Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
23/11/2011 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за влизането, пребиваването и напускането на Република България на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства, № 102-01-70, внесен от Министерски съвет на 31.10.2011 г.
Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред на свое редовно заседание, проведено на 23 ноември 2011 г., обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за влизането, пребиваването и напускането на Република България на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства, № 102-01-70, внесен от Министерски съвет на 31.10.2011 г. На заседанието присъстваха представители на Министерство на вътрешните работи - Веселин Вучков, заместник - министър, Дора Згуровска и Мария Рангелова, началник сектори в Дирекция „Европейски съюз и международно сътрудничество”, Владислава Радонова, експерт в сектор „Разрешителен режим” към Дирекция „Миграция” и от Министерство на труда и социалната политика - Христо Симеонов, държавен експерт в сектор „Свободно движение на работници и трудова миграция” към Дирекция „Европейски въпроси и международно сътрудничество”.
От името на вносителя законопроекта бе представен от заместник-министър Вучков. С него се цели постигане на пълно съответствие с Директива 2004/38/ЕС на Европейския парламент и на Съвета и изпълнение на препоръките на Европейската комисия /ЕК/ за правилното й транспониране.
С предлаганите разпоредби се постига предвиденото от Директива 2004/38 ниво на защита правата на членовете на семейството на гражданина на Европейския съюз /ЕС/ при промяна в обстоятелствата. Регулира се техния статут, така че те да могат да упражняват пълноценно правата, гарантирани от директивата. Постига се по-голяма яснота при налагането на принудителни административни мерки /ПАМ/ на основания, свързани с националната сигурност.
Предвижда се задължение за оказване на съдействие в отговор на искане от компетентните органи на друга държава членка. Органите на дирекция „Миграция” самостоятелно или в сътрудничество с други компетентни национални органи ще извършват съответните проверки и ще предоставят информацията в двумесечен срок. Въвежда се изричен текст относно срока, в който компетентните национални органи следва да издадат на гражданина на ЕС и членовете на семейството му удостоверение за постоянно пребиваване. Предлага се това да става още в деня на подаване на заявлението.
Предвижда се изтичането на срока на валидност на личната карта или на паспорта, въз основа, на които лицето е влязло в Република България и въз основа, на които му е било издадено удостоверение за регистрация или карта за пребиваване, да не е основание за налагане на принудителна административна мярка.
Законопроекта въвежда текст, свързан с опазването на класифицираната информация при изготвянето на заповедите за ПАМ.
Законопроекта отстранява допусната неточност в закона. С оглед хармонизиране с директивата се предлага изменение на чл. 25, ал. 1 – експулсиране на гражданин на ЕС или на член на семейството му се налага, когато присъствието му в Република България създава сериозна заплаха за националната сигурност или обществения ред, за разлика от досегашното основание - реална заплаха.
С Преходните и заключителните разпоредби на законопроекта се предлагат изменения в Закона за чужденците в Република България, Закона за българските лични документи и Закона за българското гражданство.
Част от предложенията за промени в Закона за чужденците в Република България са с цел пълното въвеждане в българското законодателство на Директива 2005/71/ЕО на Съвета от 12 октомври 2005 г. относно специфична процедура за прием на граждани от трети страни за целите на провеждане на научноизследователска дейност.
В хода на дискусията участие взе народния представител Анастас Анастасов, който отбеляза, че някои от разпоредбите на законопроекта имат нужда от допълнително прецизиране и това би могло да стане между първо и второ четене от водещата комисия.
В резултат на проведените разисквания Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред с 16 гласа „за”, без гласове „против” и „въздържал се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за влизането, пребиваването и напускането на Република България на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства, № 102-01-70, внесен от Министерски съвет на 31.10.2011 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА
СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД :
Анастас Анастасов