КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
21/01/2012 първо гласуване
Законопроект за ратифициране на Конвенцията за статута на лицата без гражданство, приета на 28 септември 1954 г. в Ню Йорк, и на Конвенцията за намаляване на случаите на лица без гражданство, приета на 30 август 1961 г. в Ню Йорк, № 102-02-32, внесен от Министерски съвет на 20.12.2011 г.
Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред на свое заседание, проведено на 18 януари 2012 г., разгледа законопроект за ратифициране на Конвенцията за статута на лицата без гражданство, приета на 28 септември 1954 г. в Ню Йорк, и на Конвенцията за намаляване на случаите на лица без гражданство, приета на 30 август 1961 г. в Ню Йорк, № 102-02-32, внесен от Министерски съвет на 20.12.2011 г.
На заседанието присъстваха представители от Министерство на правосъдието - Даниела Белчина, държавен експерт в Съвет по законодателство и Красимир Войнов, държавен експерт в дирекция „Международно правно сътрудничество и европейски въпроси”.
Законопроектът бе представен от г-н Войнов. Въпросите свързани с гражданството са в тясна връзка с въпросите за правата на човека, националната и регионалната сигурност. Стремежите за съгласуваност и за последваща хармонизация на националните политики, законодателства и практики с тенденция към изграждане на обща „Европейска политика по въпросите на гражданството и на лицата без гражданство” са ярко изразени през последните години.
Конвенцията за статута на лицата без гражданство е приета на 28 септември 1954 г. в Ню Йорк. Тя е основополагащият международноправен акт, който регламентира положението на апатридите (лица без гражданство) и гарантира ползването от тях на основни права и свободи без дискриминация.
Конвенцията цели да уреди и подобри положението на апатридите и техния правен статут. В нея е регламентирано понятието за „апатрид”: „лице, което не се разглежда като гражданин на нито една държава в съответствие с нейното законодателство”.
Конвенцията не позволява подписалите я държави да изразяват резерви към текстовете по чл. 1 (определeние за апатрид, изключващи клаузи) чл. 3 (недопускане на дискриминация), член 4 (свобода на вероизповеданието), член 16, ал. 1 (свободен достъп до правораздаване) и членове 33-42 (заключителни разпоредби).
Република България изразява подкрепата и присъединяването си към Конвенцията от 1954 г., като прави съответните резерви:
- По чл. 7, параграф 2 от Конвенцията. Това се налага предвид националните правила, регламентиращи режима на пребиваване на граждани на трети страни. Възприетата правна уредба е синхронизирана с Общностните норми и не би могло да се формулират други, различни от транспонираните (Директива 2003/109/ЕО на Съвета от 25 ноември 2003 г. относно статута на дългосрочно пребиваващи граждани от трети страни).
- По чл. 21, чл. 23, чл. 24, параграф 1, буква „б”, чл. 24, параграф 2 от Конвенцията, които Република България ще ги прилага при условията и реда, предвидени във вътрешното законодателство.
- По чл. 24, параграф 3 от Конвенцията, които Република България ще прилага само по отношение на споразумения, които ще бъдат сключвани в бъдеще.
- По чл. 27, 28 и 31 от Конвенцията резервите на Република България са продиктувани от специфичните условия, в които страната ни се намира предвид предстоящото присъединяване към Шенгенското пространство.
Република България би могла да ратифицира Конвенцията от 1961 г., без резерви, тъй като вътрешното ни законодателство съответства на Конвенцията с изключение на предложеното изменение на Закона за българското гражданство.
В резултат на проведеното обсъждане, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред прие следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание, на основание чл. 85, ал. 1, т. 8 от Конституцията на Република България, да ратифицира със закон Конвенцията за статута на лицата без гражданство, приета на 28 септември 1954 г. в Ню Йорк, и на Конвенцията за намаляване на случаите на лица без гражданство, приета на 30 август 1961 г. в Ню Йорк.
Становището на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред е прието на 18 януари 2012 г. с единодушие.
Председател на
Комисията по
вътрешна сигурност и обществен ред:
Анастас Анастасов