Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
23/01/2012 първо гласуване

    Законопроект за резерва на въоръжените сили на Република България, № 102-01-82, внесен от Министерски съвет на 02.12.2011 г.
    Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред на свое заседание, проведено на 18 януари 2012 година, обсъди внесения законопроект за резерва на въоръжените сили на Република България, № 102-01-82, внесен от Министерски съвет на 02.12.2011 г.
    На заседанието присъстваха ген. л-т Атанас Запрянов – съветник на министъра на отбраната и полковник Стоян Стаматов - началник на Централно военно окръжие.
    От името на вносителите законопроекта бе представен от ген. л-т Атанас Запрянов.
    Предложения законопроект е в съответствие със заложените в Бялата книга за отбраната и въоръжените сили на Република България принципни положения за формирането и използването на резерва на въоръжените сили. Той е съобразен и с приетата от Народното събрание Стратегия за национална сигурност на Република България и с Плана за развитие на въоръжените сили на Република България, приет с Постановление № 333 на Министерския съвет от 2010 г.
    Със законопроектът се цели създаването на нова нормативна уредба, регламентираща дейността на резерва и повишаване на приноса му за отбраната на страната и международната система за сигурност, както и дейностите за подготовка на българските граждани за защита на отечеството. Същият урежда и обществените отношения, свързани с ръководството, състава, подготовката, използването, отчета и службата в резерва на въоръжените сили на Република България и подготовката на българските граждани за защита на отечеството.
    Основната теза, залегнала в предложения законопроект, вследствие на отмяната на задължителната военна служба е доброволният принцип за подготовка на българските граждани за защита на отечеството и за комплектуването на резерва на въоръжените сили с български граждани и техника в мирно време.
    Законопроекта предвижда да се провежда подготовка на българските граждани за усвояване на знания за отбраната на страната и защита на отечеството. Тя ще започва в средните училища, като впоследствие подготовката им ще може да продължи на доброволен принцип в граждански висши училища, военни академии и висши военни училища в курсове по начална и/или специална военна подготовка. Завършилите начална или специална военна подготовка ще се вписват на военен отчет и ще бъдат ресурс за потребностите на резерва, което ще им дава право да сключат договор за служба в доброволния резерв.
    Със законопроекта се създава възможност за нова организация, гъвкав състав и съвремени правила за използване на резерва.
    Проектозакона предвижда уреждане на правоотношенията между работодателя на резервиста (ако е налице трудово правоотношение) и собственика на техника, от една страна, и държавата (въоръжените сили), от друга страна.
    За постигане на оптималност в управлението на резерва се създава Централно военно окръжие – военно формирование на пряко подчинение на министъра на отбраната, с подчинени териториални структури, които са органи за водене на военния отчет. Това се обуславя от необходимостта за пряк контакт на системата за управление на резерва с другите министерства и ведомства от системата за национална сигурност с министъра на отбраната.
    В хода на дискусията председателят на комисията, н.п. Анастас Анастасов постави въпроса за ефективността на обучението в средните училища предвид факта, че предложените в законопроекта по 5 учебни часа за обучение едва ли ще са достатъчни за формирането на умения по отношение на защита на Отечеството. Освен това, някой от основните аспекти на самия закон се уреждат с наредба, както е предвидено в чл.58 от законопроекта, докато в Конституцията на Република България е предвидено тези неща да се уреждат със закон. Също така, обърна внимание, че в самият законопроект не е посочено на кой се възлага изпълнението на закона, както и предложение представители на Министерство на образованието да участват в обсъждането на законопроекта преди окончателното му приемане.

    В резултат на проведените разисквания и след проведено гласуване, с 11 гласа „за”, без гласове „против” и 4 гласа „въздържал се”, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за резерва на въоръжените сили на Република България, № 102-01-82, внесен от Министерски съвет на 02.12.2011 г.


    Председател на
    Комисията по вътрешна сигурност
    и обществен ред:

    Анастас Анастасов
    Форма за търсене
    Ключова дума