Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
08/02/2012 първо гласуване

    Законопроект за гражданската конфискация , № 254-01-5, внесен от Христо Дамянов Бисеров и група народни представители на 18.01.2012 г.
    Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред на свое заседание, проведено на 1 февруари 2012 година, обсъди законопроект за гражданската конфискация, № 254-01-5, внесен от Христо Бисеров и група народни представители на 18.01.2012 г.
    На заседанието присъстваха от Министерство на правосъдието – заместник министър Велина Тодорова и заместник министър Деница Вълкова; от Министерство на финансите – Диана Драгнева, началник на кабинета на министъра; от Национална агенция по приходите – Росен Иванов – директор на Дирекция „Данъчно-осигурителна методология”, Боряна Жилкова – директор на Дирекция „Продажби” и Цветослава Иванова – главен юрисконсулт, Дирекция „Продажби”.
    От името на вносителите законопроекта бе представен от народният представител Христо Бисеров.
    Основната цел, която се поставя със законопроекта е да се ограничи в максимална степен икономическото влияние на организираната престъпност и възможностите и да генерира последваща престъпна дейност, както и изземване на всички нейни материални активи, които пряко или чрез трансформация могат да послужат, като средство за извършване на бъдещи престъпления.
    Законопроектът предвижда производство за отнемане на имущества да може да бъде образувано не само по повод или във връзка с образувано, висящо или приключено наказателно производство в която и да е негова фаза, но и на по-късен етап, когато са на лице още повече доказателства : съдебното следствие и дори след произнасяне на присъдата.
    Предлага се основание за гражданска конфискация да е несъответствие в голям мащаб при разлика от над 300 000 лева между съвкупната стойност на притежаваното имущество и декларираните през годините приходи на засегнатите лица след приспадане на съответните разходи.
    Предлага са също така на конфискуване да подлежат и приходите от сделки с обекти на авторското право и сродните му права в които лице, осъдено с влязла в сила присъда е издало свои мемоари, или е отстъпило права върху други произведения на авторското право, в които то описва престъпната си дейност или отделни аспекти или епизоди от нея.
    Законопроектът предвижда оценката на имуществата обект на финансово разследване да се извършва въз основа на единна методика, приета с наредба на министъра на финансите, като се вземат в предвид, както тяхната актуална пазарна стойност към момента на оценката, така и тяхната историческа пазарна стойност към момента на придобиването им.
    Със законопроектът се дава възможност за защита правата на трети добросъвестни приобретатели на имущества, засегнати от него.
    Законопроекта предвижда производството за гражданска конфискация да е разделено на две фази: предварително и същинско. Предварителното производство е изцяло административно, провеждано от съответната данъчна администрация по реда на ДОПК. Съдебното производство е специално. Предлага се да се използват правилата на Гражданския процесуален кодекс за решаване на търговски спорове.
    Със законопроекта се предвижда правомощие на съда да установява наличие на извършено престъпление, без да се произнася за извършителя и неговата вина. Предлага се законът да получи ограничено обратно действие по отношение на събирането на доказателства и оценката на активи.
    В преходните и заключителни разпоредби на законопроекта е предвидено закриване на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност.
    Според вносителите в резултат от последователното прилагане на законопроекта може да се очаква драстично намаляване на икономическия потенциал на организираната престъпност, акумулиране на средства в държавния бюджет и даване на възможност да се постигне пълен обем обезщетяване на жертвите на престъпна дейност.
    В хода на дискусията по законопроекта участие взеха народните представители Анастас Анастасов, Михаил Миков, Тодор Великов и Четин Казак, както и представителите на министерствата и ведомствата присъстващи на заседанието на комисията.
    От представителите на Министерство на правосъдието бе изразено становището, че на първо място заглавието на законопроекта не отговаря на концепцията за гражданска конфискация, която не е последователно проведена в конкретните разпоредби на предлагания законопроект. В законопроекта се защитава връзката между наказателното производство и гражданската конфискация, която линия на уредба е не правилна, тъй като гражданската конфискация е производство срещу имущество, а наказателното производство е срещу лице и двете производства се движат по различни принципи. Освен това законопроекта работи с терминология едновременно от гражданското и наказателното право, което води до противоречия в част от текстовете. Не на последно място възлагането на допълнителни функции на данъчната администрация по производството по гражданската конфискация, както и допълнителни функции за прокуратурата ще доведе до рискове при прилагането на закона.
    Представителите на Националната агенция по приходите г-н Росен Иванов и г-жа Боряна Жилова също изразиха становище, че агенцията не разполага с необходимият капацитет за провеждане на гражданските производства предложени със законопроекта, като отбелязаха и липсата на достатъчно норми уреждащи управлението на имуществото, неговото съхранение, разноски, плащания и др., както и разпоредби относно предоставяне на имуществото за безвъзмездно ползване.
    Народният представител Михаил Миков изказа мнение относно липсата на убедителни мотиви за изменение в тази материя, а народният представител Тодор Великов изрази становище, че в страната все още няма необходимите условия за прилагането на такъв закон, а сложният механизъм за гражданска конфискация ще породи нови проблеми.

    В резултат на проведените разисквания и след проведено гласуване, с 1 глас „за”, 1 глас „против” и 13 гласа „въздържал се”, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване законопроекта за гражданската конфискация , № 254-01-5, внесен от Христо Дамянов Бисеров и група народни представители на 18.01. 2012 г.


    Председател на
    Комисията по вътрешна сигурност
    и обществен ред:

    Анастас Анастасов
    Форма за търсене
    Ключова дума