003/86/ЕО на Съвета от 22 септември 2003 г. относно правото на събиране на семейството, в законопроекта е въведена и дефиницията за събиране на семейство по смисъла на т.1а и т.1б от Допълнителните разпоредби на Директива 2003/86/ЕО, както и условията за получаване разрешение за пребиваване с цел събиране на семейство на дългосрочно пребиваващ.
    В предложения законопроект са отразени и допълнения във връзка с с Директива 2008/115/ЕО на Европейския парламент и Съвета от 16 декември 2008 г. относно общите стандарти и процедури, приложими в държавите членки, за връщане на незаконно пребиваващи граждани на трети страни, транспонирана със Закона за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България. Предвидени са и текстове прецизиращи кръга от лица, на които се предоставя право на продължително пребиваване съгласно Директива 2004/114/ЕО на Съвета от 13 декември 2004 г., за условията за прием на граждани на трети страни с цел образование, ученически обмен, безвъзмездно обучение или доброволческа дейност.
    Със законопроекта се създава и нова Глава трета „б”, която регламентира пребиваването на граждани на трети страни за целите на висококвалифицирана трудова заетост, като се въвеждат частично изискванията на Директива 2009/50/ЕО на Съвета от 25 май 2009 г. за условията на влизане и пребиваване на граждани на трети държави за целите на висококвалифицирана трудова заетост. Предвижда се издаване на разрешение тип –“синя карта на ЕС”.
    Предложени са и изменения, целящи хармонизиране с изискванията на Визовия кодекс по отношение на визата за краткосрочно пребиваване, която е дефинирана като виза за транзитно преминаване или за планирано пребиваване на територията на Република България с продължителност, която да не надвишава 3 месеца в рамките на всеки 6-месечен период.
    В законопроекта са включени и текстове, насочени към прилагането на чл. 96 от Конвенцията за прилагане на Споразумението от Шенген, свързани с подаването на сигнал в Шенгенската информационна система за целите на отказ за влизане.
    В хода на дискусията по законопроекта, г-жа Валерия Илариева, представител на 17 неправителствени организации заяви, че те приветстват транспонирането на европейското законодателство в така предлагания законопроект, като в същото време изрази становище, че промените трябва да отразяват и националните специфики конкретно за Република България.
    Народният представител Красимир Ципов изрази становище, че след присъединяването на България към Шенгенското пространство е необходимо поради многобройните промени в действащия закон и големия брой държавни органи, които имат компетентност в тази сфера, да се сформира междуведомствена група, която да обсъди въпроса за изработването на нов Закон за чужденците в Република България със съответната нова систематика на разпоредбите му.

    В резултат на проведените разисквания Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред с 15 гласа „за”, без гласове „против” и „въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 002-01-65, внесен от Министерски съвет на 14.07.2010 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ ПО
    ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И
    ОБЩЕСТВЕН РЕД :

    Анастас Анастасов
    Форма за търсене
    Ключова дума